Duyuru DetayıBAKANIMIZ URALOĞLU: “KALKINMA YOLU'NUN MERKEZİNDE OLAN BİR ÜLKEYİZ"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu, Almanya'nın Leipzig kentinde gerçekleşen Uluslararası Ulaştırma Forumu'na katıldı. Karayolları Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen'in de yer aldığı etkinlikte, "Ulaştırma Altyapısını ve Küresel Bağlantısallığı Yeniden Canlandırmak İçin İş Birliğine Odaklanmak" temalı bakanlar açık oturumunda önemli açılamalarda bulunan Uraloğlu, Türkiye'nin Orta Koridor ve Kalkınma Yolu'nun merkezinde bir ülke olduğunun altını çizerek, Türkiye'nin Asya ile Avrupa arasındaki jeostratejik konumu itibarıyla, doğu-batı ve kuzey-güney koridorları üzerinde kilit bir noktada olduğunu söyledi.

GOQy2xRWEAA_Jsq.jpg 


“Sürdürülebilir projelerin ortaya koyulması gerekiyor"

Pandemi, iklim değişikliği, politik çekişmeler gibi tehdit unsurlarının arttığı dünyada, yeşil dönüşüm odaklı bir büyüme ve altyapı yatırımlarından azami faydayı sağlayabilmek için sürdürülebilir projelerin ortaya koyulması gerektiğinin altını çizen Uraloğlu, yatırımların etkin kullanımı için bölgesel ve uluslararası iş birliklerin geliştirilmesine mutlaka ihtiyaç olduğunu belirtti.  Türkiye'nin Asya ile Avrupa arasındaki jeostratejik konumu itibarıyla, doğu-batı ve kuzey-güney koridorları üzerinde kilit bir noktada olduğunu kaydeden Bakanımız, "Bu anlamda, Türkiye'nin dahil olmadığı bir yapılanmanın çok da faydalı olmayacağını düşünüyoruz" dedi.

“Türkiye Orta Koridor ve Kalkınma Yolu'nun merkezinde bir ülke"

Uraloğlu, Türkiye'nin birbirini tamamlayıcı ve destekleyici nitelikte olan, Doğu-Batı aksında Orta Koridor ve Kuzey-Güney aksında ise Basra Körfezi'ni Türkiye üzerinden Avrupa'ya ve Orta Asya'ya bağlayacak olan Kalkınma Yolu Projelerinin merkezinde yer aldığını belirterek, "Yatırımları bu bilinçle ve uluslararası koridor perspektifiyle ele alıyoruz. Bunu yaparken de uluslararası finans kuruluşları ve bölgesel çok taraflı örgütlerle de iş birliğini ihmal etmiyoruz." şeklinde konuştu.

Bakanımız, geçen ay içerisinde, Basra Körfezi'nden ülkemize ve oradan bütün Avrupa'ya gidecek olan hem demiryolu hem otoyol, enerji nakil hatları ve iletişim hatlarını kapsayan bin 200 kilometrelik Kalkınma Yolu Koridorunda Türkiye, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar ortaklığında bir Bakanlar Konseyi kurarak çalışmaları başlattıklarını ifade etti.

Türkiye'de 10'un üzerinde büyük ulaştırma projesini hayata geçirdiklerini belirten Uraloğlu, Kamu-özel sektör işbirliği ortaklığıyla son 10 yılda 50 milyar dolara yakın projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

​ 


GOQy1EAXoAA2ogw.jpg  
 
​​Büyült
GOQy4orXAAAIeC3.jpg  
 
​​Büyült
GOQy6KxWcAA2D99.jpg  
 
​​Büyült
GOR20EhXEAAntkd.jpg  
 
​​Büyült
GOR20WSWMAAWWrW.jpg  
 
​​Büyült
GOR217wXMAADg7Y.jpg  
 
​​Büyült
GOR2zphWYAEw_-4.jpg  
 
​​Büyült