Duyuru Detayı

69. BÖLGE MÜDÜRLERİ TOPLANTISI YAPILDI

Karayolları Teşkilatının kuruluşundan itibaren her yıl düzenli yapılan Bölge Müdürleri Toplantısı'nın 69'uncusu, Karayolları Genel Müdürlüğü Halil Rıfat Paşa Salonu'nda 15 Nisan Pazartesi günü düzenlenen açılış töreniyle başladı. Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit TURHAN, Bakan Yardımcısı Enver İSKURT, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir URALOĞLU, Genel Müdür Yardımcıları, Bölge Müdürleri, Daire Başkanları, sektör temsilcileri ve Karayolcular katıldı.


Törende konuşan Bakan TURHAN, her yıl gerçekleştirilen bu toplantıların kurumun yol haritasının belirlendiği bir "Karayolculuk geleneği" olduğunu söyledi.

TURHAN, uzak ile yakın arasındaki sınırların kalktığı, küresel etkileşimin sürekli arttığı bu dönemde ulaşımın daha da önem kazandığına dikkat çekerek, "Bizlere medeniyet yolunu açan, dünya ile entegre olmamızı, ulaşım ve erişimde söz sahibi olmamızı sağlayan, bizatihi karayolu ulaşımı ve kelimenin tam anlamıyla da Karayolları Genel Müdürlüğümüzdür" diye konuştu.


Ülke ekonomisinin öngörülen hedefleri yakalamasında gerekli altyapıyı gerçekleştirmek için yılmadan, özveriyle ve ciddiyetle çalışmaya devam edeceklerini belirten TURHAN, 2003'ten bu yana yapılan tüm ulaşım projelerinin ana temasının, birbiriyle entegre olmuş ulaşım sistemleri olduğunu kaydetti.

2003'te başlatılan ulaşım hamlesiyle büyük işlere imza atıldığına işaret eden TURHAN, 16 yıl içinde 20 bin 541 kilometre yol yaparak bölünmüş yol ağını 26 bin 642 kilometreye ulaştırdıklarını ve 77 ilin birbiriyle bağlantısını sağladıklarını söyledi. TURHAN, sadece 2018'de 185 kilometresi otoyol olmak üzere 625 kilometre bölünmüş yol yapıldığını, yol ağının yüzde 39'unun, ana aksların ise tamamına yakınının bölünmüş yol haline getirildiğini belirterek, "Buna bağlı olarak seyir hızımız 2 katına çıktı, seyahat süreleri yarı yarıya kısaldı. Artık trafiğin yüzde 81'i bölünmüş yollarda seyrediyor. Bu sayede 17 milyar 771 milyon lira yıllık yakıt-zaman tasarrufunun yanında, emisyon salınımında da yıllık 3 milyon 294 bin ton azalma sağlamış olduk" dedi.


Yapılan çalışmalar sonucu yollardaki hareketlilik 2,5 kat artmasına rağmen trafik kazalarında 100 milyon taşıt x kilometre başına düşen kaza yerinde can kaybının 5,72'den 1,79'a gerilediği bilgisini veren TURHAN, son 10 yılda kaza yerinde gerçekleşen ölüm sayısının yüzde 69 azaldığını, bu azalmanın bir başarı olsa da kesinlikle yetinilebilecek bir şey olmadığını ifade etti.

Bitümlü Sıcak Karışım (BSK) kaplama çalışmalarının trafik güvenliği ve konforlu seyahat için önemini vurgulayan TURHAN, yolların yüzde 37'sine tekabül eden 25 bin 215 kilometresinin BSK'li olduğunu aktardı.


TURHAN, sınır kapıları, limanlar, demiryolları ve havalimanlarıyla bağlantıları sağlayacak doğu-batı koridorlarının yüzde 90'ını, kuzey-güney koridorlarının da yüzde 86'lık bölümünü tamamladıklarını belirterek, başlattıkları otoyol seferberliği çerçevesinde otoyol uzunluğunu 2 bin 842 kilometreye çıkardıklarını söyledi.

Yap-işlet-devret (YİD) yöntemiyle hayata geçirdikleri projelerdeki başarıların, bundan sonraki projelerde de yatırımcılara güven verdiğini ve talebi artırdığını anlatan TURHAN, ülkenin zor arazi şartlarını tüneller, köprüler ve viyadüklerle aşarak yolları kısalttıklarını, konforlu, güvenli ve ekonomik trafik akışı sağladıklarını bildirdi.

Yaşadığımız çağın bilgi ve teknoloji odaklı olmasından hareketle çalışmalarda bilgi teknolojilerinden faydalanma ve akıllı ulaşım sistemlerini yaygınlaştırma hususuna da çok önem verdiklerini aktaran TURHAN, "görüntü tabanlı karayolu bilgi sistemi yönetimi kurulması çalışmalarına da başlıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Gebze-Orhangazi-İzmir, Kuzey Marmara, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün de içinde yer aldığı Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu'nun Malkara Gelibolu Lapseki Kesimi ile Menemen-Aliağa-Çandarlı otoyollarındaki çalışmaların sürdüğünü söyleyen TURHAN, Kuzey Marmara Otoyolu'nun tamamının 2020 yılında açılacağını, kıtalararası karayolu bağlantısının kesintisiz bir ulaşım imkânı sunmasıyla tarihi İpek Yolu'nun canlandırılacağını sözlerine ekledi.  

Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir URALOĞLU ise, Karayolları Genel Müdürlüğünün kuruluşundan bu yana, vatan sevgisini kendisine şiar edinen; yurdun dört bir yanında kavuşturan yollar, birleştiren köprüler, geçit vermezi aşan tüneller yaparak, daima insan odaklı projeleri hayata geçirdiğini, sürdürülebilir büyümenin koşulu altyapıyı gerekli standartlara ulaştırarak Türkiye'nin geleceğe uzanan yollarını inşa ettiğini söyledi.

Mühendisliğin mevcut şartlar altında mümkünden en güzeli gerçekleştirme sanatı olduğunu vurgulayan URALOĞLU, "ülkemizi her alanda lider ülke yapma idealinde üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanarak, yaptığımız her yatırımı bir sonrakinin başlangıcı görerek, özveriyle çalışmaya devam ediyoruz" dedi.

URALOĞLU, Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğunda 2 bin 842 km otoyol, 31 bin 21 km devlet yolu ve 34 bin 171 km il yolu olmak üzere toplam 68 bin 34 km'lik yol ağı olduğunu belirterek, bu yolların 25 bin 215 km'sinin bitümlü sıcak karışım kaplama, 39 bin 368 km'sinin sathi kaplama olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yıl, tamamlandığında ana gövde ve bağlantı yolları dâhil 330 km uzunluğunda hizmet verecek Ankara-Niğde Otoyolu'nun temelinin atıldığını aktaran URALOĞLU, 690 rakımlı Cankurtaran Geçidi'nde 5,2 km'lik çift tüplü olarak inşa edilen Cankurtaran Tüneli'nin, İzmir ile Manisa arasını 15 dakikaya indiren Sabuncubeli Tüneli'nin, dünyanın üçüncü ülkemizin ise en uzun çift tüplü tüneli Ovit'in açıldığını belirtti.  

2023 m'lik orta açıklığı ile dünyanın en uzunu olacak 1915 Çanakkale Köprüsü'nde önemli bir aşamayı geride bırakarak, köprü kule ayaklarının oturacağı kule keson temellerinin kuru havuzdan ıslak havuza yüzdürülerek çelik şaft montajının yapıldığını ifade eden URALOĞLU, 400 km'ye yaklaşan uzunluğuyla İstanbul'un kuzeyinden Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile kıta geçişini sağlayan Kuzey Marmara Otoyolu'nun tamamlanan kesimlerinin de hizmete sunulduğunu söyledi.  

URALOĞLU, Akdeniz kıyı şeridinde yol standardını önemli ölçüde yükseltecek ve ulaşım süresini kısaltacak Akdeniz Sahil Yolu'nda büyük yol kat edildiğinin, önemli bir bölümü trafiğe açılan 426 km uzunluğundaki Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun bu yıl tamamen bitirileceğinin, Malatya-Elazığ Devlet Yolu'ndaki 660 m'lik Kömürhan Köprüsü'nün de yine bu yıl hizmete sunulacağının bilgisini verdi.  

Tamamlandığında ülkemizin ve Avrupa'nın en uzun, dünyanın ikinci en uzun tüneli olacak 14,5 km'lik çift tüpten oluşan Zigana Tüneli'nde kazı çalışmalarının 16 bin m'ye ulaştığını aktaran URALOĞLU, Karayolları Genel Müdürlüğünün 2018 yılı çalışmalarını şöyle özetledi:

"Yap-İşlet-Devret yöntemiyle gerçekleştirdiğimiz otoyol projelerinde 185 km'yi trafiğe açarken, 777 km'de çalışmalarımız devam etmektedir.

Trafik kazalarında yol kusurunu en aza indirmek için yaptığımız çalışmalar kapsamında önemli yer tutan bölünmüş yollarımızda 625 km'yi daha hizmete sunarken; 861 km tek yolu tamamlayarak trafiğe açtık.

  1 795 km'si Bitümlü Sıcak Karışım kaplamalı, 9 bin 829 km'si sathi kaplamalı olmak üzere 11 bin 864 km asfalt yapım ve onarım çalışması gerçekleştirdik.

Bakım ve Trafik Güvenliği çalışmaları kapsamında, 31 milyon 900 bin m2 yatay,  175 bin m2  düşey  işaretleme, 2 bin 600 km otokorkuluk yaptık. 223 adet kavşak sinyalize kontrollü yapılırken, 78 adet kaza kara noktası ve kaza potansiyeli yüksek kesim iyileştirildi. 

Yaban hayvan türlerinin otoyoldan etkilenmeden hayatlarına devam etmesi amacıyla Kuzey Marmara Otoyolu'nda Türkiye'de bir ilk olan Ekolojik Köprü'yü inşa ettik.

2018-2019 kar ve buz mücadelesi çalışmalarında görevli 12 bin 300 personelin çabalarıyla, yaklaşık 422 adet kar mücadele merkezinde, 9 bine yakın makine-ekipman ile yollarımızı 7 gün 24 saat açık tutarken; yaklaşık 400 bin ton tuz, 380 bin m3 agrega, 2.900 ton kimyasal buz çözücü kullanılmış, 690 km kar siperi yapılmıştır.

Sürekli artan yurtdışı ticaret hacmimizi daha da artırmak için özellikle kara sınır kapıları ve limanlarımızın fonksiyonel ve verimli kullanılarak, birbirleriyle karayolu ulaşım bağlantısının sağlanması için kuzey-güney akslarımızın iyileştirilmesi çalışmalarımız da sürdürülmektedir.

Bu doğrultuda, 12 bin 146 km uzunluğunda olan 18 adet Kuzey-Güney karayolu koridorlarının 10 bin 405 km'sinin fiziki ve geometrik iyileştirilmesini tamamladık. 1 035 km'de çalışmalar devam etmekte olup, 706 km'nin ise ihale edilmesi planlanmaktadır.

Avrupa, Asya ve Ortadoğu arasında yük ve yolcu taşımacılığında büyük öneme sahip toplam 8 bin 524 km'lik doğu-batı akslarının 7 bin 651 km'si tamamlanarak trafiğe açılmış olup, 319 km'sinde çalışmalar sürmektedir. Kalan 554 km'nin ihale edilmesi ile ilgili hazırlıklar devam etmektedir.

Kaliteden ödün vermemek için prensiplerine ve azami iş disiplinine göre faaliyetlerini yürüten Genel Müdürlüğümüz laboratuvarları, yol yapım, bakım ve işletiminde kullanılan tüm malzemelerin testlerinin yapıldığı, uluslararası düzeyde hizmet veren yeni ürün ve sistem geliştiren hale getirilmiştir. Bu kapsamda laboratuvarlarımız; iç piyasa yanında, yurtdışında hizmet veren Türk firmalarının teknik problemlerinin çözüldüğü ve uluslararası geçerliliği olan raporların üretildiği merkez konumundadır.

TÜBİTAK destekli projelerle yol üstyapılarının tasarım metotları geliştirilmiş, ileri teknoloji gerektiren sessiz, güvenli ve uzun ömürlü aşınma tabakası uygulamasına başlanmış, kazınan asfalt malzemelerin yeniden kullanımı ve bitümlü bağlayıcıların iklim ve trafiğe bağlı olarak kullanımı sağlanmıştır."

 2019 yılı hedeflerini de açıklayan URALOĞLU, Yap-İşlet-Devret modeliyle toplam 400 km'lik otoyol kesimi ile toplam 522 km bölünmüş yol ve 250 km tek platformlu yolun tamamlanacağını, 932 km yeni Bitümlü Sıcak Karışım kaplamalı yol yapımı ve 1 250 km yenileme, 8 bin 800 km sathi kaplama yapım ve onarımı gerçekleştirileceğini, toplam uzunluğu 23 km olan 92 adet köprü ile 24,7 km olan 9 adet tünel hizmete sunulacağını söyledi.

URALOĞLU, 2023 yılına kadar 3 bin 278 km bölünmüş yol ile Yap-İşlet-Devret kapsamında 1 944 km otoyolun hizmete girmesiyle toplam bölünmüş yol ağını 31 bin 864 km'ye ulaştırmayı; toplam 787 km uzunluğunda 9.071 adet köprü ve viyadük ile 700 km uzunluğunda 470 adet tüneli hizmete açmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Açılış töreninin ardından Genel Müdür Abdulkadir URALOĞLU, Daire Başkanları ve Bölge Müdürlerinden oluşan heyet, Anıtkabir'i ziyaret etti. Anıtkabir Defterini imzalayan URALOĞLU şöyle yazdı:

 Aziz Atatürk,

"Büyük İşleri Büyük Milletler Yapar" anlayışı ile yurdun dört bir yanını yollar, köprüler ve tünellerle donatmak, vatandaşlarımıza güvenli ve konforlu ulaşım imkânı sunmak için çalıştık. 69. Karayolları Bölge Müdürleri Toplantısı vesilesiyle bir araya geldiğimiz bugün de ülkemizin kalkınması için başarılı işlere imza atma inancı ve kararlılığı ile ilkelerimizden ödün vermeden "Durmak yok yola devam!" diyoruz.      

Ruhun şad olsun!

Anıtkabir ziyaretinin ardından Karayolları Heyeti, bir hafta sürecek toplantıların gerçekleştirileceği İstanbul'a hareket etti.