Duyuru DetayıOSMANİYE'NİN ULAŞIM ALTYAPISI GÜÇLENİYOR: TAG OTOYOLU'NA YENİ BAĞLANTI

Osmaniye'nin batısında bulunan yerleşim ve üretim noktalarını otoyola hızlı ve konforlu bağlayacak Osmaniye Batı Kavşağı, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu ve Karayolları Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen'in katıldığı açılış törenine milletvekilleri, kamu kurum ve kuruluşlarından bürokratlar, yüklenici firmaların temsilcileri ve Karayolcular katıldı.

IMG-20240518-WA0005.jpg

Osmaniye'nin hızla genişlemesi, araç sahipliği ve trafiğin artması nedeniyle şehir merkezinden otoyola ikinci bir bağlantı hattına ihtiyaç duyduklarını ve bu kapsamda Osmaniye Batı Kavşağı'nı hayata geçirdiklerini vurgulayan Bakanımız Uraloğlu, proje kapsamında 66 metrelik köprü ve toplam 3,8 kilometrelik bağlantı yollarını inşa ettiklerini belirtti.

“Yıllık toplam 68 milyon lira tasarruf edeceğiz"

Uraloğlu, Mersin-Adana yönünden gelen trafiğin şehrin batısına ulaşmak için kat ettiği mesafeyi 4 kilometre kısalttıklarını böylece zamandan 15,9 milyon lira, akaryakıttan 52,1 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 68 milyon lira tasarruf edeceklerini ifade etti. Çevreye zarar veren araçların karbon emisyonunu da 3.514 ton azaltarak doğanın korunmasına katkı sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

“Osmaniye'deki bölünmüş yol uzunluğunu 162 kilometreye çıkardık"

2002 yılından bu yana Osmaniye'nin ulaşım ve haberleşme altyapısına 28 milyar liranın üstünde yatırım gerçekleştirdiklerini hatırlatan Bakanımız, “Bölünmüş yol uzunluğunu 162 kilometreye çıkardık. Osmaniye Çevre Yolu, Kadirli - Andırın Yolu, Osmaniye-Nurdağı Yolu, Kadirli- Osmaniye Yolu ve Kadirli Güney Çevre Yolu'nu hizmete aldık. Kanlıgeçit-2, Kanal-1, Horu, Yarpuz, Çona, Hemite ve Endel Köprülerini inşa ettik. Tarihi Sabunçayı, Ortatozlu ve Gaffarlı Köprülerini restore ettik. Bugün itibarıyla da 4 milyar 201 milyon proje bedeliyle 8 ayrı karayolu projesine devam ediyoruz." şeklinde konuştu.

“38 bin konuta erişim sağlayacak bağlantı ve imar yolunun yapım çalışmalarını sürdürüyoruz"

Osmaniye'deki Akyar Deprem Konutları Bağlantı ve İmar Yolları çalışmaları ile ilgili de bilgiler veren Uraloğlu, şu ifadeleri kullandı: “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Karayolları Genel Müdürlüğümüz eliyle; Kahramanmaraş, Hatay, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya ve Osmaniye gibi depremden etkilenen illerimizde 15 ayrı kesimde 38 bin konuta erişim sağlayacak toplam 210 km uzunluğunda bağlantı ve imar yolunun yapım çalışmalarını sürdürüyoruz. Osmaniye Akyar'da 1.820 kalıcı konutun ulaşımı için 887 milyon liralık proje bedeliyle 7,1 kilometre uzunluğunda yol yapımı gerçekleştiriyoruz. Bu yılsonuna kadar 6,6 kilometrelik kesimi bitirmeyi hedefliyoruz."

IMG-20240518-WA0007.jpg

Gülşen: “Mevcut doğu kavşağında meydana gelen trafik yoğunluğunun önüne geçilecek"

Osmaniye'den otoyola ikinci bir katılım noktası teşkil edilerek şehrin batı yönündeki gelişimine uygun bir ulaşım alt yapısı tesis edildiğini ifade eden Genel Müdürümüz Gülşen, böylece mevcut doğu kavşağında meydana gelen trafik yoğunluğunun da önüne geçileceğini belirtti.

Projeye ilişkin teknik bilgiler veren Gülşen, 500 bin metreküp toprak işi, 8 bin metreküp beton, bin metre fore kazık, 62 bin ton plentmiks alttemel ve temel, 61 bin ton bitümlü sıcak karışım imalatının yapıldığını dile getirdi.


DJI_0734.JPG  
 
​​Büyült
DJI_0736.JPG  
 
​​Büyült
DJI_0747.JPG  
 
​​Büyült
DJI_0754.JPG  
 
​​Büyült
DJI_0776.JPG  
 
​​Büyült
IMG-20240518-WA0001.jpg  
 
​​Büyült
IMG-20240518-WA0003.jpg  
 
​​Büyült