Duyuru DetayıBAKANIMIZ KARAİSMAİLOĞLU: “ZONGULDAK'TA BÜYÜK YATIRIMLAR GERÇEKLEŞTİRDİK"

FVcvvc9XsAE3s4X.jpg

​Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu 17 Haziran Cuma günü Zonguldak'a gelerek, devam eden ulaştırma yatırımlarını yerinde inceledi. Filyos-Kilimli-Zonguldak Yolu şantiyesi ziyaretinin ardından basına açıklamalarda bulunan Karaismailoğlu, Cumhuriyetimizin 100. yılının eşiğindeki ülkemizi, ulaşım ve haberleşmede bölgesinde lider, dünyada da önemli bir kavşak noktası haline getirdiklerini söyledi.

​“Zonguldak'taki karayolları yatırımları için 9 milyar 870 milyon liralık kaynak ayırdık"

Zonguldak'ta büyük yatırımlar gerçekleştirdiklerini aktaran Bakanımız; “Son yirmi yılda Zonguldak il genelinde yaptığımız, ulaştırma ve haberleşme yatırımlarının miktarı 13 milyar 695 milyon liranın üzerinde. Zonguldak'taki karayolları yatırımları için de 9 milyar 870 milyon liralık kaynak ayırdık. Son yirmi yılda Zonguldak'taki karayolu yatırım harcamalarını 21 kat, bitümlü sıcak asfaltlı yol uzunluğunu 12 kat ve bölünmüş yol uzunluğunu 8 kat artırdık. Zonguldak'ı bölünmüş yollarla Bartın, Bolu ve Düzce'ye bağladık. İl genelinde 14'ü tek tüp ve 5'i de çift tüp olmak üzere toplam uzunlukları 13 bin 100 metreyi aşan 19 tüneli halkımızın hizmetine sunduk. Ayrıca, toplam uzunluğu 5 bin 700 metreye yaklaşan 64 köprüyü tamamladık. 22 Ocak 2022 tarihinde, 6,5 kilometrelik Zonguldak-Kilimli Yolu'nu hizmete açtık. Bu yol hattında yer alan Prof. Dr. Teoman Duralı Tünellerinin toplam uzunluğu bin 882 metredir. Proje ile birlikte Zonguldak ile Kilimli ilçeleri arasındaki güzergah 4,5 kilometre daha kısaldı. Seyahat süresi 30 dakikadan 5 dakikaya indi." dedi.

Filyos-Çatalağzı Yolu'nun Zonguldak-Amasra-Kurucaşile-Cide yol projesinin önemli bir parçası olduğunu belirten Bakanımız; “Bölgede doğu-batı yönünde ulaşım sağlayan Zonguldak-Amasra-Kurucaşile-Cide Yolu aynı zamanda uluslararası ulaşım akslarımızdan Karadeniz Sahil Yolu'nun da bir bölümünü oluşturuyor. Yol projesinde, Zonguldak'ın Hisarönü, Saltukova ilçe ve beldelerinin bağlandığı sahil şeridinde yoğun nüfuslu yerleşim yerleri, sanayi tesisleri, Filyos serbest bölgesi yer alıyor. Filyos Limanı'nın tamamlanmasıyla özellikle ağır taşıt trafiği artacak. Bu nedenle ulaşımın güvenli ve hızlı bir şekilde sağlanması önem arz ediyor. Karayolu projemiz, Türkiye'nin geleceği için önemli bir yatırım. Trafiği rahatlatacak, mesafeyi kısaltacak, böylece ekonomik fayda sağlayacak. Projemizi 2024'te hizmete açmayı hedefliyoruz." ifadeleri kullandı.​


20220617 foto2.jpg  
 
​​Büyült
20220617 foto3.jpg  
 
​​Büyült
20220617foto1.jpg  
 
​​Büyült