Duyuru DetayıHURMALIK TÜNELLERİ RİZE'DE AÇILDI​


Karadeniz'i Anadolu'ya güvenli, konforlu ve hızlı şekilde bağlayacak Rize İyidere-İkizdere Yolu üzerinde yer alan Hurmalık Tünelleri; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Abdulkadir Uraloğlu, milletvekilleri, kamu kurumlarının ve yüklenici firmaların temsilcilerinin katıldığı törenle açıldı.

 

“Kış aylarında zorlukların yaşandığı bölge bu proje ile güvenli ve konforlu şekilde geçilecek"

 

Törende yaptığı konuşmada, açılacak olan İyidere-İkizdere Yolu Hurmalık Tünelleri ve bağlantı yollarının hayırlı olmasını dileyen ve projede emeği geçen herkesi tebrik eden Cumhurbaşkanımız Erdoğan, “İyidere-İkizdere Yolu yaklaşık 38 kilometre, Hurmalık Tünelimizin biri 850 metre, diğeri 720 metre, bağlantı yolları 3,6 kilometre uzunluğa sahiptir" dedi.

 2021-09-03-rize-13.jpg

Yolun, Avrupa'dan gelip Orta Asya'ya uzanan Kafkasya koridorunun en önemli güzergâhlarından birinin üzerinde yer aldığını belirten Cumhurbaşkanımız “Aynı şekilde bu proje, Rize-Mardin hattındaki kuzey-güney ulaşım aksının da en kritik kısımlarından biridir. Özellikle kış aylarında ulaşımda çok ciddi zorlukların yaşandığı bu bölge artık güvenli, konforlu ve hesaplı bir sürüşle geçilebilecektir." şeklinde konuştu.

İyidere Lojistik Limanı'nın da devreye girmesiyle çok sayıda firmanın bu bölgede üretim faaliyetine başlayacağını vurgulayan Erdoğan, Dünyanın yıldızı giderek yükselen bölgesi Doğu Karadeniz'de büyük ekonomi potansiyelinin altyapısının şimdiden kurulduğunu sözlerine ekledi.

 

''Afetlere karşı etkin bir mücadele yürütüyoruz''

 

Ülkemizin altyapı projeleri bakımından en zor bölgesi Karadeniz'i adım adım eserlere, hizmetlere kavuşturduklarını ifade eden Cumhurbaşkanımız; afetlere karşı da etkin bir mücadele yürütüldüğünü söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Karaismailoğlu ise Ulaşım ve Lojistik Master Planları çerçevesinde planlı şekilde gerçekleştirdikleri yatırımlar sayesinde bölgenin önemli bir lojistik merkeze dönüştüğünü belirtti.

Bütünsel kalkınma hedeflerine hizmet eden politikalarının çevre iller ve bölgelerle ulaşım akslarını da geliştirdiğini ifade eden Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ticaretin emniyetli ve hızlı yol standartlarında yapılabilmesi için adımlarımızı hızlı bir şekilde atıyoruz. Türkiye'yi orta koridorda dünyanın en büyük lojistik gücüne dönüştürmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Yatırım, üretim, ihracat ve istihdam temelinde ülkemizi büyütmek, Türkiye'yi 2053 ve 2071 hedeflerine taşımak için gerekli adımları büyük bir kararlılıkla atmaya da devam ediyoruz."

 

"Projede yerli ve milli kaynaklar kullanıldı"

 

Bakanımız; Rize'de 12 karayolu projesinde çalışmaların hızlı şekilde devam ettiğini dile getirerek, Hurmalık Tünelleri ve bağlantı yollarının tasarımı ve yapımında yerli ve milli kaynakların kullanıldığını, projede ise Türk mühendis ve işçilerinin çalıştığını söyledi.

 2021ikiderebakan.jpg

Hurmalık-1 Tüneli'ni 850, Hurmalık-2 Tüneli'ni de 720 metre çift tüp olarak yaptıklarını anlatan Bakanımız; bu iki tünelle 186 metrelik Hurmalık-1 Giriş Köprüsü ve 63 metrelik Hurmalık-2 Çıkış Köprüsü'nü de hizmete açtıklarını açıkladı.


2021-09-03-rize-09.jpg 

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanımız, Bakanımız ve Karayolları Genel Müdürümüz açılış kurdelesini keserek tüneli hizmete açtı.​

Bölgeye ticaret ve turizm açısından hareketlilik kazandıracak proje ile sert geçen kış mevsimi şartlarının ulaşıma etkisi en aza indirildi. Ayrıca, trafiğin güvenli akışı ile can ve mal emniyeti sağlandı. 

Hurmalık Tünelleri ve bağlantı yollarının hizmete sunulmasıyla 4,6 km'lik mevcut yol 1 km kısaldı. Proje ile zamandan 12,5 milyon TL, akaryakıttan 4,5 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 17 milyon TL tasarruf edilecek; karbon emisyon miktarında da 2.830 ton azalma gerçekleşecek.


DJI_0492.JPG