Duyuru DetayıESKİŞEHİR-SARICAKAYA YOLU 2023 YILINDA TAMAMLANACAK

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu, Eskişehir'de sürdürülen ulaştırma yatırımlarını yerinde görmek üzere 18 Ağustos Perşembe günü kente bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyareti sırasında Eskişehir-Sarıcakaya Yolu yapım şantiyesine giderek, projenin son durumu hakkında yetkililerden bilgi alan Karaismailoğlu, burada bir açıklama yaptı.

 

Bakanımız, 2022 fiyatlarıyla bugüne kadar Eskişehir'in ulaşım ve iletişim yatırımları için 18 milyar 53 milyon lirayı aşan harcama yaptıklarını belirterek, 2003'te Eskişehir'de yalnızca 90 kilometre bölünmüş yol varken 227 kilometre daha yaparak, bölünmüş yol uzunluğunu 317 kilometreye ulaştırdıklarını açıkladı.


1.jpeg

 

“Eskişehir'in karayolu yatırımları için 5 milyar 67 milyon liralık yatırım yaptık"

 

Eskişehir'i bölünmüş yollarla Ankara, Bolu, Bilecik, Kütahya ve Konya'ya bağladıklarını kaydeden Karaismailoğlu, il genelindeki bitümlü sıcak karışım kaplamalı karayolu uzunluğunu da 92 kilometreden 320 kilometreye çıkardıklarını ifade etti. Eskişehir'de 240 kilometrelik tek yol yapım ve onarımı gerçekleştirildiğini söyleyen Bakanımız, “Toplam uzunluğu 3 bin 625 metreye ulaşan 54 adet köprüyü tamamlayarak hizmete açtık. Eskişehir'in karayolu yatırımları için hükümetlerimiz döneminde 5 milyar 67 milyon liralık yatırım yaptık. İl genelinde devam eden 7 ayrı karayolu yatırımlarının toplam proje bedeli 1 milyar 422 milyona ulaşmaktadır." Şeklinde konuştu.

 

“Projemizi, 2023 yılında tamamlayarak halkımızın hizmetine sunacağız"

 

Eskişehir-Sarıcakaya Yolu'nun son durumuna ilişkin bilgi veren Bakanımız Karaismailoğlu şunları aktardı: Uzunluğu 42 kilometre olan Eskişehir-Sarıcakaya yolumuzun 5 kilometresini bölünmüş yol olarak önceki yıllarda tamamlayıp hizmete açmıştık. Kalan 37 kilometrelik kesiminin de ihalesini tamamladık ve işlerimize başladık. Yol yapım çalışmasında geçtiğimiz yıl toprak ve sanat yapılarını tamamladık. Bu yıl da 4,5 kilometrelik kesimde bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol yapacağız ve bunu 10 kilometreye tamamlayacağız. Ayrıca, 5,5 kilometrelik de tek yol tarafını tamamlamış olacağız. Bu yol projemizi, 2023 yılında tamamlayarak halkımızın hizmetine sunacağız. Yolumuzun yapımı tamamlandığında; zamandan 17,5 milyon lira, akaryakıttan 4 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 21,5 milyon lira tasarruf sağlamış olacağız. Bu şekilde, yıllık karbon emisyon salınımı da 863 ton azaltacağız.

 

“Tarihi Akköprü, Dağkaya, Akbaş, Konuralp, Kavuncu, Karabekir ve Göynük Menfez köprülerini restore ediyoruz"

 

Eskişehir-Alpu-Mihalıççık Yolu ve Eskişehir-Sakarlıca-Mihalgazi Yol yapım çalışmaları da hızlı bir şekilde devam ettiğini dile getiren Karaismailoğlu, bunun yanında ayrıca Sivrihisar Eskişehir Bozüyük Yolu'nun, Sivrihisar-Emirdağ Ayrımı-Afyon Yolu'nun ve Ankara-Eskişehir ayrımı-Mahmudiye- Çifteler Yolu'nun bitümlü sıcak karışım kaplamalı onarımlarını tamamlayacaklarını belirtti.

 

Karaismailoğlu, yollarla birlikte, bağlantı yolları ve köprü onarımlarının da sürdüğüne değinerek, “Tarihimize, kültürümüze, Ata mirasına da sahip çıkıyoruz. Tarihi Akköprü, Dağkaya, Akbaş, Konuralp, Kavuncu, Karabekir ve Göynük Menfez köprülerini restore ediyoruz. Sivrihisar-Polatlı ayrımı Günyüz-Çeltik-Yunak il yolundaki Topalyayla Köprüsü ile birlikte bağlantı yolların da yapım çalışmalarımız devam ediyor." diye konuştu. 


3.jpeg  
 
​​Büyült