Otoyollar

​​​​​Yabancı Plakalı Araçlar

Ülkemizdeki geçişi ücretli olan Otoyol ve Köprülerden geçiş yapan yabancı plakalı araçların cezalı duruma düşmemeleri için HGS abonesi olmaları ve HGS hesaplarında en az geçiş ücretini karşılayacak kadar bakiye bulundurmaları zorunludur. HGS Hesabı, gümrük kapılarındaki ve ülke içerisindeki PTT Şube ve acenteleri ile banka şubelerinden açılabilmektedir. HGS ile ilgili detaylı bilgiye (hgsmusteri.ptt.gov.tr) internet adresinden ulaşılabilmektedir.

 

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından işletilen otoyol ve köprülerden HGS hesabı olmadan ya da HGS hesaplarında yeterli bakiyesi bulunmadığı halde ihlalli geçiş yapan araç sahiplerinin cezalı duruma düşmemeleri için, ihlalli geçiş tarihinden itibaren 15 gün içerisinde HGS hesabı açtırmaları, HGS hesaplarına en az geçiş ücretini karşılayacak şekilde yeterli bakiye yüklemeleri veya İnteraktif  Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) ana sayfasında; "Hızlı Ödeme" bölümünde "Yabancı Plakalı Araç Ödemeleri" menüsü ya da Karayolları Genel Müdürlüğünün (www.kgm.gov.tr)  ana sayfasında; “İhlalli Geçiş Sorgulama ve Ödeme" sayfası aracılığı ile yabancı plakalı araçlara ait geçiş ücretlerini ödemeleri gerekmektedir. Aksi taktirde bu araçların ihlalli geçiş tarihinden itibaren 15 gün içerisinde gümrük kapılarından çıkış yapmaları halinde geçiş ücretlerini ödemeden ülkeyi terk etmelerine gümrük kapılarında izin verilmeyecektir.

 

Ayrıca, ihlalli geçiş tarihinden itibaren 15 gün içerisinde geçiş ücretlerini ödemeyen yabancı plakalı araç sahiplerinin de yine İnteraktif  Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr ) ana sayfasında; "Hızlı Ödeme" bölümünde "Yabancı Plakalı Araç Ödemeleri" menüsü veya Karayolları Genel Müdürlüğünün (www.kgm.gov.tr)  ana sayfasında; “İhlalli Geçiş Sorgulama ve Ödeme" sayfası aracılığı ile yabancı plakalı araçlara ait geçiş ücretlerini ve idari para cezalarını ödemeleri gerekmektedir. Aksi taktirde bu araçların geçiş ücreti ve idari para cezalarını ödemeden ülkeyi terk etmelerine gümrük kapılarında izin verilmeyecektir.

 

İhlalli geçiş yapan yabancı plakalı araçların gümrük kapılarında sıra beklememeleri ve kuyruklanmaya sebep olmamaları için gümrük kapılarına gelmeden önce yukarıda anlatıldığı şekilde İnteraktif Vergi Dairesi veya Karayolları Genel Müdürlüğü İnternet sayfası aracılığı ile geçiş ücretlerini ve idari para cezalarını ödemeleri gerekmektedir. ​


                                                        

          

​