Duyuru DetayıAKYURT FUAR VE SANAYİ BÖLGESİ-2 KÖPRÜLÜ KAVŞAKLARI İLE TAMAMLANAN YOL KESİMİ TRAFİĞE AÇILDI


IMG-20210930-WA0039.jpg

Ankara ile Akyurt ilçesi arasındaki ulaşım standardını yükseltecek yol ve köprülü kavşak projelerinden oluşan 5,5 km'lik kesim 30 Eylül Perşembe günü yapılan törenle vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. Açılış törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu ile Karayolları Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu'nun yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarından bürokratlar, yüklenici firma temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Açılışta konuşan Bakanımız Karaismailoğlu, 2003 yılından bu yana Ankara'nın ulaşım ve iletişim altyapısına yaklaşık 81 milyar 764 milyon lira yatırım yapıldığını ifade ederek, Ankara genelindeki bölünmüş yol uzunluğunu bin 172 kilometreye çıkardıklarını söyledi. Ankara genelinde 5 milyar 549 milyon lira bedelinde 29 ayrı karayolu projesinin başarılı bir şekilde devam ettiğini belirten Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

 “Bunlardan biri de şu anda gördüğünüz Ankara-Esenboğa ayrımından Akyurt Polis Meslek Yüksek Okuluna kadar olan 17 kilometrelik alandaki yol genişletme ve kavşak çalışmalarımızdır. Akyurt'ta bulunan sanayi tesislerinin artan ulaşım ihtiyaçlarını etkin bir şekilde karşılamak için gelişmiş bir ulaşım ağının tesis edilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Proje kapsamında 3 adet farklı seviyeli kavşak ile 4 adet hemzemin kavşak inşa ediyoruz. Yapım çalışmalarının tamamlandığı 4 kilometrelik yol ile Sanayi Bölgesi-2, Fuar Farklı Seviyeli Kavşakları ve bir adet hemzemin kavşağı kapsayan toplam 5,5 kilometrelik kesimi hizmete açmanın mutluluğunu yaşıyoruz"

Akyurt Yolu'nun hem ilçenin hem de bölgenin sosyo-ekonomik gelişimine büyük katkı sağlayacağının altını çizen Bakanımız, proje bittiğinde zamandan 100,5 milyon TL, akaryakıttan 7,8 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 108,3 milyon TL tasarruf edileceğini belirtti. Karaismailoğlu, karbon salınımında da 3 bin 145 tonluk azalma olacağını sözlerine ekledi.

 

Törende konuşan Genel Müdürümüz Uraloğlu ise hızla büyüyen Akyurt ilçesinin gelişimini destekleyecek ve bölgede artan trafik hareketliliğine cevap verecek çalışmaların yapıldığını belirtti. Genel Müdürümüz, proje tamamlandığında Ankara ile Akyurt Polis Yüksek Okulu Mevkii arasında kalan 2x2 şeritli 17 km'lik bölünmüş yol kesiminin trafiğe 3 gidiş, 3 geliş olmak üzere 6 şeritli hizmet vereceğini söyledi.

Hizmete sunulan kesimin ana iş kalemleri hakkında bilgi veren Uraloğlu, projede 475 bin metreküp toprak işi, 33 bin metreküp beton, 6.600 ton betonarme demiri, 177 bin ton soğuk karışım ve 63 bin ton bitümlü sıcak karışım ile 1.500 metrekare peyzaj alanı bulunduğu aktardı.

Proje ile Ankara'yı Çankırı, Kastamonu ve Sinop'a bağlayan kuzey-güney aksının standardının yükseltildiğine dikkat çeken Genel Müdürümüz, “Ekonomik kalkınma ve toplum refahının gelişmesine önemli katkılar sağlayan Karayollarımızda, çağa uygun projeleri hayata geçirerek, çevresel, kentsel, insani ve tarihi değerleri ihmal etmeden, kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanmayı sürdürüyor; projelendirdiğimiz ve yapım çalışmalarına başladığımız yeni yatırımlarla daha güçlü bir altyapı inşa etmek için yoğun gayret gösteriyoruz" ifadelerini kullandı.

Kavşakların açılmasıyla Ankara'nın Çankırı üzerinden Batı Karadeniz'e bağlandığı güzergahın Ankara-Akyurt kesiminde transit ve sınai trafiğin neden olduğu yoğunluk azalacak, vatandaşlarımız zamandan ve akaryakıttan tasarruf edecek.

 

 


DJI_0011.JPG  
 
​​Büyült
IMG-20210930-WA0035.jpg  
 
​​Büyült
IMG-20210930-WA0045.jpg  
 
​​Büyült