Duyuru Detayı

İSTANBUL'UN İKİNCİ GERDANLIĞI FATİH SULTAN MEHMET KÖPRÜSÜ 32 YAŞINDA

2020fFSMİC1.jpg

Avrupa ile Asya'nın birbirine en çok yaklaştığı “denizin nehir, nehrin deniz" olduğu İstanbul Boğazı'nın ikinci gerdanlığı Fatih Sultan Mehmet Köprüsü 32 yaşında. 

İlk boğaz köprüsü ile ülke ekonomisi açısından uluslararası önemi olan kıtalar arası karayolu bağlantısının sağlanması, köprü ve ona bağlı yollardaki trafik hacmini artırmış, Avrupa ve Anadolu otoyollarını daha yüksek kapasitedeki bir çevre yoluyla bağlamak amacı ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve 217 km'lik Kınalı-Sakarya Otoyolu inşa edilmişti.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden yaklaşık 5 km kuzeyde, Boğazın Rumeli yakasında Hisarüstü ile, Anadolu yakasında Kavacık mevkileri arasında yer alan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün orta açıklığı 1.090 metredir. Kule temelleri Boğaz'ın iki yakasındaki yamaçlara yerleştirilmiş olup, köprünün deniz trafiği için düşey gabarisi uluslararası denizcilik standartlarına uygun olarak birinci köprüdeki gibi 64 m olarak alınmıştır.

2020fFSMİC2.jpg 

Sürücülerin hızlı, konforlu ve güvenli ulaşımını sağlayan köprü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışına kadar uzun yıllar uluslararası transit taşımacılığın ve ağır taşıt trafiğine hizmet etti.  

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden, günlük yaklaşık ortalama 230 bin adet çift yönlü geçiş olurken, açıldığı günden bu yana 1 milyar 800 milyondan fazla araç geçiş yaptı.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün yapımındaki diğer önemli günler ise şöyle;

Temel Atma Töreni                         : 29 Mayıs 1985

İşe Başlama                                       : 4 Aralık 1985

Son Tabliyenin Yerleştirilmesi     : 18 Ekim 1987

Yapımın Bitirilmesi                          : 29 Mayıs 1988

İşletmeye Açılış Töreni                    : 3 Temmuz 1988


Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün Videosuna Ulaşmak İçin Linki Tıklayınız;

https://stage.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Galeri/Video/Video-Galerisi.aspx