Duyuru Detayı

CEYLANPINAR – KIZILTEPE YOLU'NDA ÇALIŞMALAR TÖRENLE BAŞLADI 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki karayolu ulaşım standardını artıracak projelerden Ceylanpınar-Kızıltepe Yolu'nun yapım çalışmaları, 26 Mart Cuma günü düzenlenen temel atma töreni ile başladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu ile Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Abdulkadir Uraloğlu'nun katılımıyla gerçekleşen törende bürokratlar, yüklenici firma temsilcileri hazır bulundu.

Toplam 61,7 km uzunluğunda olan Ceylanpınar-Kızıltepe Yolu'nun 2x1 şeritli olarak projelendirildiğini dile getiren Bakanımız, proje sayesinde mevcut yolun fiziksel ve geometrik standartlarının yükseltilerek, daha konforlu ve güvenli trafik akışının sağlanacağını söyledi.

2021cevikkuvvetiç1.jpg 

Bakanımız proje ile ayrıca, sınır güvenliğinin temininin, askeri birliklerin sevkiyatının ve insani yardım faaliyetlerinin sorunsuz olarak sağlanacağı güvenli bir ulaşım koridoru oluşturulacağını açıkladı.

Törende konuşan Karayolları Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu ise önemli zirai ve hayvansal üretim merkezleri arasında yer alan bölgede, yaşam alanlarının ve tarımsal kaynaklı trafik yoğunluğunun hızla artmasıyla, ortalama 6-7 m genişliğindeki düşük standartlı mevcut karayolunu yenilediklerini belirtti.

2021cevikkuvvetiç2.jpg

Genel Müdürümüz Uraloğlu, yolun yeterli seviyede hizmet verebilmesi, trafik güvenliğinin artırılması ve kapasite eksikliklerinin ortadan kaldırılması göz önünde bulundurularak planlanan projede, 227 metre uzunluğunda 3 adet köprü ile 10 adet kavşağın yer aldığını açıkladı.

Ceylanpınar - Kızıltepe Yolu'nun hizmete girmesi ile ulaşım konforunun ve seyir hızının arttırılacağını aktaran Uraloğlu, güzergâh üzerinde güvenli ve kesintisiz ulaşım imkanı sağlanacağını vurguladı.

GAP projesinin faaliyete geçmesiyle, bölgede artan tarımsal trafik yoğunluğunun rahatlayacağını sözlerine ekleyen Genel Müdürümüz, proje sayesinde tarım ürünlerinin yurt içi ve yurt dışı pazarlarına kolayca dağıtılacağını söyledi.

Konuşmaların ardından Bakanımız Karaismailoğlu ve Genel Müdürümüz Uraloğlu Ceylanpınar-Kızıltepe Yolu'nun temelini attı. 

 

 

​