Duyuru DetayıBALIKESİR KUZEYBATI ÇEVRE YOLU, TRAFİĞİ AKICI HALE GETİRİYOR

 

Balıkesir Kuzeybatı Çevre Yolu'nun tamamlanan kesimi 18 Mart Pazartesi günü, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcımız Osman Boyraz, Karayolları Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen, milletvekilleri, kamu kurum ve kuruluş yetkilileri ve davetlilerin katıldığı törenle hizmete açıldı.

20241803BalıkesirKuzeyÇevreyoluBakanYRDİÇFoto.jpeg

“Kesintisiz trafik akışını sağlayan çevre yollarına devam ediyoruz."

Bakan Yardımcımız Boyraz, Türkiye'nin doğusu, batısı, kuzeyi, güneyi demeden, ulaşım altyapısını güçlendirmek adına önemli adımlar attıklarını belirtti. Kesintisiz trafik akışını sağlayan çevre yollarını hizmete sunmaya devam ettiklerini söyleyen Boyraz, Bayramiç-Etili Çevre Yolları ve Bolu Güney Çevre Yolu'nun ardından Balıkesir'de Kuzeybatı Çevre Yolu'nu açmanın mutluğunu ve gururunu yaşadıklarını dile getirdi.

 “Balıkesir'i de otoyol konforu ile tanıştırdık."

Balıkesir'in stratejik konumu ve ekonomik önemine vurgu yaparak konuşmasını sürdüren Boyraz, İstanbul ve Avrupa'yı İzmir'e ulaştıran İstanbul-İzmir Otoyolu ve devlet yolu güzergâhında yer alan şehrin, yaygın ulaşım ağı ile tarım ve hayvancılığa dayalı sanayisini yeni yatırımlarla büyüttüğünü söyledi. Balıkesir'in bölünmüş yol uzunluğunu 10 kattan fazla artırdıklarını, şehri otoyol konforu ile tanıştırdıklarını belirten Boyraz, Balıkesir-Dursunbey Yolu, Balıkesir Kuzeybatı Çevre Yolu, Dursunbey-Harmancık-Tavşanlı Yolu, Balya-İvrindi Yolu, Bandırma Kavşağı gibi proje tutarı 7,5 milyar Lira olan 15 karayolu projesini daha hayata geçirdiklerini açıkladı.  

“Bölgedeki ulaşım standardını önemli ölçüde artıracağız."

Kuzeybatı Çevre Yolu'nun İstanbul, Bursa ve Ankara'dan Edremit ve Ayvalık ilçeleri ile Kaz Dağları'na erişim sağlayan şehir geçişine alternatif bölünmüş yol bağlantısı sağlayacağını ifade eden Boyraz, ayrıca sanayi tesisleri ve limanlara daha kolay erişim imkânı sunacak olan yolun, bölgedeki ulaşım standardını önemli ölçüde artıracağını vurguladı. Boyraz, yolun tamamının hizmete sunulmasıyla; 13 kilometre kat ederek geçilen güzergâhın 3 kilometre kısalacağı, seyahat süresinin 18 dakikadan 7 dakikaya düşeceği bilgisini paylaşarak, zamandan 453 milyon lira, akaryakıttan 67 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 520 milyon lira tasarruf edileceği ve çevreye zarar veren araçların karbon emisyonunun 5 bin 56 ton azaltılacağını sözlerine ekledi.

20241803BalıkesirKuzeyÇevreyoluGMİÇFoto.jpeg

 “İnşa ettiğimiz çevre yolları ile transit trafiğin hızlı ve güvenli geçişini sağlıyoruz."

Gülşen, açılışta yaptığı konuşmada Kuzeybatı Çevre Yolu'nun Balıkesir'in ulaşım altyapısını güçlendirdiğini vurgulayarak yeni yol sayesinde, Balıkesirlilerin trafikte geçirdikleri süreyi minimum seviyeye indirdiklerini belirtti.

Kuzeybatı Çevre Yolu'nun trafiğe 6 şeritli hizmet vereceğini ifade eden Gülşen, toplam 10,2 kilometre uzunluğunda, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında inşa edilen projenin 4,2 kilometrelik bölümünü 147 metrelik 3 adet köprü ile birlikte hizmete aldıklarını açıkladı. Hizmete sunulan kesimin ana iş kalemleri kapsamında; toplamda 425 bin metreküp toprak işi, 40 bin metreküp beton, 160 bin ton plentmiks temel ve alttemel, 100 bin ton bitümlü sıcak karışım imalatı yapıldığı bilgisini veren Genel Müdürümüz, inşa edilen çevre yolları sayesinde transit trafiğin şehir içine girmeden hızlı ve güvenli bir şekilde geçiş yapabileceğine dikkat çekerek, Balıkesir Kuzeybatı Çevre Yolu ile birlikte Balıkesir'deki ulaşımın rahatlayacağını ve şehir için önemli bir kazanım elde edildiğini belirtti.


20241803BalıkesirKuzeyÇevreyoluAltFoto1.jpeg  
 
​​Büyült
20241803BalıkesirKuzeyÇevreyoluAltFoto2.jpeg  
 
​​Büyült
20241803BalıkesirKuzeyÇevreyoluAltFoto3.jpeg  
 
​​Büyült
20241803BalıkesirKuzeyÇevreyoluAltFoto4.jpeg  
 
​​Büyült
20241803BalıkesirKuzeyÇevreyoluAltFoto5.jpeg  
 
​​Büyült
20241803BalıkesirKuzeyÇevreyoluAltFoto6.jpeg  
 
​​Büyült