Duyuru Detayı


 KARAYOLLARI 71. BÖLGE MÜDÜRLERİ TOPLANTISI BAKANIMIZIN KATILIMIYLA TAMAMLANDI


5 Nisan 2021 Pazartesi günü düzenlenen açılış töreniyle başlayan  'Geleneksel 71. Bölge Müdürleri Toplantısı'  Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu'nun katılımlarıyla gerçekleşen değerlendirme toplantısı ile Antalya'da sona erdi.

 

Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan zorlu pandemi şartları altında her türlü tedbir alınarak Antalya'da devam eden görüşmelerde ulaştırma altyapısının en önemli bileşeni olan karayolu çalışmalarındaki ilerlemeler, 2020 yılı hedef ve gerçekleşmeleri, 2021 yılı hedefleri, önemli akslar ve projeler ile ihalesi planlanan işler detaylı olarak gözden geçirildi.

 

Düzenlenen toplantının ardından değerlendirmelerde bulunan Bakanımız Adil Karaismailoğlu, “Ulaştırma ve haberleşmede farklı modlara yaptığımız yatırımlar arasında en yüksek meblağı karayollarına yatırdığımız aşikardır. 2003'ten bugüne Karayollarımıza 105,1 milyar dolar ayırarak, otoyollar, bölünmüş yollar, köprüler, tüneller, viyadükler, tek yol ve iyileştirme çalışmaları yaptık" dedi.

 

- “Tam 2814 proje için şantiyelerimizde hummalı bir çalışma yürütüyoruz"

Bakanımız Karaismailoğlu, yapılan ulaştırma ve haberleşme yatırımlarının yıllık toplam 14,5 milyar dolarlık tasarruf sağladığını, Karayollarımızın her yıl 7 milyar doların kazanç hanesine yazılmasına imkan sağladığını ifade etti.

IMG_20210409_002040.jpg
 

- “Karayolları Genel Müdürlüğü dünya ölçeğinde projeleri hayata geçirmiştir"

Karayolları Genel Müdürlüğünün iddialı işlerle ülkemizin gelecek vizyonunu en doğru şekilde anlayarak fedakarlık, titizlik ve uzmanlıkla dünya ölçeğinde projeleri hayata geçirdiğini vurgulayan Bakanımız, “Türkiye'yi dünyanın lojistik süper gücü haline getirecek bu çalışmalarla bugün uluslararası karayolu koridorlarının 13 bin kilometrelik kısmı ülkemizden geçmektedir. 2003 yılından bugüne bölünmüş yol ağımız yüzde 520 artmış toplam 28 bin 200 kilometreye ulaşmıştır. 68.633 kilometreye ulaşan karayolları ağımızda ortalama seyahat hızı da 88 km'ye ulaşmıştır. Bu kazanımlar sanayimizi, ihracatımızı, turizmimizi ateşlemiştir" şeklinde konuştu. 

 

- “Kanal İstanbul’un tamamlanmasıyla Marmara Bölgesi Avrasya’nın merkezi olacak”

Kanal İstanbul'un tamamlanmasıyla Marmara Bölgesinin; limanları, lojistik bölgeleri, demiryolu bağlantıları, Marmaray ve büyüyen endüstrisi ile birlikte Avrasya'nın merkezi olacağını ifade eden Bakanımız, İstanbul'un kuzeyinin Kanal İstanbul, İstanbul Havalimanı, ticari limanları, Kuzey Marmara Otoyolu, demiryolu bağlantıları ve lojistik üsleriyle birlikte dünyanın en önemli lojistik merkezi haline geleceğini aktardı.


- “6 kesimden oluşan Kuzey Marmara Otoyolu 7 milyar 950 milyon dolara mâl oldu”

Dünya ticaretinin kavşak noktası olacak Marmara Bölgesini çepeçevre saran çok modlu ulaşım ağının tamamlanma noktasına geldiğini sözlerine ekleyen Karaismailoğlu, “Marmara Otoyol Ringi ile etkileşim halinde olan ve sanayi ve ticaretin yüzde 65'inin gerçekleştiği, nüfusumuzun yüzde 37'sini barındıran 9 ilimizi birbirine bağlıyoruz" açıklamasında bulundu.

 IMG-20210408-WA0015.jpg

Karaismailoğlu şunları kaydetti:

“Kuzey Marmara Otoyolumuz da Tekirdağ Kınalı'dan Sakarya Akyazı'ya kadar Marmara Bölgesi'nin kuzey hattını oluşturan dev bir projemiz. Büyük bölümü kullanımda olan projemizin İstanbul'un trafik yükünü azaltan transit bir hat olarak şimdiden önemli faydalarını görmeye başladık. 6 kesimden oluşan Kuzey Marmara Otoyolu 7 milyar 950 milyon dolara mal oldu. Bu maliyetin çok kısa sürede geri dönüşünü öngörmekteyiz. Proje faydaları bakımından, zamandan, yakıttan, karbondioksit emisyonundan ettiğimiz tasarruf yıllık 435 milyon TL'yi aşmaktadır. Çevreye katkısı açısından bakarsak, elde ettiğimiz karbondioksit emisyonundaki düşüş 2765 ağacın emdiği karbondioksite bedeldir."

 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu'nu İstanbul'a kazandırarak son derece önemli bir iş başardıklarını dile getiren Bakanımız Karaismailoğlu, “Eğer bu yatırımlarımız olmasaydı İstanbul güney hattında sıkışacak ve şehir yaşamı adeta kilitlenecek, lojistik bir rota olarak ihtiyacı karşılayamayacaktı" ifadelerini kullandı.

 

- “İstanbul - Bursa - İzmir Otoyolumuz ülkemizin batı hattında kazandırdığımız bir başka dev eserdir"

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu hakkında konuşan Bakanımız Karaismailoğlu, 8,5 saatte kat edilen yolun 3,5 saate indirilerek insan ve yük taşımacılığında son derece önemli hizmetler veren 426 kilometrelik rotanın uzakları yakın ettiğini, Bölgenin turizmine, tarımına, sanayisine can suyu olduğunu söyledi.

 
IMG-20210408-WA0013.jpg

96 kilometrelik Menemen Aliağa Çandarlı Otoyolu ile son derece işlek bölgeye yeniden hayatiyet kazandırdıklarını ifade eden Bakanımız, sözlerini “Ankara Niğde Otoyolu toplam 330 km'lik dünya standartlarında bir rota olarak 4 Eylül 2020'de hizmete açtık. Otoyolumuzun 743 milyon TL yakıttan, 885 milyon TL zamandan tasarruf sağlaması son derece sevindiricidir. Düşen CO2 salınımı 14.886 ağaca eşittir. Buradan baktığımızda her yıl toplam 1 milyar 647 milyon TL'nin üzerinde bir tasarruf ülkemizin kazanımı olarak gerçekleşmektedir" şeklinde sürdürdü.

 

- “Yapımına devam ettiğimiz 1915 Çanakkale Köprüsü de Marmara Ringini tamamlayacak bir abide eserimizdir"

​Yapımı devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü'nün de Marmara Ringini tamamlayacak abide bir eser olduğunu söyleyen Bakanımız Karaismailoğlu, otoyol bağlantıları ile toplam 101 km olacak yolun İstanbul'u Çanakkale'ye bağlarken, Ege Bölgesi'ni Avrupa ile önemli ölçüde yakınlaştıracağını açıkladı.  

 

Öncelikli olarak yapılması gereken otoyollarla ilgili bilgilere de yer veren Bakanımız, belirlenen projeleri ise şöyle sıraladı: Mersin-Çeşmeli-Kızkalesi, Kınalı-Savaştepe, Kınalı-Malkara, Ankara-Kırıkkale-Delice, Ankara-Sivrihisar, Antalya-Alanya ve Dörtyol-Hassa Otoyolu. 

 

Bu süreçte dijitalleşme odağı doğrultusunda yolların niteliklerini geliştirmeye azami gayret gösterdiklerine işaret eden Bakanımız, akıllı ulaşım haberleşme altyapısının tesis edildiğinin altını çizdi. Karaismailoğlu, hedeflerinin 5.406 km olduğunu sözlerine ekledi.

 

Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi ve 2020-2023 Eylem Planlarını hazırlayıp, değişen ihtiyaçlara uygun adımları attıklarını belirten Karaismailoğlu, “AUS uygulamalarının sürdürülebilirliği ve ulaşımın kalitesinin hep üst düzeyde tutulabilmesi için teknoloji destekli bir sistemle karayollarımızda kontrol, izleme, ölçme ve analiz yapıyoruz. Araçların kullanıcılarıyla sürekli iletişim kurarak seyahatin konforunu, güvenliğini ve verimliliğini sağlıyoruz" dedi.

 

Bakanımız Karaismailoğlu sunumunu ve konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Halka hizmet HAK'ka hizmettir anlayışı ile çalışmaya devam edeceğiz. Biliniz ki bu ülke ve bu millet sizin azim, gayret ve çabalarınızı yakından görüyor. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyor; önümüzdeki dönemde yeni bir heyecanla, yeni bir motivasyonla görevlerimizin başında olmanızı bekliyorum."

 IMG-20210408-WA0055.jpg

Karayolları 71. Geleneksel Bölge Müdürleri Toplantısı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu'nun değerlendirmelerinin ardından, Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Abdulkadir Uraloğlu'nun Kurumun 2020 gerçekleşmeleri ve 2021 hedeflerine ilişkin yaptığı sunum ile sona erdi.

 IMG-20210408-WA0018.jpg