Duyuru DetayıANTALYA'DA KONAKLI - GÜZELBAĞ YOLU CUMHURBAŞKANIMIZIN KATILDIĞI TOPLU AÇILIŞ TÖRENİYLE HİZMETE SUNULDU

​Torosları Akdeniz Sahil Yolu'na bağlayan Konaklı – Güzelbağ Yolu, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu'nun katıldığı toplu açılış töreni ile 7 Ocak Cumartesi günü hizmete sunuldu. 

 ​20230107GüzelbağYoluAçılış CBFoto.jpg

“Bölgenin önemli bir ihtiyacı olan Antalya-Alanya Otoyolu'nu yatırım programına aldık"

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Konaklı-Güzelbağ Yolu ve hizmete sunulan yatırımlarda emeği olanlara teşekkür ederek, Antalya'ya hayırlı olmasını diledi. Antalya'nın bölünmüş yol uzunluğunu 195 kilometreden 693 kilometreye çıkardıklarını Cumhurbaşkanımız, halen yapımı süren çeşitli yol projelerinin bir kısmını bu yıl bir kısmını da önümüzdeki yıl kullanıma hazır hale getireceklerini bildirdi.

Bölgenin önemli bir ihtiyacı olan Antalya-Alanya Otoyolu'nun yatırım programına alındığı müjdesini veren Cumhurbaşkanımız, hizmete verilen yatırımlara değinerek değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmaların ardından yapımı tamamlanan projeler, açılış kurdelelerinin kesilmesiyle vatandaşın hizmetine sunuldu.

Proje ile Konaklı-Güzelbağ Yolu'nun standardı yükseltildi

​Bölgede hayata geçirilen proje ile, Konaklı - Güzelbağ arasında sathi kaplamalı ulaşım sağlayan 26 km uzunluğundaki yol, bitümlü sıcak karışım kaplamalı hale getirildi. Yolun Konaklı şehir merkezinde kalan 2 km'lik kesimi 2x2 şeritli bölünmüş yol, kalan 24 km'lik kesimi tek yol standardında hizmet veriyor.

Mevcut yolun geometrik ve fiziki standartları arttırılarak, 30 dakikalık seyahat süresi 20 dakikaya düşürüldü ve bölgedeki yerleşkelerin ana karayolu akslarına güvenli ve konforlu ulaşımı sağlandı.

Böylece bölgede üretilen ürünlerin yurt içi ve yurt dışı pazarlarına daha hızlı nakliye imkânı tesis edilip; ayrıca Eğrigöl Yaylası ve Ayasofya Antik Kentine ait ören yeri gibi lokasyonlara erişim kolaylığı sağlanarak, bölgenin turistik potansiyeli artırıldı.

Konaklı-Güzelbağ Yolu ile zamandan 21,1 milyon TL, akaryakıttan 3,7 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 24,8 milyon TL tasarruf edilecek, karbon emisyonu 822 ton azaltılacak.

20230107GüzelbağYoluProjeFotoAlt1.jpg  
 
​​Büyült
20230107GüzelbağYoluProjeFotoAlt2.jpg  
 
​​Büyült
20230107GüzelbağYoluProjeFotoAlt3.jpg  
 
​​Büyült
20230107GüzelbağYoluProjeFotoAlt4.jpg  
 
​​Büyült
20230107GüzelbağYoluProjeFotoAlt5.jpg  
 
​​Büyült
20230107GüzelbağYoluProjeFotoAlt6.jpg  
 
​​Büyült