Duyuru DetayıDOĞA DOSTU KARAYOLU PROJELERİ NALLIHAN'DA HİZMETE SUNULDU

Ankara'da hayata geçirilen Nallıhan Kuş Cenneti Tüneli, Nallıhan Köprüsü ve Bağlantı Yolları 11 Mart Pazartesi günü Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu ile Karayolları Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen'in katıldığı törenle hizmete sunuldu.  

 20241103NallıhanKuşCennetiTünelKöprüAçılışBakanİÇFoto.jpeg

“Ankara için durmadan, yorulmadan, yılmadan çalışmaya devam ediyoruz"

Ankara-Beypazarı-Nallıhan-İstanbul güzergâhında bulunan Nallıhan Kuş Cenneti Tüneli, Nallıhan Köprüsü ve Bağlantı Yolları'nın önemli bir kilometre taşı olduğunu belirten Bakanımız Uraloğlu projeyle ilgili şu ayrıntılara değindi: “2x2 şeritli, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardındaki projemiz kapsamında; çift tüplü olarak hayata geçirdiğimiz 1.278 metre uzunluğundaki Nallıhan Kuş Cenneti Tüneli'ni, 270 metre uzunluğunda Nallıhan Köprüsü'nü, Davutoğlan Yaban Hayatı Geliştirme Sahasına olumsuz bir etki oluşturmadan, tünel ve sulak alan içerisine dolgu veya ayağın gelmediği eğik ayaklı dengeli konsol köprü şeklinde inşa ettik. Ayrıca bölgede hızlı, güvenli ve konforlu ulaşımı da tesis ettik. Projemiz hayata geçmeden önce hizmet veren mevcut yolumuz da ziyaretçilerimiz için hizmet vermeye devam edecek."

 

Yenilikçi projelerle geleceğe yeni adımlar

Çevre dostu düzenlemeleri geliştirmeye ve uygulamaya devam edeceklerini vurgulayan Bakanımız Uraloğlu, Davutoğlan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası içinde, tünel ve sulak alan içerisine zarar vermeden, çevre dostu bir köprü inşa ederek doğanın korunmasına katkı sağlandığını, sürdürülebilir yolların artırılmasına ilişkin adımlardan sadece biri olduğunu bildirerek yol boyu ağaçlandırması, orman ve yeşil alanlar ile su havzalarının korunması, araştırma ve geliştirme çalışmalarının da öncelikleri arasında yer aldığını söyledi.  

Uraloğlu, Nallıhan Kuş Cenneti Tüneli, Nallıhan Köprüsü ve Bağlantı Yolları projeleriyle zamandan 6,3 milyon lira, akaryakıttan 3,3 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 9,6 milyon lira tasarruf edileceğini, çevreye zarar veren araçların karbon emisyonunu da 394 ton azaltarak doğanın korunmasına katkı sağlanacağını bildirdi.

 20241103NallıhanKuşCennetiTünelKöprüAçılışGMİÇFoto.jpeg

Ülkemizi bir ağ gibi saran yollarımızla…

Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen, açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Ankara'yı İstanbul'a bağlayan Ankara-Beypazarı-Nallıhan Yolu, sadece bir ulaşım güzergahı değil, aynı zamanda başkentimizin batısındaki ilçeleri, yaşam alanları, ticaret ve turizm merkezleri ile ulaşımını sağlaması bakımından, bölgenin ekonomik ve sosyal hayatında kritik bir rol oynamakta, ticaretin can damarı olmaktadır. Bu bilinçle yola çıkarak, Nallıhan Kuş Cenneti Tüneli ve Nallıhan Köprüsü projelerini hayata geçirdik." dedi.

Yapılan çalışmalarla Ankara ile İstanbul arasındaki ulaşımın daha güvenli hale getirildiğini belirten Gülşen, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardındaki projede inşa edilen çift tüplü tünel, köprü ve bağlantı yollarıyla birlikte projenin toplam uzunluğunun 5 kilometreye ulaştığını söyledi. Projenin ana iş kalemlerine yönelik detayları paylaşan Genel Müdürümüz, 930 bin metreküp toprak işi, 270 bin metreküp tünel kazısı, 136 bin metreküp beton, 8 bin ton demir, 120 bin ton plentmiks alttemel ve temel ile 65 bin ton bitümlü sıcak karışım imalatı yapıldığı bilgisini aktardı.

Gülşen, “Ülkemizi bir ağ gibi saran yollarımızla, uzakları yakın ederken, insanımızı güvenle kavuşturuyor, sosyal ve ekonomik tüm faaliyetlere katkı sağlayarak yaşam standardını artırıyoruz." şeklinde konuştu.


20241103NallıhanKuşCennetiTünelKöprüAçılışAltFoto1.jpeg  
 
​​Büyült
20241103NallıhanKuşCennetiTünelKöprüAçılışAltFoto2.jpeg  
 
​​Büyült
20241103NallıhanKuşCennetiTünelKöprüAçılışAltFoto3.jpeg  
 
​​Büyült
20241103NallıhanKuşCennetiTünelKöprüAçılışAltFoto4.jpeg  
 
​​Büyült
20241103NallıhanKuşCennetiTünelKöprüAçılışAltFoto5.jpeg  
 
​​Büyült
20241103NallıhanKuşCennetiTünelKöprüAçılışAltFoto6.jpeg  
 
​​Büyült