Duyuru Detayı


knfurygturebt.jpg


CUMHURBAŞKANIMIZ ERDOĞAN: “BAYRAM VESİLESİYLE UYGULANACAK ÜCRETSİZ GEÇİŞLER CUMA GECE YARISI BAŞLAYACAK"


Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslenen Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Kurban Bayramı öncesinde hem gündemdeki konuları hem de bayram hazırlıklarını değerlendirmek amacıyla yaptıkları toplantıyı tamamladıklarını belirtti.

Konuşmasında ulaşımın, Türkiye'nin en önemli kalkınma altyapı yatırımlarını yaptıkları alanların başında geldiğini söyleyen Cumhurbaşkanımız, son 19 yılda bu alanda toplamda 1 trilyon 104 milyar lirayı aşan yatırım gerçekleştirildiğini ifade etti.

Türkiye'yi, dünyanın en konforlu ulaşım altyapısına sahip yeni lojistik süper gücü yapmak için gece gündüz çalıştıklarına işaret eden Erdoğan, hedeflerinin önemli bir kısmına ulaştıklarını belirtti.

Bölünmüş yol uzunluğunu 6 bin 100 kilometreden 28 bin 200 kilometreye, otoyol uzunluğunu ise 1.714 kilometreden 3 bin 532 kilometreye çıkardıklarını hatırlatan Erdoğan, bu yollar üzerinde uzunluğu 567 kilometreyi bulan 364 yeni tünel, uzunluğu 396 kilometreyi bulan 3.519 yeni köprü ve viyadük inşa ettiklerini söyledi.


“Ulaştırma projelerini devreye alırken farklı yatırım modelleri kullandık"


Ulaştırma projelerini devreye alırken farklı yatırım modelleri kullandıklarına dikkati çeken Cumhurbaşkanımız Erdoğan, bazılarını doğrudan kamu kaynaklarıyla bazılarını da kamu-özel sektör iş birliğiyle yaptıklarını kaydetti.

Ankara-Niğde Otoyolu'nun, kamu-özel sektör iş birliğiyle milletin hizmetine sundukları yatırımlardan biri olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanımız, üç kesim halinde geçen yıl devreye alınan otoyolun sahip olduğu yerli ve milli akıllı ulaşım sistemleriyle de kendi alanında önemli bir yatırım olduğuna işaret etti.

Otoyol güzergahı üzerinde döşenen 1,3 milyon metre fiber optik ağ ve yerleştirilen 500 trafik sensörünün, sürücülerin ortaya çıkabilecek her duruma karşı hazırlıklı olmalarını sağladığını aktaran Erdoğan, bu projenin hizmete girmesiyle Türkiye'nin Edirne'den Şanlıurfa'ya 1.230 kilometre uzunluğunda kesintisiz ulaşım yapılabilen bir otoyol ağına sahip olduğunu hatırlattı.


Ankara-Niğde akıllı otoyolunu kullanan vatandaşlarımıza müjde


Cumhurbaşkanımız, “Ankara-Niğde akıllı otoyolunu kullanan vatandaşlarımıza bir müjde vermek istiyorum. Artık bu otoyolda sürücülerimiz otomobilleriyle yüzde 20, minibüs, yolcu otobüsü, kamyon ve tırlarıyla da yüzde 40 indirimli olarak seyahat edebilecek. Cuma gece yarısı devreye girecek bu indirimin ülkemize ve otoyolumuzu kullanan sürücülerimize hayırlı olmasını diliyorum. Karayolları Genel Müdürlüğümüzün işletmesindeki otoyollar ve köprülerde bayram vesilesiyle uygulanacak ücretsiz geçişler de cuma gece yarısı başlayacaktır." diye konuştu.


“Bartın-Amasra-Kurucaşile-Cide Yolu'nu tamamladık"


Tamamlanan ulaştırma yatırımlarını peyderpey hizmete açmaya devam ettiklerini belirten Erdoğan, "Her biri ayrı güzelliklere sahip Bartın-Amasra-Kurucaşile-Cide arasındaki yolu tamamlayarak, bu gerçekten zor güzergahın standardını yükselttik, mesafesini de 15 kilometreden 11,8 kilometreye düşürdük. Bunun için güzergah boyunca uzunluğu 5 kilometreyi bulan 3 adet çift tüp tünel, uzunluğu 267 metre olan 1 adet çift viyadük, uzunluğu 320 metre olan 6 adet çift köprü, 4 adet de kavşak inşa ettik. İnşallah en yakın zamanda bu yolumuzun resmi açılışını da yapacağız." dedi.


“Çanakkale Köprümüz, Cumhuriyetimizin 100'üncü kuruluş yıl dönümünün en önemli sembollerinden biri olacaktır"


Çanakkale 1915 Köprüsü'nün de içinde yer aldığı Malkara-Çanakkale Otoyolu'ndaki çalışmaların da sürdüğünü belirten Erdoğan, "Önümüzdeki yılın 18 Mart'ında hizmete açmayı planladığımız 1915 Çanakkale Köprüsü'nde araçların geçeceği yolun çelik döşemelerinin tabliye montajına başlıyoruz. Çanakkale Deniz Zaferi'nin kazanıldığı 18 Mart 1915'i işaret eden 318 metrelik çelik kuleleri ve iki kule arasındaki 2 bin 23 metrelik orta açıklığıyla bu köprümüz, inşallah Cumhuriyetimizin 100'üncü kuruluş yıl dönümünün en önemli sembollerinden biri olacaktır. Ülkemizin dört bir yanında inşası süren tünel ve köprü projelerimizle milletimize eser kazandırmaya devam ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.