Duyuru DetayıBAKANIMIZ URALOĞLU: “ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN YAŞAMLARINI KOLAYLAŞTIRMA GAYRETİ İÇERİSİNDEYİZ"

Dünya Engelliler Haftası çerçevesinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu, 13 Mayıs Pazartesi günü Bakanlık bünyesindeki engelli personelle kahvaltı programında bir araya geldi. Karayolları Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen ve engelli Karayolcu çalışanlarımızın da katıldığı organizasyon Karayolları Genel Müdürlüğünde gerçekleştirildi. 

20241305EngelliHaftasıProgramıİÇFoto.JPG

Engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak, toplumla bütünleşmelerini ve geleceğe umutla bakabilmelerini sağlamak adına herkesin hassasiyet göstermesi gerektiğini belirten Bakanımız Uraloğlu, “Bu hafta toplum olarak engelli kardeşlerimizin yaşadığı zorluklara karşı daha duyarlı olmamızı sağlayan bir fırsattır." diyerek 2002 yılından bu yana her alanda fırsat eşitliğini ön planda tutarak, engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırma gayreti içerisinde olduklarını bildirdi.

Engellilik alanında ilk kanun 2005 yılında

Türkiye'de engellilik alanında büyük adımların atıldığı bir dönem olarak ilk kanunun 2005 yılında çıktığını belirten Uraloğlu, bu kanun ile engelli vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerden faydalanmasını teşvik ve temin etmek, toplumsal hayata diğer bireylerle eşit şartlarda tam ve etkin katılımlarını sağlamayı amaçladıklarını; ülkemizin 2007 yılında Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi'ni imzaladığını ve bu sözleşmeyi imzalayan ilk ülkelerden biri olunduğunu söyledi.

Engelleri kaldırmak için önemli çalışmalar hayata geçiriliyor

Engelli ve hareket kabiliyeti kısıtlı vatandaşlarımızın önündeki engelleri kaldırmak, hayata katılımlarını teşvik etmek için çok önemli çalışmalara Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak imza attıklarına dikkat çeken Uraloğlu, başlattıkları farklı sosyal sorumluluk kampanyaları ile engelli vatandaşlara dönük eğitim altyapısının ve kalitesinin zenginleşmesini, artmasını sağladıklarını ve 70 bine ulaşan engelli çalışan sayısının yaklaşık yüzde 10'unun Bakanlık bünyesinde istihdam edildiğini kaydetti.

 Farklı ihtiyaçlara sahip tüm vatandaşlarımızın, kendilerine uygun tasarlanmış hizmetlere ve erişilebilirlik imkanlarına sahip olması için çalışmaların devam ettiğini belirten Uraloğlu, “4 Aralık 2021 tarihinde kamuoyuna açıklanan 2021-2025 yıllarını kapsayan Erişilebilir Ulaşım Stratejisi ve Eylem Planı ile herkes için erişilebilir bir ulaşım sistemi oluşturulmasını amaçladık. Eylem planının tüm süreçlerinde ilgili tarafların görüş ve önerilerini önemsedik. Her adımda farklılıkları ortadan kaldıran bir ulaşım ağı oluşturmak vizyonu ile hareket ediyoruz. Altyapıdan araçlara, Teknolojiden kurumsal kapasite artırımına, yönetişimin güçlendirilmesinden farkındalık artırımına, düzenleme ve denetimlerden ulaşım türlerinin entegrasyonuna kadar eylem planımızda 6 stratejik amaç, 14 hedef ve 33 eylem belirledik. Bakanlığımız erişilebilirliği, ulaşıma yönelik tüm uygulamaların odağına koyarak farkındalığı artırmak için eğitimler de düzenliyor. Bakanlığımızın ilgili kurumları; katılım sağlayan yaklaşık 1000 kişiye eğitim vermiştir. Ve gururla belirtmek istiyorum ki bu alanda ilk kez herkesin faydalanabileceği bir eğitim materyalini dijital ve herkes için erişilebilir bir formatta hazırladık." açıklamasında bulundu.

“Herkes İçin Hareketlilik"

“Herkes İçin Hareketlilik" adıyla bir mobil uygulamayı da tamamlamak üzere oldukları bilgisini paylaşan Uraloğlu, “Bu yıl hayata geçirilmesi planlanan bu uygulamamızla; refakatçi modülünden engelli taşıma hizmetleri modülüne, ulaşım sisteminin erişilebilirliğini iyileştirmeye yönelik geri bildirim modülünden işaret dili çağrı merkezi desteğine kadar, engelli vatandaşlarımızın ulaşım sürecine ilişkin tüm ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz. Bu uygulama ile engelli bireylerin seyahatleri öncesinde ve esnasında karşılaştıkları veya karşılaşabilecekleri tüm sorunları ortadan kaldırmayı veya asgari düzeye indirmeyi hedefliyoruz. Böylece hareketliliği teşvik ederek engelli kardeşlerimizin sosyal ve ekonomik hayata katılımlarını kolaylaştıracağız." dedi. 

Engelli olmanın bir eksiklik ve kusur olmadığı gibi, sağlıklı olmanın da bir üstünlük vesilesi olmadığını ifade eden Bakan Uraloğlu, mutlu bir toplum inşa etmenin ancak farkındalık ile mümkün olduğuna, Engelliler Haftası'nın, engelli vatandaşlarımızla dayanışma ve birliktelik duygularımızı pekiştireceğine canı gönülden inandığını ve bütün toplumu, daha sorumlu davranmaya, daha fazla hassasiyet göstermeye ve engellilerin sorunlarının çözümüne katkıda bulunmaya çağırdı.​


20241305EngelliHaftasıProgramıFotoAlt1.JPG  
 
​​Büyült
20241305EngelliHaftasıProgramıFotoAlt2.JPG  
 
​​Büyült
20241305EngelliHaftasıProgramıFotoAlt3.JPG  
 
​​Büyült