Duyuru DetayıRİZE'NİN 70 YILLIK HAYALİ SALARHA TÜNELİ İLE GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ


IMG_20210904_162207.jpg


Rize kent merkezi ile Salarha Vadisi'ni birbirine bağlayan Salarha Tüneli; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, Bakanlarımız, Genel Müdürümüz Sayın Abdulkadir Uraloğlu ve bürokratların katıldığı tören ile 4 Eylül Cumartesi günü hizmete girdi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanımız Erdoğan, şehir içinden dağın ardı ile önü arasında ulaşım sağlayacak yaklaşık 3 kilometre uzunluğundaki tünelin ülkeye hayırlı olmasını diledi.

2021SalarhaIc1.jpg 


Doğu Karadeniz'in giderek gelişen ticareti, turizmi, sanayisi ile üniversitenin artan cazibesinin, bölgedeki trafiği yoğunlaştırdığını ifade eden Cumhurbaşkanımız, “Ovit Tüneli'nin ardından dün hizmete açtığımız İyidere-İkizdere Yolu ile Hurmalık Tünelleri, bölgenin hem Kafkasya'ya hem güneye olan trafiğini daha da artıracaktır. İyidere Lojistik Limanı ve deniz üzerinde inşa ettiğimiz Rize-Artvin Havalimanı'nın açılmasıyla, bu bölgedeki insan ve yük trafiği çok daha fazlalaşacaktır. Salarha Tüneli ile bu trafiğin önemli bir bölümünü şehir içinden çıkartıp çevreyolu üzerinden doğrudan arka tarafa veriyoruz." şeklinde konuştu.

“Bu tünel Rize'nin 70 yıllık hayalidir"

Vadi ile kıyıyı birleştiren bu tünelin Rize'nin 70 yıllık hayali olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanımız, “Tünel sayesinde 14 kilometreyi bulan ve neredeyse yarım saat süren dağın ardı ile önü arısındaki ulaşım artık 4,5 kilometreye ve 5 dakikaya inecektir. Artık hemşerilerimiz bu yolda hızlı, güvenli, konforlu ve ekonomik bir şekilde seyahat edebilecek, transit yolcularımız da vakit ve yakıt kaybetmeden hedeflerine doğru ilerleyebilecektir." ifadelerini kullandı.


IMG_20210904_145812.jpg


''Afetlerin ciddi tahribata, can ve mal kaybına yol açtığı yerlerde yaraları sarıyoruz''

Ülkenin son dönemde yaşadığı afetlere de değinen Cumhurbaşkanımız, afetlerin ardından hasar tespit çalışmalarının süratle yapıldığını, yıkılan yerleri ivedilikle yeniden inşa ettiklerini belirterek, vatandaşın yaralarının sarıldığını, ülkedeki 81 vilayetin her birinin çok kıymetli olduğunu dile getirdi.


“Karayolu yatırımlarında ciddi artış"

Konuşmasının son bölümünde Türkiye'de gerçekleştirilen karayolu yatırımlarına ilişkin bilgi veren Cumhurbaşkanımız Erdoğan; bölünmüş yol uzunluğunun 28 bin 284 kilometreye, otoyol uzunluğunun 3 bin 532 kilometreye, tünel sayısının ise 83'ten 447'ye çıktığını söyledi.

 

“Proje sayesinde yıllık toplam 66 milyon lira tasarruf edilecek"

Salarha Tüneli'ni Rize'nin hizmetine sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Karaismailoğlu ise proje sayesinde hızlı ve güvenli trafik akışının sağlanmasıyla zamandan 50 milyon lira, akaryakıttan 16 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 66 milyon lira tasarruf edileceğini vurguladı.

Salarha Tüneli'nin zor doğa koşullarında bölgedeki vatandaşların ulaşımını daha emniyetli hale getiren, seyahat sürelerini kısaltan çok önemli bir proje olduğunu ifade eden Karaismailoğlu; ulaştırma ve altyapı yatırımlarıyla bütünsel kalkınma hedefine her geçen gün bir adım daha yaklaşıldığını da sözlerine ekledi.


2021SalarhaIc2.jpg 

"Salarha Tüneli Rize'ye ulaşım alanında vurulan bir mühür olmuştur''

Salarha Tüneli'nin Rize'ye ulaşım alanında vurulan bir mühür olduğunu belirten Karaismailoğlu, tünele ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Kent merkezi ile Salarha Vadisi'ni birbirine bağlayan 2 bin 958 metre uzunluğa sahip Salarha Tüneli, bağlantı yolları ve 3 köprü ile birlikte 4,3 kilometreye ulaşıyor. Projemiz Rize'ye daha konforlu ve emniyetli bir seyahat imkânı sunacak. Proje kapsamında ayrıca toplam 230 metre uzunluğunda, ön germeli kiriş sistemine sahip 3 köprü bulunmaktadır."


IMG-20210904-WA0035.jpg 


Bölgede 13,4 km uzunluğundaki mevcut yol ile 20 dakikada sağlanan ulaşım; 4,3 km'lik Salarha Tüneli ve bağlantı yolları ile 5 dakikaya düşürüldü, böylece mesafe 9,1 km kısaldı. 


IMG_20210904_145802.jpg