Duyuru Detayı

KIRKDİLİM GEÇİŞİ'NDEKİ İKİNCİ TÜNELDE DE IŞIK GÖRÜNDÜ

Karadeniz'i İç Anadolu'ya bağlayan güzergahta yer alan Kırkdilim geçişinin daha güvenli ve konforlu aşılmasını sağlamak üzere inşa edilen tünellerin ikincisinde de ışık göründü.

Adını güzergâh üzerindeki 40 virajdan alan Kırkdilim'de inşa edilen üç tünelden biri olan T2 Tünelinde ışık görünmesi nedeniyle 22 Şubat Pazartesi günü “Işık Göründü" töreni düzenlendi. Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu ile Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Abdulkadir Uraloğlu katıldı.

Törende konuşan Bakanımız Karaismailoğlu, yurt genelinde yaklaşık 4 bin şantiyede çalışmaların azim ve şevkle devam ettiğini hatırlatarak, “Ülkemizi bölünmüş yollar, otoyollar, mega projeler ve akıllı ulaşım sistemleriyle geleceğe hazırladık" dedi.

IMG-20210222-WA0002.jpg

Karadeniz Bölgesi'nin İç Anadolu'ya açılan kapısı olan Çorum'un ulaşım ve iletişim altyapısına 2003 yılından bu yana 5 milyar 274 milyon lira harcandığını dile getiren Bakanımız, 2003'te sadece 59 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 5 kat artırıp, 356 kilometreye; bitümlü sıcak karışım kaplamalı yol uzunluğunu da 406 kilometreye çıkardıklarını söyledi. 

2003-2020 yılları arasında; Samsun-Ankara Yolu, Kuzey Tetek Aksı, Çorum-Sungurlu ayrımı Alaca Çorum-Yozgat Yolu, Alaca girişi, İskilip şehir geçişi, İskilip-Çankırı Yolu ile birlikte Saraydüzü-Kargı Yollarını bitirdiklerini hatırlatan Bakanımız, “Çorum'u bölünmüş yollarla, Samsun, Kırıkkale, Amasya, Yozgat ve Sinop illerine bağladık" şeklinde konuştu.

IMG-20210222-WA0008.jpg

Kentte 2 milyar 985 milyon TL proje bedeli ile devam eden 12 karayolu projesinin bulunduğunu sözlerine ekleyen Bakanımız, bunlardan birinin de Kırkdilim Geçişi olduğunu ifade ederek projenin önemine vurgu yaptı. Karaismailoğlu, Çorum-Laçin Yolu üzerinde bulunan Kırkdilim Geçişi'nin Çorum'u, Osmancık, Dodurga, Laçin ve Kargı ilçelerine bağladığını ifade ederek, söz konusu geçişin aynı zamanda Sinop'tan başlayıp Boyabat, Kargı, Osmancık, Çorum, Yozgat, Kayseri, Niğde üzerinden Akdeniz'e ulaşan kuzey-güney aksının önemli bir parçası olduğunu aktardı.  

Laçin - Kırkdilim arasındaki dağlık kesimde yer alan proje güzergahının geçmişten bu yana​ heyelan, kaya düşmesi gibi nedenlerle  işletiminde çeşitli sıkıntılar yaşandığını belirten Bakanımız, çalışmaları devam eden proje hakkında şunları söyledi: “8,6 kilometre uzunluğunda bölünmüş yol olarak tasarlanan proje bünyesinde toplam uzunluğu 2x4.099 metre olan 3 adet tünel, 3 adet hemzemin kavşak ve 2 adet alt geçit bulunmaktadır."

Bakanımız ayrıca 1.553 metre uzunluğundaki T3 tünelinde kazı çalışmalarının bitirildiğini ve nihai kaplama betonu işlerinde büyük aşama kaydedildiğini aktararak şunları ekledi: “Sol tüpte nihai kaplama beton imalatı tamamlanmış, sağ tüpte 775 metre ilerleme sağlanmıştır. 1.389 metre uzunluğundaki T1 tünelinde sol tüpte 563 metre, sağ tüpte 722 metre kazı desteklemede ilerleme kaydedilmiştir. Bugün de 1.157 metre uzunluğundaki T2 tünelimizin ışık görme törenindeyiz. Kazı çalışmalarını bitirdik. Sol tüpte nihai kaplama imalatına başlayacağız."

IMG-20210222-WA0005.jpg


Bakanımız ve Genel Müdürümüz yapılan törenin ardından Karayolları Çorum Şube Şefliğini ziyaret ederek, çalışanlarla sohbet etti.

Kırkdilim tünelleri projesinin tamamlanması ile 10 dakikada geçilen mevcut 10,22 km uzunluğundaki yol; eski güzergaha göre 1,60 km kısalacak, 8,62 km'ye inecek ve yolda seyahat süresi 5 dakikaya düşecek. Fiziki ve geometrik standartlar yükseltilerek akaryakıt ve zamandan büyük tasarruf edilecek proje sayesinde güzergah üzerinde seyahat eden vatandaş ve sürücülerimizin can ve mal güvenliği sağlanmış olacak.