Duyuru Detayı

LEFKOŞA KUZEY ÇEVRE YOLU HİZMETE AÇILDI

Lefkoşa'nın gün geçtikçe artan trafik hacmine nitelikli bir çözüm sunan Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu'nun tamamlanan kesimi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Sayın Resmiye Eroğlu Canaltay, her iki ülkenin Bakanları, Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Abdulkadir Uraloğlu ve bürokratların katıldığı toplu açılış töreni ile 20 Temmuz Salı günü hizmete girdi.

 2021Lefkoşa1.jpg


''Lefkoşa trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak''

Törende konuşan Cumhurbaşkanımız; ''KKTC Karayolu Master Programı kapsamında bugüne kadar 602 km'lik anayol yapımı gerçekleştirildi. Halen 55 km uzunluğunda Dörtyol yapım projesiyle birlikte 302 km uzunluğundaki köy yolları projesi devam ediyor.'' dedi.

 Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu Projesi'nin, Lefkoşa'nın trafiğini büyük ölçüde rahatlatacağını belirten Cumhurbaşkanımız; böylece zaman ve yakıttan da tasarruf edileceğini vurguladı.

 2021Lefkoşa2.jpg


''Lefkoşa şehir geçişi 9 dakikaya inecek''

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu ise toplamda 20 km olan Çevre Yolu'nun tamamlanan 11 km'sinin hizmete açıldığını söyledi.

Yıllık ortalama günlük trafik miktarının yaklaşık 40 bin olduğu Lefkoşa'da alternatif bir ulaşım güzergâhı olan proje ile 21 dakikada kat edilen Lefkoşa şehir geçişinin 9 dakikaya ineceğini ifade eden Bakanımız, seyahat süresinin 12 dakika kısalacağını dile getirdi.


 2021Lefkoşa3.jpg


Güvenli, konforlu ve hızlı erişim imkânı yaratarak şehrin ulaşım standardını yükselten Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu ile zamandan 240,3 milyon TL, akaryakıttan 9,1 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 249,4 milyon TL tasarruf sağlanacak, karbon emisyon miktarı 3.708 ton azaltılacak.