Duyuru Detayı

AMASYA ÇEVRE YOLU CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN TELEKONFERANS KATILIMIYLA AÇILDI

Amasya Çevre Yolu, 25 Temmuz Cumartesi günü yapılan törenle hizmete açıldı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans ile katıldığı törende Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Abdulkadir Uraloğlu, kamu kurumlarının ve yüklenici firmaların temsilcileri hazır bulundu.

2020amasyaıc1.jpg

Bugüne kadar ulaştırma alanında Amasya'da pek çok önemli projenin hayata geçirildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Amasya Çevre Yolu'muzun ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu proje, şehir içinden geçen şehirlerarası araç trafiğini tamamen şehir dışına çıkartıyor.

Uzunluğu 11,3 kilometre olan Amasya Çevre Yolu aynı zamanda şehirlerarası geçiş mesafesini 2 km kısaltıyor. Daha önce yaklaşık 30 dakika süren bu güzergâh artık 7 - 8 dakikada kat edilebilecek. Böylece vakitten ve akaryakıttan yıllık 110 milyon lira tasarruf sağlanacak. Yolun milletimize, şehrimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

2020amasyaıc2.jpg

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise Amasya'nın şehir içi trafik yoğunluğunun azalacağını belirterek “Böylelikle yıllık 1,9 milyon litre yakıt tasarrufu ve 4 bin 700 ton karbon emisyon salınımında azalma gerçekleşmiş olacak. Amasyalılar rahata, temiz bir havaya kavuşacak." dedi.

2x2 şeritli, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol olarak tamamlanan projede 2x76 m uzunluğunda bir altgeçit, 2x30 m'lik Üniversite Köprüsü, 2x509 m'lik Bahçeler Viyadüğü ve 2x490 m'lik dengeli konsol olarak imal edilen Şehzadeler Viyadüğü, 2x265 m'lik Kavşak Köprüsü, 2x783 m'lik T1 Tüneli, 2x368 m'lik T2 Tüneli, 2x405 m'lik Yel Değirmeni Viyadüğü, 2x208 m'lik Viyadük 2, 2x293 m'lik Aç-Kapa Yapısı, 304 m'lik Tek Tüp AçKapa yapısı yer alıyor.

2020amasyaıc3.jpg

Suluova - Amasya Yolu'ndan ayrılıp, Amasya'nın güneybatısından geçerek Amasya - Turhal Yolu'na bağlanan Amasya Çevre Yolu ile sinyalizasyon sisteminin devre dışı kalmasıyla dur-kalk beklemeleri de ortadan kaldırıldı.

Çevre Yolu, Amasya'nın şehircilik anlamında gelişmesine de çok ciddi katkı sağlayacak.