Duyuru DetayıULAŞTIRMA 2053 KÖRFEZ LOJİSTİK ÇALIŞTAYI KOCAELİ'DE YAPILDI

 lneywtfet.jpg

Ulaştırma 2053-Körfez Lojistik Çalıştayı Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu ile Karayolları Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu'nun katılımlarıyla 30 Haziran Perşembe günü Kocaeli Kongre Merkezi'nde gerçekleşti. Açılışta konuşan Bakanımız Karaismailoğlu, lojistik sektörünün günümüzde gittikçe daha da entegre hâle gelen dünya ekonomisinin ve uluslararası ticaretin temel yapı taşı olduğunu belirtti.

“Yalnızca bugünün değil, tam 30 yıl sonrasının Türkiye'sini planlamak için çalışmalarımıza başladık"

Dünyadaki dönüşümlerin hızına şahit olduklarını ve gayelerinin buna ayak uydurmak değil, dönüşümün önünde yer alarak geleceğe hazırlanmak olduğunu aktaran Bakanımız; "Bu bilinçle yalnızca bugünü değil, tam 30 yıl sonrasının Türkiye'sini, çocuklarımızın refah ve aydınlık ülkesinin altyapısını planlamak için çalışmalarımıza şimdiden başladık. Bu planlarımızda, Körfez'imizin anahtarı, ülkemizin değeri Kocaeli'mizin sunduğu katkıyı çok önemsiyoruz. Her geçen gün büyüyen ve gelişen ticaret ağıyla Kocaeli, farkını ortaya koymaya devam etmektedir." dedi.

Bakanımız, demir yolu ve kara yollarının birleştiği, limanlarıyla deniz ticaretinin etkin olduğu Kocaeli'nin Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu ve İstanbul-İzmir Otoyolu ile ulaşım ve ticaretin nabzının attığı merkez olduğunu sözlerine ekledi.

“Karayollarımızın Lojistik Sektörüne ciddi katkıları var"

Karayollarının lojistik sektörüne ciddi katkıları olduğunun altını çizen Bakanımız; “Ülke genelindeki karayolu yatırımlarımızla; bölünmüş yol uzunluğumuzu 4,5 kat artırıp 28 bin 664 kilometreye, otoyol uzunluğumuzu 2 katına çıkararak 3 bin 633 kilometreye, tünellerimizi de 13 kat artırarak 650 kilometrenin üzerine çıkardık." dedi.

Kuzey Marmara Otoyolu'nun; Marmara Bölgesi'nin kuzeyinden İstanbul, Kocaeli, Sakarya gibi yoğun sanayi, endüstri ve sosyo-kültürel faaliyetlerin yürütüldüğü Marmara'ya altın kolye olduğunu söyleyen Karaismailoğlu; “Toplam uzunluğu 443 kilometre olan Kuzey Marmara Otoyolu aynı zamanda, İstanbul-Edirne Otoyolu, İstanbul-Ankara Otoyolu, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ve D-100 karayolu gibi mevcut otoyol ve devlet yolu ağı ile bağlantısı var." dedi. Karaismailoğlu, işletme performansını artıran kesintisiz trafik akışı sayesinde, seyahat süresinde yıllık 7,3 milyar saat tasarruf elde ettiklerini hatırlatarak, yol güvenliği ve seyahat süresindeki kısalmalar sayesinde zamandan 76 milyar 458 milyon lira, akaryakıttan 6 milyar lira, bakım onarımdan 3 milyar TL ve çevre etkilerinden 123 milyon TL çevre tasarrufu olmak üzere, yıllık toplam 85 milyar 581 milyon TL tasarruf sağladıklarını açıkladı.