Duyuru Detayı​BAKANIMIZ VE GENEL MÜDÜRÜMÜZ SEL BÖLGESİNDE DEVAM EDEN ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ


kwdyt6fwq5dewq.jpeg

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu ile Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Abdulkadir Uraloğlu, sel felaketinin yaşandığı Sinop-Ayancık'ta yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

İncelemelerinin ardından Afet Koordinasyon Merkezi'nde açıklama yapan Bakanımız Karaismailoğlu, bölgede tarihin en yoğun yağışlarından birinin gerçekleştiğini anımsatarak, yaşanan sel felaketinde; Kastamonu, Bartın ve Sinop illerinde, toplamda bin 228 kilometre uzunluğundaki 17 adet yolun 155,5 kilometrelik kesiminde hasar oluştuğunu belirtti.

Kapanan yolları trafiğe açmak için yoğun bir çalışma yapıldığını vurgulayan Bakanımız Karaismailoğlu, şu bilgileri verdi:

“Yıkılan Çatalzeytin Köprüsü'nün yerine, prefabrik menfezlerle 48 saat gibi kısa bir sürede köprü ve bağlantı yolunu hizmete aldık. Kastamonu ilinde meydana gelen sel hasarlarının onarım çalışmaları, 4 ekip, 237 iş makinası ve 316 arkadaşımızın canla başla çalışması sonucu başarı ile tamamladık. Bartın'da da sel felaketi sebebiyle, 111 kilometre uzunluğundaki 3 adet yolun 41 kilometrelik kesiminde hasar meydana geldi. Bartın'daki yol bakım ve onarım işlerinde 69 iş makinası ve 117 personelimiz 7/24 hizmet esasına göre büyük çaba harcadılar."

 “Otogar Köprüsü'nün Çalışmaları Devam Ediyor"

Afet nedeniyle Sinop'ta 564 kilometre yol ağının toplam 54 kilometrelik kesiminde hasar oluştuğunun altını çizen Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ayancık Çayı üzerindeki Şevki Şentürk ve Otogar köprüleri yıkıldı. 3 köprümüz de hasar gördü. Hızlı bir şekilde 195 adet iş makinası, 219 personelimizi felaketin yaşandığı yere sevk ederek onarım çalışmalarına başladık. Ayancık şehir merkezine ulaşımın sağlanabilmesi için Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından tamamlanan askeri prefabrik çelik portatif köprü hizmete girdi. Aynı yerde geçişi kolaylaştırmak amacıyla, geçici köprü çalışmalarını başlattık. 12 metre uzunluğunda ve 35 metre genişliğinde geçici köprüyü iki gün içerisinde tamamlayıp, hizmete aldık. Ayancık Sanayi Bölgesi'nde zarar gören 16 işyerinin kalıcı binalar yapılana kadar, geçici olarak hizmet verebileceği yeni işyerlerinin altyapı çalışmalarını tamamladık. Şevki Şentürk ve Otogar Köprülerinin yerine yapılacak yeni köprüler için proje çalışmalarını da tamamladık. Otogar Köprüsü'nün yerine yapılacak köprünün fore kazık çalışmaları devam ediyor."

 

 “Yaralarımızı Kısa Sürede Sardık, Sarmaya da Devam Ediyoruz"


Her şartta ve durumda halkın yanında olmaya devam edeceklerini belirten Bakanımız; kalıcı yolları, köprüleri, bina ve sanat yapılarını en kısa sürede yeniden yapacaklarını ifade ederek, afetten etkilenen  bölgelerde yenileme faaliyetlerini aralıksız sürdüreceklerini söyledi.