Otoyollar

​​​​​​​​​​​​​OTOMATİK GEÇİŞ SİSTEMİ (OGS)


OGS’ne abone olmanın avantajları nelerdir ?

Araç Sınıfları Nelerdir ?

Köprü ve otoyollarda araçlar 5 sınıf üzerinden ücretlendirilmektedir. Motosikletler 1. sınıf araç olarak OGS ye abone olabilir. OGS sürücülerinin, araçlarının sınıflarına uygun OGS Elektronik etiketi kullanmaları gerekmektedir. Aksi durumda,Sınıf Uyumsuzluğu süreklilik arz eden sürücülerin OGS hesapları Kara Listeye girecektir.


1.Sınıf Araçlar
2.Sınıf Araçlar
3.Sınıf Araçlar
4.Sınıf Araçlar
5.Sınıf Araçlar

Ağır vasıta araçlara OGS aboneliği verilmesi
Çekici ve Dorselerden oluşan ağır vasıta araçlara OGS üyeliği verilmesi
Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) Hizmeti veren bankalar
OGS hesabında yeterli kredi olması gerekli midir ?
OGS Elektronik etiket (Araç içi cihaz)
OGS Elektronik etiketleri hangi araçta nereye monte edilmelidir ?
Elektronik etiketin geçiş sırasında verdiği sesli uyarıların anlamları nelerdir ?
Otomatik geçiş şeritleri hangi gişe alanlarında bulunmaktadır ?
İstasyon kod numaraları hangi gişelere aittir ?
OGS Elektronik etiketi birden fazla araçta kullanılabilir mi ?
Otomatik geçiş şeritleri nasıl anlaşılır ?
OGS'de ücret yan göstergesinde verilen mesajlar nelerdir ?
OGS'de geçiş trafik ışığı ne işe yarar ?
OGS'de normal geçiş nasıl olur ?
OGS'de elektronik etiket okunamıyor ise ne mesaj verilir ?
OGS'de elektronik etiket neden okunamaz / algılanamaz ?
OGS'de giriş gişesinde cihaz okunamaz ise ne işlem yapılır ?
OGS cihazını aracın sınıfına uygun olmayan araçta kullanan sürücülere ne tür işlem yapılır ?
OGS cihazı nerelerde test yaptırılabilir ?
Elektronik etiket araçta takılı değilken ya da sürekli kaçak geçiş uyarısı verirken otomatik geçiş yapılabilir mi ?
Elektronik etiket araçta takılı değilken ya da kaçak geçiş uyarısı veren cihazlarla geçişler süreklilik arz ediyor ise ücretlendirme nasıl olacaktır ?
OGS şeritlerinden geçiş sırasında araçta birden fazla elektronik etiket bulunması herhangi bir olumsuzluğa neden olur mu ?
Kullanıcının geçişin kendisine ait olmadığını ileri sürmesi durumunda ne yapılır ?
OGS cihazının üzerindeki hesap numarası ile içerisindeki hesap numarasının farklı olması durumunda ne yapılacaktır ?
OGS şeritlerinden elektronik etiketi olmadan geçiş yapan ya da başka aracın OGS'ni kullanıp okutamayanlara ne tür işlem yapılır ?
Kara liste nedir ?
Hangi durumlarda araç plakası fotoğrafı çekilmektedir ?
OGS'den geçiş ihlali (Kaçak Geçiş) yapılması durumunda ne yapılabilir ?
OGS'den yapılan geçiş ihlal gecazı (Kaçak Geçiş) nasıl ödenebilir ?
OGS ile ilgili sorunlar iletilirken dikkate alınması gereken hususlar nelerdir ?
OGS'de en çok sorulan sorular ve yapılması gerekenlerOGS’ne abone olmanın avantajları nelerdir ?Başa dön

OGS’ de durmaksızın geçiş yapılmaktadır. Otoyollar ve Boğaz Köprüleri gişelerinde nakit ücret tahsilatı yapılmamakta olup, yalnızca OGS ve HGS ile geçiş sağlanmaktadır.


Araç Sınıfları Nelerdir ?

Köprü ve otoyollarda araçlar 5 sınıf üzerinden ücretlendirilmektedir. Motosikletler 1. sınıf araç olarak OGS ye abone olabilir. OGS sürücülerinin, araçlarının sınıflarına uygun OGS Elektronik etiketi kullanmaları gerekmektedir. Aksi durumda,Sınıf Uyumsuzluğu süreklilik arz eden sürücülerin OGS hesapları Kara Listeye girecektir.


1.Sınıf AraçlarBaşa dön

AKS ARALIĞI (DİNGİL MESAFESİ) 3.20 METRE ALTINDA OLAN ARAÇLAR 1.SINIFTIR.


2.Sınıf AraçlarBaşa dön

AKS ARALIĞI 3.20 METRE VE ÜZERİNDE OLAN HER TÜRLÜ 2 AKSLI ARAÇ 2.SINIFTIR.


3.Sınıf AraçlarBaşa dön

AKS ADEDİ (DİNGİL SAYISI) 3 TANE OLAN HER TÜRLÜ ARAÇ 3.SINIF ARAÇTIR.

4.Sınıf AraçlarBaşa dön

DİNGİL SAYISI 4 VE 5 ADET OLAN HER TÜRLÜ ARAÇ 4.SINIF ARAÇTIR.


5.Sınıf AraçlarBaşa dön

DİNGİL SAYISI 6 VE DAHA FAZLA OLAN KAMYON TREYLER VB.ARAÇLAR


Ağır vasıta araçlara OGS aboneliği verilmesiBaşa dön

Ağır vasıta araçlar, maksimum aks(dingil) sayısına göre tek bir OGS etiketi alacaklardır. Geçiş sırasında dingil kaldırılırsa sistemde ‘’Akıllı Sınıflandırma’’ çalışacak ve yere değen dingil sayısına göre otomatik ücretlendirme yapılacaktır.

Resimde görülen Kamyonun bankadan talep edeceği OGS cihazının sınıfı 3. Sınıf olması gerekmektedir. Geçiş yapılırken araçta 3. Sınıf OGS cihazı olmasına rağmen akslardan birinin kaldırılması halinde 2. Sınıf ücreti tahsil edilecektir.

Çekici ve Dorselerden oluşan ağır vasıta araçlara OGS üyeliği verilmesiBaşa dön

TIR türündeki araçlarda kullanılacak olan OGS cihazı Çekici ve Dorse ile birlikte kullanılabileceğinden; Çekici ve Dorsenin toplam maksimum aks adedine göre  OGS cihazı bankadan talep edilmelidir. Bazı gerekli durumlarda aks kaldırarak yapılan geçişlerde sistemde ‘’Akıllı Sınıf’’ sistemi sayesinde yere değmeyen aksın ücretini alınmayacaktır. Bu nedenle OGS kullanıcıların aracının maksimum dingil sayısına göre OGS cihazı almasında herhangi bir maddi kayıpları söz konusu değildir.

OGS’ yi kullanacak olan tüm Çekicilere ait OGS etiketlerinin aktif bir şekilde çalışması, giriş/çıkış gişelerinden geçerken okunması ve BİP sinyalini vermesi gerekmektedir. OGS cihazı geçişlerde okunmuyor ise kesinlikle geçişlere devam edilmemelidir.

Çekici ve dorseden oluşan araçlar için maksimum dingil sayısına göre tek bir OGS cihazı alınacak ve OGS cihazı çekici plakası üzerine kayıt edilecektir.

Dorseler için ayrıca bir OGS cihazı alınmayacak, bankalar tarafından dorselerin plakalarına ayrı sanal hesaplar oluştularak Dorse plakalarının kaydı yapılacaktır. Bu sanal hesaplar Dorseli geçişlerde sistemin OGS cihazını algılayamadığı durumlarda Dorsenin cezalı ücrete maruz kalmaması için gerekli bulunmaktadır.

Çekicilere bağlı olarak çalışan tüm dorse plakalarının sistemde kayıtlı olması ve sanal hesap açılması zorunludur.

Sanal hesabı olmayan dorselerin OGS geçişlerinden dolayı oluşabilecek cezalardan kurumumuz sorumlu değildir.

 

Resimde görülen aracın bankadan talep edeceği OGS cihazının 4. Sınıf olması gerekmektedir. Araçta 4. Sınıf OGS etiketi olmasına rağmen bir dingilini kaldırıp yapılan geçişte hesaptan 3. Sınıf ücreti tahsil edilecektir. Yine araçta 4. Sınıf OGS cihazı var iken iki aksın aynı anda kaldırılmış şekliyle geçilmesi halinde 2. Sınıf geçiş ücreti tahsil edilecektir.

 

Resimde görülen aracın bankadan talep edeceği OGS cihazının 4. Sınıf olması gerekmektedir. Yine araçta 4. Sınıf OGS cihazı var iken iki aksın aynı anda kaldırılmış şekliyle geçilmesi halinde 3.sınıf geçiş ücreti tahsil edilecektir. Tırın sadece çekici olarak geçiş yapması durumunda 2.sınıf ücret tahsil edilecektir.

Bu tür aracın sisteme plakasının kaydı sadece çekicinin üzerine yapılacaktır. Dorse plakaları için bankanın sanal OGS hesapları oluşturarak, bu hesabın plaka hanesine dorselerin plakalarını kayıtlanması yapılmalıdır. Bu durumda çekici ve dorse plakalarının sisteme kayıtlı olması sebebiyle OGS cihazının okunamadığı durumda çekici ya da dorse plakalarına kaçış cezası oluşmayacaktır.


Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) Hizmeti veren bankalarBaşa dön

OGS’ye üye olmak için aşağıdaki bankanın yetkili şubelerine ya da internet bankacılığı üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Ziraat Bankası               http://www.ziraatbank.com.tr

Vakıfbank                       http://www.vakifbank.com.tr

İş Bankası                       http://www.isbank.com.tr              

Denizbank                      http://www.denizbank.com.tr        

Garanti BBVA                 https://www.garantibbva.com.tr      

 

OGS cihazları bankalar tarafından belirlenen bedel karşılığında satılmaktadır. Cihazların garanti süreleri yine bankalar tarafından belirlenmektedir. Ziraat Bankası ve Garanti BBVA OGS elektronik etiketleri 3 yıl, İş Bankası OGS Elektronik etiketleri 4 yıl, Vakıfbank, Denizbank OGS elektronik etiketleri ise 5 yıl garanti kapsamındadır. Bankalar garanti kapsamında arızalanan cihazları ücretsiz olarak değiştirmektedir. Arızalanan cihazların garanti süresi dolmuş ise yeniden OGS cihazı almanız gerekmektedir.

OGS hesabında yeterli kredi olması gerekli midir ?Başa dön

OGS hesabında geçiş ücretini karşılayacak kredi bulundurulması zorunludur. Bu nedenle OGS hesaplarına Kredi Kartlarından otomatik ödeme talimatı verilmesi son derece önemlidir. Aksi durumda OGS hesap bakiyesinin sürekli olarak takip edilmesi gerekmektedir. OGS hesabında geçiş için yeterli bakiye bulunmadığı durumda sıfır bakiyenin altındaki hesaplar  banka tarafın iptal edilip Kara Listeye alınmaktadır. Hesap iptalinden sonra yapılacak geçişler ise 5 kat cezalı olacaktır.

OGS Elektronik etiket (Araç içi cihaz)Başa dön

Sistemin en önemli unsurudur.Otomatik geçiş şeritlerini kullanmak isteyen sürücüler araçlarının ön camı iç yüzeyinde fonksiyonel durumda olan ve geçiş için yeterli krediye sahip Elektronik Etiket bulundurmak zorundadır.

Kendi üzerindeki pil ile çalışan elektronik etiket  şeritten geçerken Anten ile iletişime geçerek veri alışverişinde bulunmaktadır. Giriş gişesinden geçilirken giriş bilgisini hafızasına yazıp, Çıkış gişesinden geçilirken bu giriş bilgisini okuyarak ücretlendirme yapılmaktadır. Elektronik Etiketler okuma ve yazma yeteneğine sahiptir. Etiketlerde ayrıca bir sesli uyarıcı da bulunmaktadır. Genellikle, bir bip sesi başarılı bir geçişi ifade ederken, çoklu  bip  sesleri  uyarı, cihazın bip sinyalini vermemesi ise cihazın arızalı ya da hatalı bir kullanım olabileceği anlamına gelmektedir.

OGS Elektronik Etiket


OGS Elektronik etiketleri hangi araçta nereye monte edilmelidir ?Başa dön

Atermik olmayan camlarda cihaz camda her bölgede çalışmaktadır ve aşağıdaki şekilde cama monte edilmelidir.

Şekil-a

Atermik cam olarak tanımlanan özel ısı yalıtımlı araç ön camları 98 Model yılı itibarı ile RENAULT Twingo, Clio, Megane Ailesi (Sedan, Scenic, Coupe, Wagon) ile Laguna, Kangoo, MERCEDES, BMW, Peugeout 206, 307, 406, OPEL Zafira, Vectra, CİTROEN ve MERCEDES marka araçların klimalı modellerinde uygulanmaya başlanmıştır. Ayrıca yeni model araçlarda da atermik cam kullanılmaya başlanmıştır.

Şayet aracınız bu marka ve modelde ve camı atermik ise; bu bölgelere cihaz monte edilmelidir. Aksi takdirde kaçak geçiş uyarısı alınabilir, bu şekilde geçişler yapılmamalıdır.
OGS Etiketinin ön camın üst ortasında siyah benekli bölge içine yerleştirilecek marka ve modeller (Şekil 1, Şekil 2 );

RENAULT MEGANE AİLESİ, RENAULT SAFRANE, RENAULT LAGUNA, RENAULT SCENİC, RENAULT FLUENCE, RENAULT TWİNGO,

PEUGEOT 206, PEUGEOT 307, PEUGEOT 406, PEUGEOT PARTNER 2003 MODEL VE SONRASI, FORD S-MAX, OPEL ZAFİRA, OPEL VECTRA, OPEL OMEGA, OPEL İNSİGNİA CITROEN  PICASSO, CITROEN C1, CITROEN  C3, CITROEN C4, CITROEN  C5, CITROEN  SAXO, FIAT SCUDO

Şekil 1


Şekil 2

OGS Etiketinin Ön camın orta alt kısmında saydam dikdörtgen bir bölge içine yerleştirilecek marka ve modeller (Şekil 3);

RENAULT CLİO HB,RENAULTMASTER (2005’e kadar olan modeller. 2005 Dahil), OPEL MOVANO MİNİBÜS 2003 MODEL VE SONRASI

Şekil 3

RENAULT KANGOO (Şekil 4) 2006 ve önceki modellerde ön camın üst ortasında siyah benekli bölgenin sağ ve sol alt köşelerinde olan saydam 2 kare alandan biri tercih edilecek ve cihaz yerleştirilecektir. 2007 ve sonrası modellerde ön camın herhangi bir bölgesinde OGS etiketi çalışmaktadır.

Şekil 4

MERCEDES 2006 MODEL VE SONRASI: Mercedes marka aracın modeline ve donanımına göre cihazın takılacağı bölgelerde farklılıklar olmaktadır. Bazı modellerde ön camın alt kısmında sağ tarafta yer alan özel bölümler bulunmaktadır. Bu nedenle cihazı okutamayan sürücülerin araçları ile birlikte Ana Kontrol Merkezi Başmühendisliği Danışma Birimine başvurmaları gerekmektedir.


LAND ROVER, RANGE ROVER, BMW 2006 MODEL VE SONRASI ARAZİ TAŞITI (JEEP):
Ön camın üst ortasında yer alan saydam alan içerisine cihaz yerleştirilecektir.

NEOPLAN MARKA OTOBÜSLER:

OGS cihazı üst panoramik camın herhangi bir bölgesine monte edilebilir.

MERCEDES VANEO VE AUDI A8’DE model aracın bazılarında ön cam tamamen metal film kaplıdır.Sürücü etiketi elle dışarı tutacaktır.

ÖNEMLİ NOT : Aracın marka ve modeline göre OGS cihazının takılacağı yer farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle OGS cihazı camda monte edildiği yerde okuma yapmıyorsa geçişlere devam edilmemesi ve en kısa sürede Ana Kontrol Merkezi Başmühendisliği Danışma Birimine başvurulması gerekmektedir.


Elektronik etiketin geçiş sırasında verdiği sesli uyarıların anlamları nelerdir ?Başa dön

Bir kez “ BİP ” sesi işlemlerin normal olarak gerçekleştiğini, dört kez “ BİP ” sesi Banka OGS hesabındaki kredinin yetersiz olduğunu, 2 - 3 geçişte ses vermemesi durumu ise Elektronik Etiketin arızalı  ya da hatalı bir kullanım şekli olabileceğini ifade eder.

CİHAZIN SES VERMEMESİ DURUMUNDA, CİHAZ TEST YAPTIRILMALIDIR. 10 KEZDEN FAZLA BU ŞEKİLDE GEÇİŞ KESİNLİKLE YAPILMAMALIDIR!


Otomatik geçiş şeritleri hangi gişe alanlarında bulunmaktadır ?Başa dön

Otoyol ve Boğaz Köprüleri Ücret Toplama İstasyonlarının tamamında OGS giriş-çıkış şeritleri bulunmaktadır.


İstasyon kod numaraları hangi gişelere aittir ?Başa dön

99 NOLU İSTANBUL-FSM KÖPRÜSÜ

·         1 NOLU FSM KÖPRÜSÜ

·         2 NOLU 15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ

.         ​11 NOLU FSM KÖPRÜSÜ KUZEY

.         12 NOLU 15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ KUZEY

3 NOLU MAHMUTBEY-EDİRNE OTOYOLU

·         1 NOLU MAHMUTBEY

·         2 NOLU AVCILAR

·         3 NOLU HADIMKÖY

·         4 NOLU ÇATALCA

·         5 NOLU KUMBURGAZ

·         6 NOLU SELİMPAŞA

·         7 NOLU SİLİVRİ

·         8 NOLU KINALI

·         9 NOLU ÇERKEZKÖY

·         10 NOLU ÇORLU

·         11 NOLU SARAY

·         12NOLU LÜLEBURGAZ

·         13 NOLU BABAESKİ

·         14 NOLU HAVSA

·         15 NOLU EDİRNE

·         16 NOLU ISPARTAKULE

·         17 NOLU ESENYURT

·         18 NOLU KÜÇÜKKILIÇLI​

                      

4 NOLU İSTANBUL-ANKARA OTOYOLU

·         2​ NOLU KARTEPE​

·         3​ NOLU LİMAN​

·         4 NOLU MECİDİYE

·         5 NOLU GEBZE OSB

·         6 NOLU MUALLİMKÖY

·         7 NOLU SULTANBEYLİ

·         8 NOLU ORHANLI

·         9 NOLU ÇAMLICA

·         10 NOLU SAMANDIRA

·         11 NOLU KURTKÖY

·         12 NOLU ŞEKERPINARI

·         13 NOLU GEBZE

·         14 NOLU DİLİSKELESİ

·         15 NOLU BATI HEREKE

·         16 NOLU DOĞU HEREKE

·         17 NOLU KÖRFEZ

·         18 NOLU BATI İZMİT

·         19 NOLU KANDIRA

·         20 NOLU DOĞU İZMİT

·         21 NOLU SAPANCA

·         22 NOLU ADAPAZARI

·         23 NOLU AKYAZI

·         24 NOLU HENDEK

·         25 NOLU GÖLYAKA

.         37 NOLU DÜZCE OSB

·         26 NOLU KAYNAŞLI

·         27 NOLU BOLU BATI

·         28 NOLU ÇAYDURT

·         29 NOLU YENİÇAĞA

·         30 NOLU GEREDE

·         32 NOLU PELİTÇİK (ÇAMLIDERE)

·         33 NOLU ÇELTİKÇİ

·         34 NOLU AKINCILAR(MÜRTED)

·         35 NOLU ABANT

·         36 NOLU DÖRTDİVAN

·         38 NOLU TOPAĞAÇ


 

          
32 NOLU İZMİR-AYDIN OTOYOLU 

·         2 NOLU SEFERİHİSAR

·         3 NOLU URLA

·         4 NOLU KARABURUN

·         5 NOLU ZEYTİNLİK

·         6 NOLU ALAÇATI

·         7 NOLU ÇEŞME

·         11 NOLU IŞIKKENT

·         12 NOLU HAVALİMANI (TAHTALIÇAY)

·         13 NOLU TORBALI

·         14 NOLU BELEVİ

·         15 NOLU GERMENCİK

·         16 NOLU AYDIN BATI

  

51 NOLU MERSİN OTOYOLU

·         1 NOLU POZANTI

·         2  NOLU TEKİR

·         3 NOLU ÇAMALAN

·         4 NOLU ADANA BATI ALIN

·         25 NOLU TARSUS

·         26 NOLU MERSİN ALIN

·         29 NOLU YENİCE

·         30 NOLU ÇAMTEPE

·         40 NOLU POZANTI KUZEY

·         41 NOLU EMİNLİK

·         42 NOLU KEMERHİSAR

·         43 NOLU NİĞDE GÜNEY

·         44 NOLU NİĞDE KUZEY

·         46 NOLU GÖLCÜK 

 

5 NOLU ADANA OTOYOLU

·      7 NOLU ADANA DOĞU

·      8 NOLU CEYHAN

·      9 NOLU TOPRAKKALE

·      10 NOLU OSMANİYE

·      11 NOLU DÜZİÇİ

·      12 NOLU BAHÇE

·      13 NOLU NURDAĞI

·      14 NOLU NARLI

·      15  NOLU GAZİANTEP BATI

·      16 NOLU GAZİANTEP KUZEY

·      17 NOLU GAZİANTEP DOĞU

·      18 NOLU YUMURTALIK SERBEST BÖLGE

·      19 NOLU ERZİN

·      20 NOLU DÖRTYOL

·      21 NOLU PAYAS

·      22 NOLU İSKENDERUN

·      31 NOLU NİZİP

·      32 NOLU BİRECİK

·      33 NOLU SURUÇ

·      34 NOLU ŞANLIURFA

·      35 OSMANİYE  ORGANİZE SANAYİ


OGS Elektronik etiketi birden fazla araçta kullanılabilir mi ?Başa dön

Elektronik etiket, sadece bankaya beyan edilen tek bir araçta kullanılmalıdır. Yani her aracın kendisine ait OGS cihazı olmalıdır. Aksi takdirde cihazın okunamadığı/algılanamadığı geçişlerde normal geçiş ücreti ve normal geçiş ücretinin 4 katı cezalı geçiş ücreti tahsil edilir. Araç değişikliğinde, cihazın yeni araç üzerine devir işlemleri Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti BBVA, Denizbank ya da Vakıfbank şubelerinden ya da hizmet veren bankaların İnternet bankacılığı, Çağrı Merkezleri aracılığı ile (abonelik işlemi yapılan banka) mutlaka yaptırılmalıdır.


Otomatik geçiş şeritleri nasıl anlaşılır ?Başa dön

Sistemden yararlanılabilmesi için; otoyola girerken ve çıkarken mutlaka OGS’ne tahsis edilmiş şeritler kullanılmalıdır.

Çalışır durumdaki OGS Şeritlerine ait gişe saçağındaki flaşör sürekli yeşil renkte yanıp sönmektedir. Flaşörün üst kısmında OGS’ye ilişkin Logo (Şekil-5) bulunmaktadır.

Şerit değiştirmelerde sürüş emniyeti ile ilgili kurallara ve gişe alanına yaklaşırken uyarı levhalarında belirtilen azami 30 km/saat hız limitine mutlaka uyulmalıdır. Gişe şeritlerinde duran araçlar olabileceğini, bu şeritlerin tek bir araç geçebilecek genişlikte olduğunu, her an şerit değiştirmek ve durmak zorunda kalabileceği ve otomatik bariyer olabileceği unutulmamalıdır.

Şekil 5


OGS'de ücret yan göstergesinde verilen mesajlar nelerdir ?Başa dönGÜLE GÜLE : Geçiş işlemleri normal olarak gerçekleşmiştir.

KREDİ AZ! : Bankada bulunan OGS hesabınızdaki para miktarı yetersizdir. Banka hesabınıza para yatırmanız gerekmektedir.

KAÇIŞ : Elektronik Etiketsiz ya da elektronik etiketi okunmayan/algılanamayan araç. Geçişlere devam etmeyiniz!

KARA LST : Kara Listede bulunan Elektronik Etiket. Geçişe devam etmeyiniz!

S. FARKLI : Elektronik Etikette yazılı araç sınıfı ile Otomatik Sınıf Tayin (OST) Sistemince belirlenen sınıf farklıdır. Geçişe devam etmeyiniz!

U DÖNÜŞÜ : Otoyolda U Dönüşü yapılmıştır. Aynı istasyondan giriş yapılıp, aynı istasyondan çıkış yapıldığı zaman en uzak mesafe ücreti tahsil edilir.

GİRİŞ YOK : Elektronik Etiketinizde Otoyol Giriş İstasyonu bilgisi bulunmamaktadır. 

SÜRE DOLU : Otoyolda izin verilen süreden fazla kalınmıştır ve en uzak mesafe ücreti tahsil edilir.

TANIMSIZ : OGS’ne ait olmayan ya da arızalanmış elektronik etiket. Geçişe devam etmeyiniz!


OGS'de geçiş trafik ışığı ne işe yarar ?Başa dön


  

OGS'de normal geçiş nasıl olur ?Başa dön

- Giriş şeritlerinden geçerken, Elektronik Etiket ile OGS arasındaki haberleşme sağlıklı bir şekilde tamamlanmış ve girdiğiniz istasyon bilgileri Elektronik Etikete kaydedilmiş ise, Elektronik Etiketten bir kez “ BİP ” sesi duyarsınız. Gişe adasının çıkış tarafında bulunan sönük durumdaki trafik ışığı yeşil renge döner.

- OGS Aracınızdaki Elektronik Etiketi sorgulayarak kayıtlı bilgileri okumaya çalışır. Bu bilgilerin sağlıklı bir şekilde okunmasından sonra Elektronik Etiketten bir kez “ BİP ” sesi duyulur.

- Aracınızın sınıfı belirlenir.

- Sönük durumda bulunan trafik ışığı, kısa bir süre için yeşil renge döner.

- Aynı yerdeki Ücret ve Sınıf Göstergesinde, aracınızın sınıfı ve o geçişinize ait ücret belirtilir. Normal bir geçiş yapmanız durumunda size yazı ile “ GÜLE GÜLE ” mesajı verilecektir.Bu mesajı alamıyorsanız geçiş yapmaya devam etmeyiniz!!!OGS'de elektronik etiket okunamıyor ise ne mesaj verilir ?Başa dön

- OGS Çıkış gişesinden geçerken aracınızdaki Elektronik Etiket sorgulanarak kayıtlı bilgiler okunmaya çalışılır. Bu bilgiler, sağlıklı bir şekilde okunamıyor ise, Elektronik Etiketten  “ BİP ” sesi duyulmaz.

- Sönük durumda bulunan trafik ışığı, kısa bir süre için sarı renge döner.

- Aynı yerdeki Ücret ve Sınıf Göstergesinde, aracınızın sınıfı ve o geçişinize ait Cezalı   Ücret belirtilir. Normal bir geçiş yapamamanız durumunda size yazı ile “ CEZALI GEÇİŞ, KAÇIŞ ” mesajı verilecektir.

- Gişeden siren sesi ile sürücü uyarılır.

- Geçiş yapılan aracın sistem tarafından fotoğrafı çekilir.OGS'de elektronik etiket neden okunamaz / algılanamaz ?Başa dön

- Cihaz elde tutuluyor ise hatalı kullanım söz konusu olabilir.
- Cihaz hatalı olarak dikiz aynasına monte edilmiş olabilir.
- Ön camda modifiye (metal cam) bulunmasından dolayı cihaz okunamayabilir.
- Atermik olmayan camlarda cihaz, camda üst orta kısımdaki siyah bölgeye monte edilmiş olabilir.
- Aracın ön camı atermik cam ise cihaz hatalı yere monte edilmiş olabilir.
- Araç içerisinde ikinci bir cihaz bulunmasından dolayı sorun yaşanabilir (Torpido, bagaj vb.).
- Sistemde nadir de olsa anten tarafından cihaz okunamayabilir.
- OGS cihazı arızalanmış olabilir.
- OGS hesabınız banka tarafından kapatılmış ve Kara Listeye girmiş olabilir.


OGS'de giriş gişesinde cihaz okunamaz ise ne işlem yapılır ?Başa dön

Giriş şeritlerinden geçerken, Elektronik Etiket ile OGS arasındaki haberleşme sağlıklı bir şekilde tamamlanmış ve girdiğiniz istasyon bilgileri Elektronik Etikete kaydedilmiş ise, Elektronik Etiketten bir kez “ BİP ” sesi duyarsınız. Gişe adasının çıkış tarafında bulunan sönük durumdaki trafik ışığı yeşil renge döner. Şayet giriş gişesinde cihaza giriş bilgisi kodlanamaz ise, çıkış gişesinde ücret göstergesine “Giriş Yok” bilgisi yansıyacaktır.

 


OGS cihazını aracın sınıfına uygun olmayan araçta kullanan sürücülere ne tür işlem yapılır ?Başa dön

OGS Şeritlerinden geçiş yaparken aracın sınıfına uygun elektronik etiket kullanılması zorunludur. Aracın Sınıfına uygun cihaz kullanılmadığı durumda ücret yan göstergesinde ‘’S.Farklı’’ mesajı sürücüye verilerek alarm sesi ile sürücü uyarılır ve geçiş yapan aracın fotoğrafı çekilir. Sınıf Uyumsuzluğundan doğan fark ücreti OGS hesabına yansıtılır. Ancak Sınıf Uyumsuzluğu süreklilik arz eden OGS hesapları Kara Listeye girecektir.OGS cihazı nerelerde test yaptırılabilir ?Başa dön

OGS cihazı ile giriş/çıkış gişelerinden geçerken sorun yaşanıyorsa en kısa sürede cihazın mesai saatleri içerisinde test yaptırılıp, sorunun giderilmesi gerekmektedir. Cihaz geçişlerde sürekli olarak okunamıyor ise kesinlikle geçişlere devam edilmemelidir !

OGS Cihazı test noktaları:

      - Karayolları Fatih Sultan Mehmet Köprüsü OGS Merkezi

      - 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Bakım İşletme Başmühendisliği

      - Mahmutbey İstasyonu

      - Çamlıca İstasyonu

      - Edirne Alın İstasyonu

      - İzmir Narlıdere (Şehitlik) İstasyonu

      - Ankara Akıncı İstasyonu

      - Ankara Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü 

      - Adana Batı Alın İstasyonu 

      - Gaziantep Batı İstasyonu

      - Şanlıurfa Bakım İşletme Şefliği


Elektronik etiket araçta takılı değilken ya da sürekli kaçak geçiş uyarısı verirken otomatik geçiş yapılabilir mi ?Başa dön

Sisteme abone olunmasına rağmen Elektronik Etiketin, araca takılmaması Elektronik Etiket ile iletişim kurulamamasına neden olacaktır. Bununla birlikte; arızalı ya da kaçış uyarısı veren cihazlarla kesinlikle  geçiş yapılmamalıdır.

OGS şeritlerini kullanmak isteyen sürücüler araç ön camlarında FONKSİYONEL durumda cihaz bulundurmak zorundadır. Bu nedenle; kaçak geçiş uyarısı alınıyorsa (elektronik etiket BİP sinyalini vermiyor ise) geçişlere devam edilmemelidir.


Elektronik etiket araçta takılı değilken ya da kaçak geçiş uyarısı veren cihazlarla geçişler süreklilik arz ediyor ise ücretlendirme nasıl olacaktır ?Başa dön

Elektronik etiket (araç içi cihaz), sözleşmesinde beyan edilen araçta kullanılırken elektronik etiket arızasından ya da okunamamasından kaynaklanacak kaçış kategorisindeki geçişler için köprülerde normal geçiş ücreti, otoyollarda ise giriş-çıkış fotoğrafları aracılığı ile tespit edilen mesafe üzerinden ücretlendirme yapılmaktadır. Fotoğraf aracılığı ile belirlenmeyen geçişler ise sistemin atadığı mesafe üzerinden ücretlendirilir.


OGS şeritlerinden geçiş sırasında araçta birden fazla elektronik etiket bulunması herhangi bir olumsuzluğa neden olur mu ?Başa dön

OGS Şeritlerinden geçişiniz sırasında aracınızda birden fazla Elektronik Etiket var ise bu durum cezalı geçiş kategorisinde değerlendirilecek uygulamalara neden olabileceği gibi, herhangi birinden veya hepsinden ayrı ayrı geçiş ücreti tahsil edilebilir. Bunu önlemek için OGS Şeritlerinden geçiş yapılmaması gerekmektedir. Ayrıca arızalı cihaz dahi olsa aracınızın torpido gözü dahil olmak üzere aracınızda birden fazla cihaz bulundurulmamalıdır!


Kullanıcının geçişin kendisine ait olmadığını ileri sürmesi durumunda ne yapılır ?Başa dön

Müşteri öncelikle OGS cihazını test ettirmelidir. OGS cihazının içerisine formatlanan hesap numarası ile cihazın dış yüzeyinde yazılan hesap numarasının aynı olup olmadığı teyit edilmelidir. Cihazın formatlanması ile ilgili bir sorun yok ise; Sistemde cihaz okutulmadığı sürece kendiliğinden geçiş üretilmesi teknik olarak mümkün değildir, Banka ve İdare kayıtları esas alınır.


OGS cihazının üzerindeki hesap numarası ile içerisindeki hesap numarasının farklı olması durumunda ne yapılacaktır ?Başa dön

Banka şubesine başvuruda bulunulmalıdır. Kullanıcıların aleyhine işleyen bir durum oluşmuş ise, banka gerekli tazminleri de yapmak üzere cihazı değiştirecektir.


OGS şeritlerinden elektronik etiketi olmadan geçiş yapan ya da başka aracın OGS'ni kullanıp okutamayanlara ne tür işlem yapılır ?Başa dön

Bu tür geçişlerde sistemde, Ücret Yan Göstergesinde Cezalı Ücret miktarı gösterilir, geçiş trafik ışığı sarı yanar ve gişeden siren sesi ile alarm üretilir.  Geçiş yapan aracın arka plan görüntüsü fotoğraflanır ve kanun gereği olarak normal geçiş ücretinin 5 katı cezalı geçiş ücreti plakaya tahakkuk ettirilir.


Kara liste nedir ?Başa dön

Hesabında geçiş için yeterli kredisi bulunmayan hesaplara ait listedir. Kara listedeki hesapların listeye giriş tarihinden sonraki geçişleri normal ücretin 5 katı cezalı olarak değerlendirilecektir. Bu nedenle OGS hesabında yeterli kredi bulundurulması zorunludur. Bakiye sorunu giderildiğindehesaplar kara listeden çıkarılacak, son 15 günlük geçişleri cezasız tahsil edilecektir. Ayrıca aracın sınıfına uygun olmayan cihaz ile yapılan geçişlerden dolayı da hesaplar Kara Listeye girebilmektedir.


Hangi durumlarda araç plakası fotoğrafı çekilmektedir ?Başa dön


İhlal Kamera Sistemi :

Bu sistem; geçerli elektronik etiketi olmayan, cihazı okunamayan,  sınıf uyumsuzluğu yaratan ve Kara Listede bulunan araçların arka plan sayısal görüntülerini kayıt eder. OGS cihazı okutularak yapılan standart geçişlerde araç plakası görüntülenmemektedir. Çekilen plaka bilgilerinin girişi operatörler tarafından yapılır.


OGS'den geçiş ihlali (Kaçak Geçiş) yapılması durumunda ne yapılabilir ?Başa dön

OGS’den  geçiş ihlali yapıldığı durumlarda;

Geçiş ihlali yapılan plaka üzerine, geçişin yapıldığı günden itibaren 15 (on beş) gün içinde OGS veya HGS alınması (yeni abonelik) ve hesabın bankalar tarafından aktif duruma getirilmesi durumunda, mevcut aktif bir OGS hesabının, geçiş ihlali yapan plakaya 15 (on beş) gün içinde devredilmesi durumunda(plaka değişikliği), geçiş ihlal cezası normal geçiş ücretine otomatik olarak çevrilecektir.

Hesabın 15 (on beş) gün içinde aktif olup olmadığı bilgisi 0 850 460 60 60 nolu OGS Çağrı Merkezinden kontrol edilebilir. Bankalar tarafından plaka bilgisinin doğru giriş yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir.

Yabancı plakalı araçların geçiş anında OGS veya HGS abonesi olması ve OGS veya HGS  hesabında en az geçiş ücretini karşılayacak kadar bakiyesinin bulunması gerekmektedir. 


OGS'den yapılan geçiş ihlalli geçiş Cezası (Kaçak Geçiş) nasıl ödenebilir ?Başa dön

www.kgm.gov.tr  internet adresimizin ana sayfasında bulunan ve aşağıda görülen  ‘’Karayolu İhlalli Geçiş İhlal Sorgulama’’ menüsünden İdaremiz Tarafından işletilen OGS-HGS cezaları ve Yap İşlet Devret Projeleri kapsamında işletilen Avrasya Tüneli, Kuzey Marmara Otoyolu, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu ve Ankara-Niğde Otoyolunda yapılan ihlalli geçiş cezalarının miktarı öğrenilebilir.      

Geçiş ücreti ve idari para cezalarının, Kabahatler Kanunu’na göre cezalı geçiş tebligatı gelmeden ya da tebligatın alındığı tarihi izleyen 15 gün içinde yatırılması durumunda geçiş ücretinin;  4 (dört) katı tutarındaki idari para cezası %25 (yüzde yirmi beş) indirimli ödenebilmektedir. 

Otoyol ve Köprü OGS Geçiş İhlal Cezalarını Kurumumuz web sayfasında (www.kgm.gov.tr) bulunan ihlalli geçiş sorgulama ve ödeme ekranından​ ve PTT'nin herhangi bir şubesinden 351113 nolu posta çeki hesabına araç plakası belirtilerek ödenebilir.

Yabancı plakalı araçlar için 4 (dört) katı tutarındaki idari para cezasına %25 (yüzde yirmi beş) indirim uygulanmaz.

OGS ile ilgili sorunlar iletilirken dikkate alınması gereken hususlar nelerdir ?Başa dön

OGS ile ilgili her türlü sorunda Çağrı Merkezimizin  0 850 460 60 60 nolu telefonunu 7/24 arayabilirsiniz.

Dilekçelerinize mutlaka adınızı soyadınızı, telefon numaranızı OGS Banka hesap numaranızı yazınız. İsteğinizi, sorununuzu açık olarak yer ve zaman da belirterek açıklayınız. Sorunlu geçişlerinizde, geçiş tarihinden itibaren 45 gün içinde itirazınızı yapınız. OGS ile ilgili yapacağınız yazılı diğer istek ve sorunlarınızı aşağıdaki adreslere bildirebilirsiniz.


KARAYOLLARI OGS DANIŞMA

     

 TELEFON

 

 

      FAKS           

 

E-MAİL

ETİKET TEST İŞLEMİ,GİRİŞ/ÇIKIŞ SORUNLARI

FATİH S.MEHMET KÖPRÜSÜ

                              0 850 460 60 60(7/24)

​0(212)3125054  

bol01@kgm.gov.tr   ogs@kgm.gov.tr

OGS ANA KONTROL MERKEZİ/CİHAZ TEST

                              15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ

0(216)3107229

0(216)3104590

bogazici@kgm.gov.tr

CİHAZ TEST

MAHMUTBEY İSTASYONU

0(212)4720478

0(212) 4720479

mahmutbey@kgm.gov.tr

CİHAZ TEST

ÇAMLICA İSTASYONU

0(216)3130526

0(216) 4669570

kurtkoy@kgm.gov.tr

CİHAZ TEST

EDİRNE

ALIN

0(284)2373076

0(284)2373077

bol01@kgm.gov.tr

CİHAZ TEST

İZMİR HAVALİMANI

0(232)2576019

0(232) 2575612

bol02@kgm.gov.tr

-----

İZMİR NARLIDERE


0(232)2388790

0(232) 2388791

bol02@kgm.gov.tr

CİHAZ TEST

ADANA BATI ALIN

0(324)6510079

0(324) 3207135

bol05@kgm.gov.tr

CİHAZ TEST

GAZİANTEP BATI

_

_

bol05@kgm.gov.tr

CİHAZ TEST

ŞANLIURFA BAKIM İŞLETME ŞEFLİĞİ

0(414)3478116

_

bol09@kgm.gov.tr

CİHAZ TEST

ANKARA AKINCI

0(312)8120090

0(312)8120090 

bol04@kgm.gov.tr

CİHAZ TEST

ANKARA KARAYOLLARI 4. BÖLGE MÜD.

0(312)3039000

0(312)3843128

bol04@kgm.gov.tr

CİHAZ TESTBANKA

TELEFON

WEB ADRESİ

HESAPLA İLGİLİ SORULAR/CİHAZ SATIŞI

ZİRAAT BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

444 00 00

www.ziraatbank.com.tr

ogs@ziraatbank.com.tr

OGS İnternet Şifresi;Hesap Ekstresi,Kredi kartı talimatı,EFT İşlemleri

İŞ BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

0 850 724 0 724

www.isbank.com.tr

Hesap Ekstresi,hesaba ilişkin sorunlar

DENİZBANK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

444 08 00

www.denizbank.com.tr

Hesap Ekstresi,hesaba ilişkin sorunlar

VAKIFBANK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

444 07 24

www.vakifbank.com.tr

Hesap Ektresi, hesaba ilişkin sorunlar

GARANTİ BBVA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

444 03 33

www.garantibbva.com.tr

Hesap Ekstresi,hesaba ilişkin sorunlar


OGS'de en çok sorulan sorular ve yapılması gerekenlerBaşa dön

SORU 1: OGS ile ilgili sorunlarımızda nerelere başvurmalıyız?

CEVAP 1: OGS Çağrı  Merkezinin  0 850 460 60 60 nolu telefonundan 7 gün 24 saat hizmet alabilirsiniz. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Bakım Binası OGS Danışma Merkezinden 08:30-12:30 13:30-17:00 saatleri arasında bizzat başvurarak bilgi almanız mümkündür. OGS Danışma personelleri dışında aldığınız bilgiler eksik ya da yanlış olabilir. Bu nedenle lütfen yetkisiz kişilerin size verdiği bilgilere göre hareket etmeyiniz!

 

SORU 2: OGS üyesiyim; ancak OGS hesabımda araç plakam Hesap Bildirim Cetvelinde, bankanın internet sitesinde hatalı olarak görünmektedir. Sorun olur mu? Ne yapmam gerekmektedir?

CEVAP 2: Araç plakası sistem için önem arz etmektedir. OGS çıkış gişesinde cihazınızın okunamadığı ve kaçak geçiş uyarısı ile karşılaştığınız durumlarda, sistem araç plakanızı görüntülemektedir. Bu nedenle araç plakanızı en kısa sürede bankaya başvuruda bulunarak düzelttirmeniz gerekmektedir. Aksi durumda cezalı geçiş ücretlerine maruz kalabilirsiniz!

 Yeni OGS satın aldığınızda sistemde araç plakanızın doğru olup olmadığını kendiniz kontrol ediniz. 

 

SORU 3: OGS cihazı birden fazla araçta kullanılabilir mi? Kullanılırsa sorun teşkil eder mi?

CEVAP 3: OGS cihazı sözleşme gereği sadece beyan edilen tek bir araçta kullanılmalıdır. Aksi durumda cihazın okunamadığı her geçişte normal geçiş ücretinin 5 katı cezalı geçişlere maruz kalınabilir.

 

SORU 4: Uzun zamandır OGS kullanıyorum; geçen gün geçiş sırasında  elektronik etiketim okunamadı ve KAÇIŞ uyarısı aldım. Herhangi bir cezam olur mu? Ne yapmam gerekir?

CEVAP 4: Şayet bu geçişinizi beyan ettiğiniz araç ile yapmışsanız (kayıtlı plaka) ve OGS hesabınız AKTİF durumda ise herhangi bir cezanız olmayacaktır. Bu geçişiniz, otomatik olarak köprülerde normal geçiş ücretine, otoyollarda ise giriş-çıkış mesafesinin geçiş ücretine çevrilip aktif olan hesabınızdan düşecektir. Bundan sonraki geçişlerinizde normal geçiş mesajı almaya devam ediyorsanız, OGS kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak geçişlerinizde cihazdan BİP sinyalini almıyorsanız kesinlikle geçişlere devam etmeyiniz!

 

SORU 5: OGS elektronik cihazım son 2-3 kez geçişimde okunamadı ve KAÇIŞ uyarısı aldım. Cezam olur mu? Ne yapmalıyım?

CEVAP 5: Bu geçişlerinizi beyan ettiğiniz araç ile yapmışsanız (kayıtlı plaka) ve OGS hesabınız AKTİF durumda ise, herhangi bir cezanız olmayacaktır. İhlalli geçişiniz, otomatik olarak köprülerde normal geçiş ücretine, otoyollarda ise giriş-çıkış mesafesinin geçiş ücretine çevrilip aktif olan hesabınızdan düşecektir. Ancak cihazınız arızalanmış/hatalı kullanım ya da hesabınızda yeterli bakiye olmadığı için banka tarafından hesabınız iptal edilmiş olabilir. Bu şekilde; OGS’ yi kesinlikle kullanmayınız ve cihazınızı test yaptırınız. Cihaz test sonucu arızalı/hatalı kullanım vs. ya da KARALİSTEDE çıkarsa kullanmayınız ve değiştiriniz.

 

SORU 6:Araçta birden fazla elektronik etiket bulundurulmasının sakıncası var mıdır?

CEVAP 6:OGS geçişlerinizde sorun yaşamamanız için araç içerisinde arızalı dahi olsa 2.cihaz bulundurmayınız. Aksi durumda geçişleriniz normal ücretlendirilmeyebilir.

 

SORU 7: Elektronik cihazımın arızalı olduğunu düşünüyorum. Cihazımı nerelerde kontrol ettirebilirim?

CEVAP 7: Cihazınızı; Karayolları Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Bakım Binası; 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Bakım İşletme Başmühendisliği, Mahmutbey İstasyonu, Çamlıca İstasyonu, Edirne Alın İstasyonu, İzmir Narlıdere, Adana Batı Alın, Gaziantep Kuzey, Şanlıurfa Alın, Ankara Akıncı İstasyonlarında ve Ankara Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü'nde mesai saatleri içinde test yaptırabilirsiniz (Mahmutbey ve Edirne Alın İstasyonunda 24 saat test İşlemi yapılmaktadır. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü OGS Merkezi 7:30-12:30 13:30-17:30 saatleri arasında test ve danışma hizmetlerini vermektedir.)

 

SORU 8: OGS cihazımı test yaptırdım ve sağlam olduğu bilgisi verildi, ancak geçişlerim sırasında yine cihazım sağlıklı şekilde çalışmıyor? Ne yapmam gereklidir?

CEVAP 8: Öncelikle geçişlere kesinlikle devam etmeyiniz! Cihazınız aracınız ön camı kaynaklı olarak okuma yapmıyor olabilir. Yukarıda yer alan OGS ELEKTRONİK ETİKETLERİ HANGİ ARAÇTA NEREYE MONTE EDİLMELİDİR? başlıklı bölümü okuyarak cihazın doğru yere monte edilmesini sağlayınız. Bunun dışında aracınızda torpido, bagaj vs.de arızalı/çalışan 2.bir cihaz olup olmadığını kontrol ediniz. Sorununuz giderilemediyse aracınız ile birlikte OGS Ana Kontrol Merkezi Danışma birimine başvuruda bulununuz.

 

SORU 9: OGS üyesiyim, aracımda OGS elektronik etiketi olmadan/cihazı okutamadan ya da arızalı cihaz ile kayıtlı aracım ile geçiş yapabilir miyim?

CEVAP 9: OGS şeritlerini kullanmak isteyen sürücüler araç ön camlarında FONKSİYONEL durumda cihaz bulundurmak zorundadır. Bu nedenle kesinlikle  geçişlere devam edilmemelidir.  


SORU 10: OGS’ ye yeni abone oldum, fakat hiç normal bir geçiş yapamadım ve cihazımdan ‘’BİP’’sinyalini alamadım. Cihazım arızalı olabilir mi? Ne yapmalıyım?

CEVAP 10: Şayet aracınızın ön camı atermik (ısı yalıtımlı) ise cihazların camda monte edileceği özel bölgeler bulunmaktadır (Renault Megane, Laguna, Clio, Kangoo, Opel Vectra, Astra, Citroen, BMW, Mercedes vb.).

Bu durumda Karayolları danışma birimlerinde cihazınızı test ettirip cihazın camda takılacağı yerler hakkında bilgi alabilirsiniz. Cihazınız geçiş sırasında BİP sinyalini vermiyor ve kaçış uyarısı alıyorsanız kesinlikle geçişlere devam etmeyiniz!

Ayrıca geçiş sırasında araçta 2.cihaz bulundurulmamalıdır.

 

SORU 11: OGS abonesiyim ve otoyollarda zaman zaman giriş/çıkış gişelerinde sorun yaşıyorum ve çıkış gişesinde ödemem gereken miktardan daha fazla/az geçiş ücreti ödüyorum. İtirazımı nereye yapabilirim?

CEVAP 11: OGS Çağrı  Merkezinin  0 850 460 60 60 telefonunu arayabilir, en geç 45 gün içinde OGS Danışma Merkezinin 0212 2634223 nolu faksına dilekçe gönderdiğiniz ya da , ogs@kgm.gov.tr adreslerine e-mail ile başvuruda bulunduğunuz takdirde gerekli  inceleme ve düzeltme işlemleri Karayolları tarafından yapılabilecektir (Dilekçenizde araç plakanızı, OGS hesap numaranızı, giriş/çıkış istasyonlarınızı mutlaka belirtiniz).

 

SORU 12: OGS’de geçişlerim sırasında göstergede ‘’S.Farklı’’ şeklinde bir bilgi ve alarm sesi ile uyarı alıyorum. Sorun olur mu? Ne yapmam gereklidir?

CEVAP 12: Geçişlerinizde ‘’S.Farklı’’ uyarısı alıyorsanız geçişlere devam etmeyiniz. Kullandığınız aracın sınıfı ile cihazın sınıfı uyumlu değildir. Bu durumda en kısa sürede OGS Ana Kontrol Merkezi Danışma birimine başvurunuz ya da  0 850 460 60 60 nolu Çağrı Merkezimizi arayınız. Ayrıca Sınıf Uyumsuzluğu süreklilik arz eden hesaplar Kara Listeye alınacaktır.


SORU 13: OGS geçişlerimi nereden takip edebilirim?

CEVAP 13: Ziraat Bankası A.Ş talep eden kullanıcılara 3 ayda bir ücretsiz ekstre göndermekte olup; 444 00 00'dan alacağınız internet şifreniz ile www.ziraatbank.com.tr adresinden geçişlerinizi takip edebilirsiniz. İş bankası talep eden kullanıcılara aylık olarak   e-posta  yoluyla ekstre göndermektedir. Ayrıca  adresinden internet şubesine girerek "Ödemeler" menüsü altındaki OGS linkinden geçişlerinizi takip edebilir, şubelerden ekstre talep edebilirsiniz. Garanti BBVA internet şubesinden www.garantibbva.com.tr adresindeki Ödemeler menüsü altındaki OGS bölümünden takip edebilirsiniz. Vakıfbank, talep eden kullanıcılara aylık olarak e-posta ve posta yoluyla ücretsiz ekstre göndermektedir. Ayrıca Vakıfbank internet bankacılığı vasıtasıyla hesap hareketlerinizden OGS geçişlerinizi takip edebilirsiniz.

 

SORU 14:OGS hesabımda yeterli kredi olmadığında ne tür bir işlem uygulanır ?

CEVAP 14:OGS hesabınızda geçiş ücretinizi karşılayacak kredi bulundurulması zorunludur. Bu nedenle OGS hesabınıza Kredi Kartı otomatik ödeme talimatı verilmesi son derece önemlidir. Aksi durumda OGS hesap bakiyenizi sürekli olarak takip etmeniz gerekmektedir. OGS hesabınızda geçişiniz için yeterli bakiye bulunmadığı durumda sıfır bakiyenin altında hesabınız  banka tarafın iptal edilecek ve Kara Listeye alınacaktır. Hesabınızın iptalinden sonra yapacağınız geçişler ise 5 kat cezalı olacaktır. 

 

SORU 15: Kredi kartımdan Otomatik Ödeme talimatı verdim fakat “Kredi Az” uyarısı alıyorum, ne yapmam gerekir?

CEVAP 15: Otomatik Ödeme talimatınız ile ilgili ne türlü bir sorununuz olduğunu  bankanızın çağrı merkezlerinden öğrenebilirsiniz. Kredi kartı ödeme işlemlerini banka gerçekleştirmektedir. Otomatik Ödeme talimatı verdiğiniz kartınızla ilgili herhangi bir değişiklik olduğu takdirde (yenilenme, iptal vs.) talimatınızı güncellemeniz gerekmektedir. Ziraat Bankası ile olan sorunlarda 444 00 00, İş Bankasında 0 850 724 0 724, Garanti BBVA da 444 03 33, Denizbank'ta 444 08 00 ve Vakıfbank’ta 444 0 724 nolu telefondan bilgi almanız mümkündür.


SORU 16: OGS üyesiyim aracımı sattım ve yeni bir araç aldım. Elektronik etiketimi yeni aracımda nasıl kullanabilirim?

CEVAP 16: Ziraat Bankası ya da Vakıfbank  Şubenize yeni aracın ruhsat fotokopisi, kimlik fotokopisi, vergi kimlik numaranız ile devir işlemi için dilekçe vermeniz gerekmektedir. Garanti BBVA ve İş Bankasının cihazlarında devir işlemi banka şubelerinden, Çağrı Merkezlerinden ya da internet bankacılığı üzerinden yapılabilir. Plakanızın doğru olarak giriş yapıldığını mutlaka kontrol ediniz. Devir işleminizi bankanızdan yapmadan cihazınızı üye olmayan araçta kullanmayınız. Aksi durumda cezalı duruma düşebilirsiniz.

 

SORU 17: OGS üyesiyim; aracımı sattım ve OGS kullanmayı düşünmüyorum. OGS hesabımı iptal ettirmeli miyim?

CEVAP 17: Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti BBVA, Denizbank ya da Vakıfbank şubenize hesabınızın iptali için dilekçe veriniz. Aksi takdirde plakaya bağlı bir aktif hesap olduğu için, hesabınıza geçiş ücretleri yansıyabilir.

 

SORU 18: Banka şubesinden satın aldığım cihazım arızalandı ve garanti süresi bitmiş. Ne yapmalıyım? 

CEVAP 18: Elektronik etiketlerin satışı ve satış sonrası hizmetler Bankaların sorumluluğunda yürütülmektedir. Bankaların elektronik etiket satış, kiralama ve garanti dönemleri için farklı uygulamaları bulunmaktadır. Bu nedenle elektronik etiket satış fiyatı ve garanti dönemine ilişkin bilgilerin ilgili bankalardan alınması gerekmektedir. 

 

SORU 19: OGS cihazım kayboldu/çalındı ne yapmam gerekir? 

CEVAP 19: OGS hesabınızın iptali için Ziraat Bankası, İş Bankası, Denizbank, Garanti BBVA ya da Vakıfbank şubenize dilekçe veriniz ya da ilgili bankaların çağrı merkezlerini arayınız! Aksi durumda yapılan geçiş ücretlerini ödemek durumunda kalabilirsiniz.

 

SORU 20: OGS üyesiyim ancak Hızlı Geçiş Sistemi(HGS) şeridinden geçiş yaptım; cezam olur mu?

CEVAP 20:Serbest Geçiş Sistemi (OGS-HGS Ortak Geçiş) uygulanan istasyonlar dışında, OGS abonelerinin OGS şeritlerinden; HGS abonelerinin ise HGS şeritlerinden geçiş yapmaları gerekmektedir. 


SORU 21: OGS' den ücret ödemeden ihlalli geçiş yaptım. Ne yapmam gerekir?

CEVAP 21: Geçiş ihlali yapılan plaka üzerine, geçişin yapıldığı günden itibaren 15 (on beş) gün içinde OGS alınması (yeni abonelik) ve hesabın bankalar tarafından aktif duruma getirilmesi durumunda, mevcut aktif bir OGS hesabının, geçiş ihlali yapan plakaya 15 (on beş) gün içinde devredilmesi durumunda(plaka değişikliği), geçiş ihlal cezası normal geçiş ücretine otomatik olarak çevrilecektir.

Hesabın 15 (on beş) gün içinde aktif olup olmadığı bilgisi 0 850 460 60 60 nolu OGS Çağrı Merkezinden kontrol edilebilir. Bankalar tarafından plaka bilgisinin doğru giriş yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir.

  

SORU 22: OGS' den ücret ödemeden yapılan geçiş cezalarını nasıl öğrenebilirim?

CEVAP 22:  internet adresimizin  ‘’OGS-KGS Geçiş İhlal Sorgulama’’ menüsünden plaka girişi yaparak ceza miktarlarınızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca 0 850 460 60 60 nolu Çağrı Merkezimizden telefon ile bilgi alabilirsiniz.


SORU 23: OGS Gişelerinden Ücret Ödemeden Yapılan Kaçak Geçişlerin Ücretleri Nasıl Yatırılabilir?

CEVAP 23: Boğaz Köprüleri ve Otoyollardan ücret ödemeden geçiş yapan araç sahiplerine; 13.07.2010 tarih ve 27640 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6001 sayılı  Kanunun 30. maddesinin 1. fıkrası gereği Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından, geçiş ücreti ödemeden giriş çıkış yaptığı mesafeye ait geçiş ücretinin dört katı tutarında idarî para cezası verilmektedir. Ödenmesi gerekli olan miktar, aracın sınıfına karşılık düşen standart geçiş ücreti ve 4 kat idari para cezası ile birlikte 5 kata denk gelmektedir.  01/06/2005 tarihli Kabahatler Kanununa göre; peşin ödeme yapılması durumunda geçiş ücreti hariç, 4 kat ceza üzerinden 1/4 indirim hakkınız bulunmaktadır.

     - OGS Kaçış cezaları Tel: 0 850 460 60 60

   - Cezalı Geçiş Ücretleri 351113 posta çeki hesabına postaneden yatırılabilir. Alıcı: Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Bak.İşletme Başmühendisliği

Posta çeki üzerine araç plakası mutlaka yazılmalıdır.


SORU 24: OGS Geçiş ücretleri KDV oranı var mıdır? KDV iadesi almak için banka dekontları kullanılabilir mi?

CEVAP 24: Katma değer Vergisi Kanunun 1/3-g maddesi gereği Otoyol ve Boğaz Köprüleri Geçiş ücretlerine %18 oranında KDV dahil edilmiştir. OGS kullanıcıları banka dekontunda gösterilen bedele iç yüzde oranı uygulanmak  suretiyle bulunacak Katma Değer Vergisi tutarı, mükellefler tarafından vergi indirimi yapılabilir. Bu vergi otoyol geçişine muhatap mükellefler tarafından, OGS bedelleri ödenip alınan dekontlar, yıl geçmemek şartı ile kanuni defterlere kayıt edildiği dönemde (geçiş yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın) indirim konusu yapılabilecektir.

 

SORU 25: Yabancı veya özel plakalı araçlar OGS kullanabilir mi?

CEVAP 25: Yabancı plakalı veya Özel Plakalı araçlar OGS’ ye abone olabilmektedir.Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü Otomatik Geçiş Sistemi Ana Kontrol Merkezi Başmühendisliği Etiler Mah. Cengiz Topel Cd. FSM Köprüsü Yolu Beşiktaş/İSTANBUL

Tel:  0 850 460 60 60 ( 7 gün 24 saat hizmet verilmektedir.)

 

Otomatik Geçiş Sistemi Banka Merkezi T.C. Ziraat Bankası A.Ş Müşteri Hizmetleri  Tel: 444 00 00

İş Bankası PK134   34330 Levent/İSTANBUL  Tel:0 850 724 0 724

Garanti BBVA  Tel: 444 03 33

Denizbank Tel: 444 08 00

Vakıfbank müşteri hizmetleri Tel: 444 0 724KGM web sitesine ait sayfa

Gerekli uygulamaları indirmek için tıklayınız. 

​​​