Duyuru Detayı5. ULUSLARARASI İSTANBUL KÖPRÜ KONFERANSI BAŞLADI

 

Kurucu üyeleri arasında Karayolları Genel Müdürlüğünün de yer aldığı Türkiye Köprü ve İnşaat Cemiyetinin organizasyonunda düzenlenen 5. Uluslararası İstanbul Köprü Konferansı, 22 Ağustos Pazartesi günü başladı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Karayolları Genel Müdür Yardımcımız Selahattin Bayramçavuş, “Köprü yapımında ileri teknolojinin kullanılması, en son yenilikler, köprü yapım aşamalarındaki gelişmeler ile köprülerin bakım, işletme ve finansmanı konularında dünyadaki farklı uygulamaların incelenmesi, ülkeler arası bilgi alışverişinin sağlanması bakımından bugün olduğu gibi sektörü bir araya getiren konferans ve fuar gibi organizasyonlar önemli yer tutmaktadır." dedi.

c06889fd-4a5a-4b87-ab15-42c9485473cc.jpg

“Köprüler, teknolojinin ve mühendisliğin geldiği noktayı gösteren birer ölçüt niteliğindedir"

Günümüzde ulaşım standardını önemli ölçüde yükselten köprülerin toplumsal kalkınmışlığın, teknolojinin ve mühendisliğin geldiği noktayı gösteren birer ölçüt niteliğinde olduğunu belirten Bayramçavuş; “Hatta ülkeler arasında bu konuda büyük bir yarış vardır. Köprüler, seyahat konforunun yanı sıra üreticinin hammaddeye, ürünün ise alıcılara en kestirme ve uygun maliyetlerle ulaştırılmasının teminatıdır." ifadelerini kullandı.

“Köprü yapımlarının son 20 yılda gerçekleştirilen büyük kalkınma hamlesiyle zirveye çıktığını söyleyebiliriz"

Bayramçavuş, Karayolları Teşkilatının kurulmasıyla ivme kazanan yatırımların ve özellikle köprü yapımlarının son 20 yılda gerçekleştirilen büyük kalkınma hamlesiyle zirveye çıktığını dile getirdi.

“Ülkemize büyük eserler kazandırılmıştır"

2002 yılının sonunda başlayan bölünmüş yol hamlesiyle bin 350 kilometresi otoyol olmak üzere toplam 22 bin 609 kilometrelik bölünmüş yol yapımı ile köprü yapımında önemli tecrübeler ortaya konduğuna dikkat çeken Bayramçavuş, “Bugün ülkemizde toplam 731 km uzunluğunda 9.610 adet köprü trafiğe hizmet vermekte, 97 km uzunluğunda 468 adet köprünün yapım çalışmaları devam etmektedir. Köprü onarım çalışmalarımızda ise son 20 yılda bin 331 adet köprünün onarımı tamamlanmış olup her yıl ortalama 100 adet köprünün bakım, onarım ve güçlendirme çalışmaları yapılmaktadır." dedi.​

Son dönemde hayata geçirilen önemli projelere de dikkat çeken Bayramçavuş, “Son birkaç yıl içerisinde sadece teknolojik köprü olarak Nissibi Köprüsü, Ağın Köprüsü, Kömürhan Köprüsü, Hasankeyf-2 Köprüsü, Tohma Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü gibi büyük eserler ülkemize kazandırılmıştır." açıklamasında bulundu.

“Geleceğe yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedefliyoruz"

Kuruluş olarak karayolu faaliyetlerini insana, doğaya ve tarihe duyarlı olarak yürüttüklerini ve geleceğe yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedeflediklerini belirten Bayramçavuş “Eşsiz Anadolu coğrafyasının pek çok noktasında inşa edilen 2 bin 421 adet tarihi köprü, geçmişten günümüze uzanan tarihsel ve kültürel bütünlüğün en önemli unsurları olarak envanterimizde yer almaktadır. 410 adet tarihi köprünün restorasyonu tamamlanırken, 64 adet tarihi köprüde restorasyon çalışmaları devam etmektedir." diye konuştu. 


eded8a58-ed80-4b5c-8a7b-579e9a710425.jpg  
 
​​Büyült