Duyuru DetayıBAKANIMIZ URALOĞLU: BAYRAM TEDBİRLERİMİZİ ALDIK

20240504Bakan AçıklamaBayramTedbirleriİçFoto.jpg

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu, bayramda 30-35 milyon arasında vatandaşın yurt çapında seyahat edeceğini belirterek, "Yaşanması muhtemel yoğunluk nedeniyle Bakanlık olarak kara, deniz, hava ve demiryollarında tüm önlemlerimizi almış bulunuyoruz. Bu bayramda da Karayolları Genel Müdürlüğünün işletmesindeki köprü ve otoyollar Cumhurbaşkanımızın kararıyla 9 gün süresince bayram tatili sonuna kadar ücretsiz olacak" diye konuştu.

Ankara - Niğde Otoyolu Ana Kontrol Merkezi'nde konuşan Uraloğlu, "Kara yolu, demir yolu, hava yolu ve diğer ulaştırma modlarında gidiş dönüş seyahatleriyle beraber bir vatandaşımızın bir gidiş bir dönüş, bir de üçüncü bir lokasyona gitmesini de düşündüğümüz zaman 100 milyon civarında bir yolculuk yapılacağını öngörüyoruz. Milyonlarca vatandaşımızın seyahatleriyle memleketimizde bir nevi kavimler göçü yaşanacak diyebilirim. Yaşanması muhtemel yoğunluk nedeniyle Bakanlık olarak kara, deniz, hava ve demiryollarında tüm önlemlerimizi almış bulunuyoruz. Karayollarında 68 bin 680 km yol ağımızda tedbirlerimizi aldık ve denetimlerimizi sıklaştırdık. Çünkü en yoğun seyahatin karayoluyla olacağını biliyoruz ve öngörüyoruz. 7/24 esasına göre ülke genelinde yayılmış 18 adet Bölge Müdürlüğümüz, 122 adet bakım şefliğimiz, 15 tünel bakım işletme şefliği, 41 otoyol bakım işletme şefliği bayram süresince kesintisiz hizmet verecekler." dedi.

 “Trafiğin Yoğun Olduğu Tatil Bölgelerinde Ek Önlemler Aldık"

 Bakanımız Uraloğlu, trafiği yoğun olan tatil bölgelerinde ek önlemler aldıklarını söyleyerek, "Karayolu güzergâhlarımızda yol çalışmalarına da ara verdik. Trafiği yoğun olan tatil bölgelerinde ek önlemler aldık. Tatil süresince devam eden yol bakım onarım çalışmalarını asgari düzeye indirdik" diye konuştu. Zorunlu olan kesimlerde bakım onarım gibi nedenlerle şerit sayısındaki eksilmeleri de gözden geçirdiklerini anlatan Uraloğlu, mümkün olduğu kadar tam şerit sayısıyla trafiğe hizmet edilmesini planladıklarını bildirdi.

 “Serbest Geçiş Sistemiyle Gişe Alanları Hiç Hissedilmeden Geçilmiş Olacak"

Uraloğlu, otobüs terminallerinde denetimleri artırdıklarını vurgulayarak, "Fahiş fiyat uygulamalarıyla ilgili mağduriyet yaşanmaması için firmalara da uyarılarda bulunduk. Özellikle karayolları tarafındaki otoyollarda olacak olan yoğunluğun önüne geçmek adına bir müddettir hayata geçirdiğimiz serbest geçiş sistemiyle ana güzergahların birçoğunda da gişe alanları hiç hissedilmeden geçilmiş olacak. Bu bayramda bunları da yoğun bir şekilde kullanmış olacağız." açıklamasında bulundu. 


20240504Bakan AçıklamaBayramTedbirleriAltFoto1.jpg  
 
​​Büyült
20240504Bakan AçıklamaBayramTedbirleriAltFoto2.jpg  
 
​​Büyült
20240504Bakan AçıklamaBayramTedbirleriAltFoto3.jpg  
 
​​Büyült