Duyuru Detayı

ÇANKIRI ÇEVRE YOLU ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR


Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu ile Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Abdulkadir Uraloğlu 24 Mayıs Pazartesi günü Çankırı Çevre Yolu şantiyesini ziyaret etti.

​Çankırı'nın Marmara ve Karadeniz bölgelerinden Anadolu'ya geçişte önemli bir stratejik konuma sahip olduğunu dile getiren Bakanımız, bugüne kadar Çankırı'nın ulaşım ve iletişim yatırımları için 2021 yılı fiyatlarıyla 4 milyar 600 milyon liraya yakın harcama yapıldığını kaydetti.

IMG-20210524-WA0032.1.jpg


-“Bölünmüş yol uzunluğunu, 12 kattan fazla artırarak, 236 kilometreye çıkardık"

Karaismailoğlu, 2003 yılında Çankırı'da sadece 18 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 12 kattan fazla artırarak 236 kilometreye çıkardıklarını belirtti. Çankırı'yı bölünmüş yollarla Ankara, Karabük, Bolu, Kastamonu ve Kırıkkale'ye bağladıklarını sözlerine ekleyen Bakanımız, Çankırı'daki bitümlü sıcak karışım kaplamalı yol uzunluğunu da 4 kilometreden 298 kilometreye çıkardıklarını anımsattı.

-“5 adet karayolu yatırımının bütçesi 2 milyar 810 milyon liranın üzerindedir"

İl genelinde halen devam eden 5 adet karayolu yatırımının bütçesinin 2 milyar 810 milyon liranın üzerinde olduğunu aktaran Bakanımız, 16,5 kilometre uzunluğundaki Çankırı Çevre Yolu projesinin halen yapımı devam eden 58,4 kilometrelik Çankırı-Karayolları 4. Bölge Hududu Yolu kapsamında yer aldığını belirterek, “1 milyar 161 milyon TL'nin üzerinde bir maliyeti olan bu büyük projemizde şimdiye kadar 29,8 kilometre bitümlü sıcak kaplamalı bölünmüş yol, 13 kilometrelik sathi kaplamalı bölünmüş yol ve 237 metre uzunluğundaki 6 adet tek köprü ve 1 adet kavşağın yapımını tamamladık" dedi.

Bakanımız, bölünmüş yol standardında inşa edilen Çankırı Çevre Yolu'nun K-10 Kavşağı'ndan ayrılarak Acısu Varyantı başında mevcut yola yeniden bağlanacağı açıklamasında bulundu. 

IMG-20210524-WA0042.2.jpg

-Kent içi trafik rahatlayacak, taşıt işletme ve bakım giderleri önemli oranda azalacak

Bakanımız, projede 1 kilometrelik sathi kaplamalı bölünmüş yol ile birlikte K-10 Köprülü Kavşağı'nı tamamladıklarını dile getirerek, “Yüzde 35 oranında fiziki gerçekleşme kat ettiğimiz Çankırı Çevre Yolu Projesi tamamlandığında; Ankara ve Kastamonu yönünden gelen araçların kent merkezine girmeden, geçişi sağlanacaktır. Çevre yolunun hizmete girmesiyle, kent içi trafiğin rahatlaması sağlanırken, taşıt işletme bakım giderleri de önemli oranda azalacaktır" ifadelerini kullandı.


-Kurşunlu- Korgan Yolu 2022 yılında tamamlanacak


Bakanımız ve Genel Müdürümüz buradaki ziyaretinin ardından Kurşunlu- Korgun Yol şantiyesine giderek çalışmaların son durumunu denetlediler.

29 kilometrelik Kurşunlu-Korgun Yol projesi bünyesinde 109 metrelik 4 adet tek köprünün yer aldığını belirten Bakanımız, “Proje bedeli 220 milyon 251 bin liranın üzerinde olan yol yapımında, 9 kilometrelik bitümlü sıcak karışım kaplamalı tek yol ile birlikte uzunluğu 60 metre olan 2 adet köprüyü tamamladık. Kurşunlu-Korgun Yolu'nu 2022 yılında tamamlayarak halkımızın hizmetine sunacağız" açıklamasında bulundu.

IMG-20210524-WA0044.4.jpg

Bakanımız, yolun hizmete girmesiyle bir yılda yakıttan yaklaşık 1,4 milyon lira ve zamandan 3,3 milyon lira olmak üzere toplamda 4,7 milyon lira tasarruf sağlanacağını vurgulayarak, bununla birlikte 561 ton karbondioksit salınımının önüne geçileceğinin altını çizdi. Karaismailoğlu, proje tamamlandığında mevcut yolun 2 kilometre daha kısalacağını, güvenli ve konforlu bir ulaşım temin edileceğini sözlerine ekledi.