Duyuru Detayı

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANIMIZ M.CAHİT TURHAN' IN "AYDIN-DENİZLİ OTOYOL İHALESİ" NE İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

 

" Değerli Basın Mensupları;

Bugün itibarıyla Aydın-Denizli Otoyolunun ülkemize kazandırılması yönünde büyük bir adım atıyoruz.

26 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Yap-İşlet-Devret İhalesi ile; hizmete açık olan İzmir-Aydın Otoyolu'nun devamında yer alan ve İzmir'den Antalya'ya kadar kesintisiz ulaşımı sağlayacak olan otoyolun 154 km uzunluğundaki ikinci etabını oluşturan Aydın-Denizli Otoyolu'nun hayata geçirilmesi için süreci başlatmıştık.

Aydın-Denizli Otoyolu ve sonraki etaplarda ihaleleri yapılacak olan Denizli-Burdur ve Burdur-Antalya Otoyollarının tamamlanması ile İzmir-Antalya arasındaki mevcut 580 km devlet yolu ile 6-7 saat süren seyahat, 440 km otoyol ile 3-3,5 saatlik bir süreye inecektir. Bu sayede iki turizm kenti birbirine otoyol konfor ve güvenliği ile bağlanmış olacaktır.

Aydın-Denizli Otoyolu, mevcut Aydın Çevre Yolu Otoyol Ayrım Kavşağından başlayarak Dalama üzerinden Yenipazar'a, oradan da Kuyucak İlçesi'nin güneyine ulaşmaktadır. Sarayköy'ün güneyinden devam eden otoyol, Denizli ilinde son bulmaktadır.

Aydın-Denizli Otoyolu Projesi; Aydın ve Denizli kent merkezlerini birbirine bağlamanın yanı sıra Pamukkale, Efes Antik Kenti gibi önemli turizm merkezlerine de ulaşımı kolaylaştıracaktır. Bu sayede Ege Bölgesindeki turizm, tarım ve ticaret bölgelerine güvenli ve konforlu karayolu ulaşımı sağlanmış olacaktır.

İşe ait teknik bilgilerden bahsedecek olursak;

Aydın - Denizli Otoyolu 140 km 2x3 şeritli otoyol ana gövde ve 14 km 2x2 otoyol bağlantı yolu olmak üzere toplam 154 km uzunluğundadır.

Otoyol bünyesinde;

- 19 adet köprülü kavşak

- 33 adet köprü

- 19 adet viyadük

- 5 adet hizmet tesisi

yer almakta olup yapım süresi 3 yıl olarak planlanmıştır.

Otoyolda 2 kesim halinde trafik garantisi verilmiştir. Bunlar;

- Aydın-Kuyucak Kesimi için günlük 35.000 otomobil

- Kuyucak-Denizli Kesimi için günlük 32.000 otomobil'dir.

Geçiş ücretleri otomobil bazında km başına 5 eurocent olarak ücretlendirilecektir.

26 Mart 2019 tarihinde yapılan ihalede;

5,3 Milyar TL yatırım bedeli ile;

Powerchina International Group Ltd.

Powerchina Road Bridge Group Co Ltd.

Özgün İnşaat Taah. San. ve Tic. Ltd. Şti. Ortak Girişimi;

17 Yıl 9 Ay 18 gün teklif vermiş ve en uygun teklif olarak değerlendirilmiştir.

Ortak girişimin teklifinde yer alan yatırım bedelinin minimum %20'si Özkaynak ile finanse edilecek olup maksimum %80'i ise dış Finansman ile karşılanacaktır.

Aydın-Denizli Otoyolunun başta bu şehirlerde yaşayan vatandaşlarımız olmak üzere tüm ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni eder, işi alan firmalara şimdiden başarılar dilerim."