Duyuru Detayı

TOHMA (ŞEHİT GAFFARİ GÜNEŞ) KÖPRÜSÜ CUMHURBAŞKANIMIZIN KATILDIĞI TÖRENLE HİZMETE SUNULDU

Malatya ile Sivas illeri arasında bölünmüş yol bütünlüğünü sağlayan Tohma (Şehit Gaffari Güneş) Köprüsü, 6 Şubat Cumartesi günü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın telekonferans katılımıyla düzenlenen törenle hizmete sunuldu. Törende; Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Abdulkadir Uraloğlu, bürokratlar ve yüklenici firmanın temsilcileri hazır bulundu.

2021TOHIc1.jpg 

Törende konuşan Cumhurbaşkanımız; Türkiye'nin küresel düzeyde yürütülen mega projelerin yarısından fazlasını tek başına gerçekleştiren bir ülke olduğunu her alanda sürekli hedef yükseltip, kapasitelerin artırıldığını ifade etti.

Malatya ovasının iki yakasını birbirine bağlayan köprünün bölge ulaşımının can damarlarından birisi olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanımız, Yeni Tohma Köprüsü'nün bölgenin turizm ve ticaretine önemli katkıda bulunacağının altını çizdi.

2021TOHIc2.jpg 

Cumhurbaşkanımız; ulaşımdan sulamaya kadar tüm alanlardaki yatırımların da hız kesmeden devam ettirildiğini, hemen her hafta tamamlanan yatırımların hizmete alınması törenlerine katıldığını söyledi. İnşası süren özellikle bu tür yatırımları yakından izlediklerini, aksaklıkların, eksikliklerin hızla telafisini sağladıklarını belirten Erdoğan; en ileri teknolojiyle inşa edilen 517 m'lik yepyeni bir köprünün şehre kazandırıldığını, köprü sayesinden artık Malatya, Hekimhan ve Sivas arasındaki bölünmüş yolda kesintisiz, konforlu, güvenli ve yüksek standartlı ulaşım sağlanabileceğini kaydetti.

2021TOHIc3.jpg 

Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu ise Tohma Köprüsü'nün gelişen ve büyüyen Malatya'nın kalkınmasına ivme kazandıracağını, bereketine bereket katacağını söyledi.

Açılışı yapılan köprünün, 104 km'lik Malatya-Hekimhan Projesi kapsamındaki Malatya-Elbistan Ayrımı-Yazıhan-Hekimhan-Kangal yolu üzerine kurulu olduğunu ifade eden Bakanımız; itme-sürme yöntemi ile yapılan projenin kirişleri için 2 bin 700 ton çelik, 13 bin metreküp demirli beton ve 4 bin 500 ton betonarme demiri kullanıldığını, imalatında 146 bin metreküp yarma kazısı yapıldığını belirtti.

Bakanımız konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu yol ve köprü ile birlikte, Malatya'nın konforlu, güvenli ve hızlı ulaşım ihtiyacını sağlarken, trafik kazalarını da azaltmış oluyoruz. Kamuoyuna açıklanan, Karayolları Trafik Güvenliği Eylem Planı'nda yer alan hedeflere uygun olarak canla başla çalışıyoruz. Malatya'ya yaptığımız Tohma Şehit Gaffari Güneş Köprüsü de bu amaca yönelik örnek bir eserdir. "

2021TOHIc4.jpg 

Konvansiyonel betonarme kazıklı altyapı sistemi ve çelik ikiz I kirişli köprü tipinde projelendirilen, Karakaya Barajı üzerinde stratejik konumda bulunan, eski köprünün yanına itme sürme yöntemiyle inşa edilen 517,5 metrelik yeni köprü ile sürücüler güvenli seyahat imkânına kavuşacak.

Tohma (Şehit Gaffari Güneş) Köprüsü; Malatya ile Sivas'ı birbirine bağlayan kuzey-güney aksında ulaşım konforunu arttırırken zaman ve akaryakıttan tasarruf edilmesini, daha az egzoz emisyon salınımı ile çevremizin korunmasını sağlayacak. Bölgenin üretim, ticaret, turizm ve kültürüne de önemli katkılar sunacak.

2021TOHIc5.jpg