Duyuru Detayı

4. ULUSLARARASI KARAYOLLARI, KÖPRÜLER VE TÜNELLER İHTİSAS FUARI AÇILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı himayelerinde Karayolları Genel Müdürlüğü, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Yollar Federasyonu' nun teknik desteğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı 9 Ekim Çarşamba günü açıldı. 9-10-11 Ekim tarihleri arasında Ankara Congresıum'da yer alacak olan fuarın açılışına Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit TURHAN, Bakan Yardımcısı Enver İSKURT, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir URALOĞLU, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan UYGUN katıldı.  Fuarın açılış töreninde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit TURHAN, teknolojinin hızla geliştiğini ve bu gelişimin ulaşım sektörünü de etkilediğine değinerek uluslararası standartlara uygun geliştirilen, birbiriyle entegrasyonu gözetilerek planlanan ve hayata geçirilen modern ulaşım ağına sahip olunduğunu ve mevcut ulaşım ağını geliştirmek için var güçleriyle çalıştıklarını vurguladı.

Asya ile Avrupa'nın bağlantısında küresel ticaret için önemli bir kesişme noktasında yer alan Türkiye'nin, her daim gelişmesindeki en önemli anahtarlardan birinin ulaşım altyapısı olacağını belirterek sözlerine devam eden TURHAN, "Türkiye 4 saatlik uçuş mesafesi ile 1,6 milyar nüfusu olan 30 trilyon dolar, yani neredeyse toplam küresel ticaretin yarısına karşılık gelen bir pazara ulaşabilmektedir.  Dünya haritasındaki yerimizi de göz önüne getirdiğimizde, bölgemizdeki ulaştırma faaliyetleri için doğal lojistik üs görevi konumundayız." dedi.

Türkiye'nin uluslararası ticaret açısından da stratejik noktada bulunduğunu ifade eden TURHAN, doğu ile batı ekonomilerinin birbiriyle olan etkileşiminin yine büyük oranda Türkiye üzerinden gerçekleştiğini, bu nedenle ülkenin ulaşım ve iletişim altyapısını tamamlamak amacıyla gece gündüz çalıştıklarını, yapılan çalışmalarla hem bireylerin yaşam kalitesini yükselteceklerini hem de Türkiye'nin imkanlarını küresel rekabete uygun hale getireceklerini vurgulayarak bu kapsamda tüm ulaşım modlarında bugüne kadar çok önemli mesafeler kat ettiklerini ifade etti. TURHAN; Marmaray ve Gebze-Halkalı Banliyö Hattı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul Havalimanı, Osmangazi Köprüsü ve İstanbul-İzmir Otoyolu, Avrasya Tüneli gibi dev projelerin ülkeye çağ atlatıp, ülkenin uluslararası arenadaki gücüne güç kattığını ve yol, otoyol, köprü, tünel gibi çalışmaların ise bunların ana omurgasını oluşturduğunu söyledi.

Köy yollarından kent içi ulaşıma, çevre yollarından bölünmüş yollara,  köprülerden tünellere bir yandan ulusal yol ağını yüksek standartlarda yenileyip diğer yandan da Türkiye üzerinden doğu-batı, kuzey-güney istikametinde geçen uluslararası koridorları işlevsel hale getirdiklerinin altını çizen TURHAN, son 17 yılda sadece ulaştırma ve altyapı hizmetleri için 750 milyar liranın üzerinde harcama yaptıklarına dikkati çekti. Otoyol ağının geçen 17 yılda 1714 kilometreden 3036 kilometreye çıktığını belirterek konforlu ulaşım ve uzun ömürlü yollar için 68 bin 229 kilometrelik karayolu ağının yüzde 38'inin BSK standartlarına ulaştırıldığını dile getirdi.Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir URALOĞLU ise konuşmasında, kuruluş olarak birçok projeye imza attıklarını, özellikle 2003 yılından bu yana, mevcut köprü uzunluğunu 2 katından fazlaya, tünel uzunluğunu ise 4 katından fazlaya çıkardıklarını ifade ederek bölünmüş yol uzunluğunun 6000 km'den 27000 km'ye ulaştırıldığını söyledi.  Bölünmüş yollarla 77 ilin birbirine bağlandığının altını çizen URALOĞLU, "Mega Projeler"in ise teker teker hayata geçirildiğini, geçen ağustos ayında İstanbul-İzmir Otoyolu'nun trafiğe açıldığını, kategorisinde 4. sırada bulunan Osmangazi Köprüsü'nün de hizmete alındığını ifade etti. Kuzey Marmara Otoyolu'nun etap etap trafiğe açıldığını, 2020 yılında otoyolun tamamının hizmete açılacağını söyleyen URALOĞLU, Mega Projeler arasında yer alan diğer projelerden;  Tem Otoyolu'nun bütünlüğünü sağlayacak 330 km ile Ankara-Niğde Otoyolu'nun gelecek yıl açılacağını,  İzmir Çevre Yolu'nun devamı niteliğinde olan ve Çandarlı Limanı'na ulaşımı sağlayacak İzmir-Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu'nun sene sonunda bitirileceğini, 2023 metre açıklığıyla kendi alanında birinci olacak  Çanakkale Köprüsü'nün de 2022 yılında bitirileceğini belirtti. Ayrıca Karayolları Genel Müdürlüğünün diğer projelerinden Nissibi ve Ağın Köprülerinin hizmete açıldığını, Kömürhan Köprüsü'nün ise 2020 yılında tamamlanacağını ifade eden URALOĞLU, organizasyonu düzenleyen ve katkıda bulunanlara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı. 

Sektör temsilcileri ve konunun uzmanlarını biraraya getiren fuar, 11 Ekim Cuma günü sona erecek.