Duyuru DetayıGENEL MÜDÜRÜMÜZ GÜLŞEN'DEN KKTC'YE ZİYARET

Karayolları Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde TC Karayolları Genel Müdürlüğünce yürütülen karayolu yatırımlarını yerinde görmek üzere KKTC'ye bir ziyaret gerçekleştirdi. Programa Genel Müdür Yardımcımız Ahmet Sağlam, Yol Yapım Dairesi Başkanımız Emrah Uslu, Etüt Proje ve Çevre Dairesi Başkanımız Sinan Sezen, Araştırma ve Geliştirme Dairesi Üstyapı  Geliştirme Şube Müdürümüz Muhammet Komut da katıldı.

İlk olarak bu yıl mart ayında ihalesi yapılan Lefkoşa Çevre Yolu'nun 4,6 kilometrelik kesimini ve KKTC Cumhurbaşkanlığı, Cumhuriyet Meclisi ve Millet Bahçesi Ulaşım Yollarını inceleyen Genel Müdürümüz, daha sonra Genel Müdürlüğümüzce yapımı devam eden şantiyeleri ve son dönemde tamamlanan; (Lefkoşa-Gazimağusa) Ayrım - Değirmenlik - (Girne-Esentepe) Ayrım Yolu, Demirhan - Değirmenlik Yolu, Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu, Balalan -Yenierenköy Yolu, İskele - Çayırova Yolu, Güzelyurt - Lefke Yolu, toplam 322 kilometre uzunluğundaki 3. Sınıf Yollar ve trafik güvenliği çalışmalarını yerinde gördü.

KKTC'de yürütülen çalışmaların daha etkin ve hızlı yürütülebilmesi için gerekli koordinasyonu sağlayan Kalkınma ve Ekonomik İş Birliği Ofisi Koordinatörü Erol Öz'ü ziyaret eden Gülşen ve beraberindeki heyet, çalışmalara ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

Lefkoşa Çevre Yolu'nun 4,6 kilometrelik kesiminde kamulaştırma sorunlarının çözümünde ilerleme kaydedilmesiyle gerçekleştirilen ihale kapsamında Girne Köprülü Kavşağı tamamlanacak, çevre yolu bir bütün olarak hizmet verir hale gelecek. Gönyeli'nin Lefkoşa bağlantısındaki trafik sıkışıklığı giderilecek. Ayrıca, 2 adet köprü yapımını içeren yonca kavşak ve 2 adet modern dönel kavşak (MDK) inşa edilecek.  

KKTC Karayolu Master Planı kapsamında 1988 – 2024 yılları arasında 18 ayrı yol kesiminde 198 kilometre bölünmüş yol, 20 ayrı yol kesiminde 435 kilometre tek yol olmak üzere toplam 633 kilometre bitümlü sıcak karışım (BSK) kaplamalı anayol yapımı gerçekleştirilerek trafiğe açıldı. ​


20240505KıbrısZiyaretGMAltFoto1.jpeg  
 
​​Büyült