Duyuru Detayı

BAKAN TURHAN VE GENEL MÜDÜR URALOĞLU SALARHA VE KIRIK TÜNELLERİ'NDE

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit TURHAN ve Karayolları Genel  Müdürü Abdulkadir URALOĞLU, Karadeniz Bölgesi'nde yapımı süren Kırık Tüneli ve Salarha Tüneli şantiyelerini ziyaret ederek çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldılar.


Salarha Tüneli şantiyesi ziyaretinde açıklamalarda bulunan Bakan TURHAN;  yaklaşık 3 kilometre olan ve iki geliş-iki gidiş çift tüp olarak inşa edilen tünelin vadiyi şehir merkezine bağlayacağını söyledi.

Projenin hayata geçmesiyle vadide yeni gelişim alanlarının oluşacağına değinen TURHAN, tünelin 2020 yılı sonunda hizmete girmesini beklediklerini ifade etti.

TURHAN konuşmasını şöyle sürdürdü: "Tünelimizin kazı çalışmaları yaklaşık yüzde 80 tamamlandı. Bundan sonraki süreçte bu tünelin mevcut ulaşım akslarıyla entegrasyonunu, bağlantısını sağlayacak kavşakları ve bu tünelin betonlama, elektromekanik işlemleri yapıp hizmete açmış olacağız."


Salarha Tüneli şantiyesinden ayrıldıktan sonra İkizdere ilçesine geçen TURHAN ve URALOĞLU, burada da Rize-Erzurum yol yapım çalışmaları hakkında bilgi alarak kavşak çalışmalarını incelediler.

Rize-Erzurum Karayolunun Doğu Karadeniz'i, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya bağlayan en kısa ulaşım yolu olduğunu ifade eden Bakan TURHAN, Ovit Tüneli ile Karadeniz Sahil Yolu arasında bulunan 38 kilometrelik kesimin 32 kilometrelik kısmının şu anda bölünmüş yol olarak hizmet verdiğini belirtti. Bu güzergahta toplam 6 adet 10 kilometre uzunluğunda tünel bulunduğuna dikkati çeken TURHAN, tünellerin ikisinin hizmete açıldığına değindi. Toplam 4,8 kilometrenin hizmete girdiğini, kalan kesimlerde de çalışmaların devam ettiğini söyleyen Bakan TURHAN, yılsonuna kadar iki tünelin daha hizmete açılıp toplam 32 kilometrelik kesime ilave 5 kilometrenin daha hizmete gireceğini belirterek geriye kalan kısmın önümüzdeki yıl bu dönemlerde tamamlanacağını vurguladı.


TURHAN, trafik yoğunluğunun bulunduğu İyidere-İkizdere ile İkizdere şehir geçişindeki çalışmaların gelecek yıl tamamlanacağına dikkati çekerek, "Bu neyi kazandıracak? Bu proje ile Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki limanların Doğu Anadolu'ya, Doğu ve Güneydoğu'daki komşularımızın sınır kapılarına daha rahat bir ulaşım sağlamış olacağız. Bölgenin ekonomisine, kalkınmasına çok önemli katkılar sağlayacak bu projenin devam eden diğer bir önemli yapısı da İspir ile Aşkale arasındaki Kırık Tüneli'dir. Kırık Tüneli'nde yüzde 55'lik bir ilerleme sağlamış bulunuyoruz. Kırık Tüneli yapıldığında Rize ilimizden Erzurum ilimize mevcut 265 kilometre olan mesafe 220 kilometreye düşmüş olacak."  değerlendirmesinde bulundu.

TURHAN, hedeflerinin daha kaliteli ve konforlu bir ulaşım hizmeti sağlamak olduğunu sözlerine ekledi.