Duyuru Detayı
 BOLU DAĞI TÜNELİ ANKARA YÖNÜ TRAFİĞE AÇILDI

İstanbul ile Ankara arasında ulaşım sağlayan Anadolu Otoyolu'nun Bolu Dağı Geçişi Ankara istikametindeki yenileme ve güçlendirme çalışmaları Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu ve Karayolları Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen'in yerinde incelemelerinin ardından 7 Kasım Salı günü yol kullanıcılarının hizmetine açıldı.

 20231107BoluYenilemeAçılışİÇFoto.jpg

En önemli çalışmalardan biri hiç şüphesiz Bolu Dağı Geçişi

İklim değişikliği ve bunun yol açtığı sorunların insanlığın ortak meselesi haline geldiğini bildiren Bakanımız, son yıllarda iklim değişikliğine bağlı olarak mevsim normallerinin çok üstünde yağışlarla karşılaşılan sel ve toprak kaymaları etkileriyle ülkemizde yaşanan olumsuzlukları hatırlattı.

Bakanımız, bu tür afetlerin tekrar yaşanmaması için radikal kararlar alarak önlemleri arttıracak çalışmaları başlattıklarını; bunun en önemlilerinden birisinin Bolu Dağı Geçişi olduğunu söyledi.

“Olası bir heyelan oluşumunun ulaşıma olumsuz etkisinin önüne geçtik."

 Çalışmaların tamamlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Uraloğlu, 25 Eylül tarihinde trafiğe kapatılmış olan Bolu Dağı Tüneli'nin Ankara istikametinin Kaynaşlı-Abant Kavşakları arasında kalan Bolu Tüneli'nin de dahil olduğu 23 km'lik kesimde çok önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Uraloğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Otoyolun Ankara istikametinde erişim sağlayan platformunda 3 bin 25 metrelik tünel portalını çelik konstrüksiyon olarak 90 metre uzattık. Tünelin toplam uzunluğunu 3 bin 115 metreye çıkardık. Böylece tünel portalının uzatılmasıyla meydana gelebilecek olası bir heyelan oluşumunun ulaşımı olumsuz etkilemesinin önüne geçtik. Yine, 3 adet viyadükte 5 adet derz değişimi ile derzlerin üzerine sıvı membran uygulaması yaptık. Orta refüjdeki beton bariyerleri de 3 kilometre boyunca yeniledik."

Bolu Güney Çevre Yolu çok yakında açılıyor

Son 21 yılda Bolu'nun ulaşım ve iletişim altyapısına 30 Milyar Liranın üzerinde yatırım gerçekleştirildiğini ifade eden Bakanımız, bölünmüş yol uzunluğunu 173 kilometreden 301 kilometreye, bitümlü sıcak karışım kaplamalı yol uzunluğunu 192 kilometreden 428 kilometreye çıkardıklarını; çok yakında Bolu'nun transit yükünü azaltacak ve düzenleyecek Güney Çevre Yolu'nun da resmi açılışının gerçekleştirileceği bilgisini verdi.

“Orta Anadolu Otoyolu'nu inşa etmeyi planlıyoruz"

Konuşmasında Orta Anadolu Otoyolu projesinin ayrıntılarını da paylaşan Bakanımız, “Kuzey Marmara Otoyolu son kesimi ile İstanbul-Akyazı arasındaki yoğunluğu rahatlattık. Şimdi de güzergahın Akyazı ile Ankara arasında kalan kesiminde Orta Anadolu Otoyolu'nu inşa etmeyi planlıyoruz. Orta Anadolu Otoyolu 225 kilometresi ana gövde, 51 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere toplam 276 kilometre uzunluğunda tesis edilecektir. Trafiğe 3 gidiş, 3 geliş olmak üzere toplam 6 şeritle hizmet etmesini planlıyoruz.  Orta Anadolu Otoyolu ile Kuzey Marmara Otoyolu'nun Ankara-Niğde Otoyolu'na daha hızlı bağlantısını tesis edeceğiz. Ayrıca afet ve acil durumlar için ikinci bir alternatif yol inşa etmiş olacağız." açıklamasında bulundu.​


20231107Bolu Yenileme Açılış AltFoto1.jpg  
 
​​Büyült
20231107Bolu Yenileme Açılış AltFoto2.jpg  
 
​​Büyült
20231107Bolu Yenileme Açılış AltFoto3.jpg  
 
​​Büyült
20231107Bolu Yenileme Açılış AltFoto4.jpg  
 
​​Büyült
20231107Bolu Yenileme Açılış AltFoto5.jpg  
 
​​Büyült
20231107Bolu Yenileme Açılış AltFoto6.jpg  
 
​​Büyült
20231107Bolu Yenileme Açılış AltFoto7.jpg  
 
​​Büyült
20231107Bolu Yenileme Açılış AltFoto8.jpg  
 
​​Büyült