Duyuru DetayıİSKENDERUN OSB KAVŞAĞI VE BAĞLANTI YOLU HİZMETE AÇILDI

757745ed-d9f1-43cf-91a7-77a2ecfdcc44.jpg

İskenderun Organize Sanayi Bölgesi'ne ve demir-çelik tesislerine ulaşım standardını artıran İskenderun OSB Kavşağı ve Bağlantı Yolu 2 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirilen törenle hizmete sunuldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu ve Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen'in katıldığı açılış törenine milletvekilleri, belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarından bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.

20 dakikalık yol 2 dakikaya düştü!

Törende konuşan Bakanımız Uraloğlu, Organize Sanayi Bölgesi, demir-çelik tesisleri ve bölgede hizmet veren 2 adet limanın otoyola bağlantısı, İskenderun Kavşağı üzerinden 20 dakikada sağlanırken, kavşak ile sadece 2 dakikaya düştüğünü söyledi.

Bakanımız Uraloğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, ülkemizin ulaşım altyapısını modernize etmek ve vatandaşlarımıza daha konforlu bir yaşam sunmak hedefiyle önemli adımlar attıklarını belirterek, “İskenderun OSB Kavşağı ve Bağlantı Yolu'nun açılışını gerçekleştirerek bu önemli güzergahta yüksek standartlı bir ulaşım tesis etmenin mutluluğu ve gururunu yaşıyoruz" dedi.

Hatay'ın ulaşım ağını güçlendirecek her projenin öneminin farkındayız

Türkiye Yüzyılı'na yakışan hedefleri doğrultusunda emin adımlarla yürüdükleri yolda, ülkenin 81 ilinde olduğu gibi Hatay'da da yatırımlarının devam ettiğini ifade eden Bakanımız Uraloğlu, “Hatay, Avrupa ve Anadolu'yu Ortadoğu'ya bağlayan yolların kavşak noktasında bulunuyor. Ülkemizin Doğu Akdeniz'den Dünya'ya açılan kapısı konumundaki İskenderun Limanı'na ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle Hatay'ın ulaşım ağını güçlendirecek her projenin öneminin farkındayız ve tüm projelerimizi yakinen takip ediyoruz. 2002 yılından bu yana Hatay'ın ulaşım ve iletişim altyapısı için 26 milyar 200 milyon lira yatırım yaptık. 2002 yılında ilimizdeki 151 kilometrelik bölünmüş yol uzunluğunu 501 kilometreye, 172 kilometrelik bitümlü sıcak karışımlı yol uzunluğunu 424 kilometreye yükselttik." dedi.

 14 önemli karayolu projesi devam ediyor

Hayata geçirdikleri İskenderun Organize Sanayi Bölgesi Otoyol-Devlet Yolu Bağlantı Kavşağı projesinin de en önemli karayolu projelerinden biri olduğuna işaret eden Uraloğlu, projeye ilişkin şunları aktardı: 3,9 km'sini bölünmüş yol, 6,1 km'sini ise tek yol olmak üzere toplam 10 km uzunluğunda, bitümlü sıcak karışım kaplama standardında tamamladık. Proje ile otoyoldan devlet yoluna kavşak düzenlemesi yaparak, özellikle ağır tonajlı ve sınai amaçlı trafiğin İskenderun Organize Sanayi Bölgesi'ne ve demir-çelik tesislerine ulaşım standardını artırdık. Şu anda 14 önemli karayolu projesine devam ediyoruz. Organize Sanayi Bölgesi, demir-çelik tesisleri ve bölgede hizmet veren 2 adet limanın otoyola bağlantısı, İskenderun kavşağı üzerinden 20 dakikada sağlanırken, kavşağımız ile sadece 2 dakikaya düştü. Böylece, bölgede üretilen ürün ve hizmetlerin İskenderun Limanı'na ve pazarlara hızlı ve konforlu ulaşımını tesis ettik. Ayrıca bu bağlantımız sayesinde zamandan 263 milyon TL, akaryakıttan 228 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 491 milyon TL tasarruf sağlayacağız. Çevreye zarar veren araçların karbon emisyonunu da 27 bin 930 ton azaltarak doğanın korunmasına katkı sağlayacak."

Türkiye'nin geleceğini inşa ediyoruz

Bakanımız Uraloğlu, ülkemize dünya standartlarının üzerinde projeler kazandırarak 2002'den bu yana, azim ve gayretle çalıştıklarını, Türkiye'yi ulaşımda, haberleşmede, bilişimde, dünyayla rekabet eden bir güç haline getirdiklerini ifade ederek şunları söyledi: “Kimsenin şüphesi olmasın ki her zerresinde ecdadımızın izi olan bu kutlu şehrin tüm tarihi eser ve varlıklarını yeniden aslına uygun bir şeklide inşa ederek, Geçmişten geleceğe uzanan çok daha güçlü ve gelişmiş bir Hatay kuracağız. Aziz milletimiz bize her zaman güvendi ve milletimizin bize güveni, en büyük gücümüzdür. Biz de bu güvenden aldığımız güçle milletimize umut olmaya devam edeceğiz."

İnsanımızın hayatını kolaylaştırmak için çabalarken, bir yandan da sanayinin, yeni yatırımların ve bölge ekonomisinin önünü açacak karayolu projelerini hizmete sunuyoruz.

Genel Müdürümüz Gülşen: “Hatay'da sanayinin, yeni yatırımların ve bölge ekonomisinin önünü açıyoruz"

Törende konuşan Karayolları Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen, Hatay'da sanayinin, yeni yatırımların ve bölge ekonomisinin önünü açacak karayolu yatırımlarına devam ettiklerini belirtti ve hizmete sunulan İskenderun Organize Sanayi Bölgesi Otoyol-Devlet Yolu Bağlantı Kavşağı'nın da bu projelerden biri olduğunu vurguladı. Toplam 10 km uzunluğundaki projenin detaylarını paylaşan Gülşen, 623 bin metreküp toprak işi, 5.600 metreküp demirli beton, 440 ton betonarme demiri, 95 bin ton plentmiks temel ve alttemel, 5.375 ton bitümlü sıcak karışım, 20.745 metrekare yatay ve düşey işaretleme, 8.500 metre otokorkuluk imalatı yapıldığını açıkladı.  

Genel Müdürümüz, bağlantı kavşağının karayolu ulaşımının diğer sektörler içindeki öncü ve tamamlayıcı rolünün güzel bir örneğini oluşturduğunu, proje ile İskenderun Organize Sanayi Bölgesi'nin, civardaki üretim ve ticaret merkezlerinin lojistik operasyonlarını daha hızlı ve verimli gerçekleştirmesini sağladıklarını sözlerine ekledi. ​


10ad736b-9b95-4aa0-aec3-11ca8d7e6aba.jpg  
 
​​Büyült
3461c62b-d70f-4e6a-9c5c-3bd35570f75a.jpg  
 
​​Büyült
43d8d281-2472-40a9-a99f-75a69ae7803d.jpg  
 
​​Büyült
6b7e83bc-7e0b-47b2-a972-8eb43e7c332a.jpg  
 
​​Büyült
acceb819-23b2-4fb5-b5bb-bb7018e77493.jpg  
 
​​Büyült
DJI_0369.JPG  
 
​​Büyült
DJI_0388.JPG  
 
​​Büyült
DJI_0432.JPG  
 
​​Büyült
DJI_0463.JPG  
 
​​Büyült