Duyuru Detayı

18. TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası Yetkilileri ile Yol-İş Sendikası Yöneticileri arasındaki 18. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir URALOĞLU'nun katılımıyla, 29 Nisan Pazartesi günü Karayolları Genel Müdürlüğü Toplantı Salonunda başladı.


URALOĞLU görüşmeler öncesi yaptığı konuşmada, en büyük sermayesi çalışanlarının emekleri olan 28 bin kişilik Karayolları Ailesi'nin her bir ferdiyle bundan sonra da başarılı pek çok çalışmaya imza atarak ülkemize ve milletimize hizmet edeceğini söyledi.


Verilen hizmetlerde en büyük pay sahibinin, zor tabiat koşulları altında emek sarf eden Karayolcular olduğunu belirten URALOĞLU, konuşmasına şöyle devam etti: "Ülkemizin mevcut ekonomik koşullarını değerlendirerek, imkânlar dâhilinde, çalışanların sosyal ve ekonomik koşullarının iyileştirilmesi ve iş barışı sağlanması hedefi ile gerçekleştirilen toplu iş sözleşmeleri, demokrasinin de önemli bir unsurudur. İşçilerimizin ve işverenlerin karşılıklı olarak ekonomik, sosyal durumlarını ve çalışma şartlarını düzenlemek üzere ilk defa iş kolu düzeyinde 24 Haziran 1964 tarihinde imzalanan 1. Toplu İş Sözleşmesinden bugüne kadar 17'si işletme düzeyinde olmak üzere, toplam 26 kez Toplu İş Sözleşmesi yapılmıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından 6356 Sayılı Kanun uyarınca, Toplu İş Sözleşmesi yapma yetkisi alarak yeni dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine başlamak üzere çağrıda bulunan Türkiye Yol-İş Sendikası ile görüşmelere bugün itibariyle Genel Müdürlüğümüzde başlanmıştır."

URALOĞLU konuşmasının sonunda görüşmelerin her iki taraf için de hayırlı olmasını temenni ederken tarafların iyi niyeti, samimiyeti ve yapıcı tutum ve yaklaşımlarıyla, her konunun ve sorunun mutabakatla çözümleneceğine inandığını belirtti.