Duyuru DetayıSARIYER-KİLYOS TÜNELİ İLE KUZEY MARMARA OTOYOLU'NA YENİ BİR BAĞLANTI SAĞLANIYOR

 WhatsApp Image 2023-11-04 at 14.37.06.jpeg

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul programı kapsamında yapım çalışmaları devam eden Sarıyer-Kilyos Tüneli şantiyesini ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceledi. Karayolları Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen'in de yer aldığı ziyaretin ardından Bakanımız Uraloğlu basına açıklamalarda bulundu.

Tünelin yapım çalışmalarına 2022 yılında başladıklarını hatırlatan Uraloğlu, 1,3 kilometrelik bağlantı yolları ve 6 bin 875 metre uzunluğundaki Sarıyer-Kilyos Tüneli ile birlikte projenin toplam uzunluğunun 8,2 kilometre olduğunu vurguladı.

Proje bünyesinde ayrıca, Sarıyer Kavşağı ve Kilyos Kavşağı olmak üzere toplam 2 farklı seviyeli kavşak, 1 viyadük, 2 Aç-Kapa yapısı ve 1 menfezin bulunduğunu ifade eden Bakanımız; “Projemiz, Sarıyer'de Çayırbaşı Tüneli'nin çıkışından sonra başlıyor ve Kuzey Marmara Otoyolu bünyesinde inşa edilmiş olan Uskumruköy Modern Dönel Kavşağı'na bağlanarak son buluyor." dedi.

“Sarıyer-Kilyos Tüneli'nin yapım çalışmalarını 2026 yılı sonuna doğru bitirme hedefiyle 7 gün 24 saat aralıksız sürdürüyoruz"

Uraloğlu, tünelin yapımını en kısa sürede tamamlamak için hem NATM metodu ile delme patlatma şeklinde hem de Tünel Açma Makinası (TBM)  yöntemlerini kullandıklarını ifade ederek, NATM tünel açma metodu ile yapılan kesimde tünel kazı destek çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Kazı çalışmalarında sol tüpte bin 493 metre, sağ tüpte ise bin 140 metre ilerleme kaydettiklerini dile getiren Uraloğlu, Sarıyer-Kilyos Tüneli'nin yapım çalışmalarını 2026 yılının sonuna doğru bitirme hedefiyle 7 gün 24 saat aralıksız sürdürdüklerinin altını çizdi.

Projenin tamamlanmasıyla Levent, Maslak ve Sarıyer gibi yoğun nüfusun ve işyerlerinin bulunduğu alanların Kuzey Marmara Otoyolu'na ve İstanbul'un kuzeyindeki, Zekeriyaköy, Uskumruköy, Kilyos, Gümüşdere ve Demirciköy gibi yerleşimlere bağlantısının kolaylıkla sağlanmış olacağını söyleyen Uraloğlu;  aynı şekilde İstanbul'un kuzeyindeki yerleşim alanlarında yaşayan nüfusun da kent merkezlerine erişiminin oldukça kolaylaşacağını sözlerine ekledi.

“Sarıyer-Kilyos Tüneli'nin hayata geçmesiyle, Sarıyer'e ulaşım süresi 5 dakikaya kadar inecek"

Kuzey Marmara Otoyolu'nun Uskumruköy Kavşağı'ndan çıkan ve bu civarda yaşayanların Zekeriyaköy, Uskumruköy gibi yerleşim alanlarındaki düşük standartlı şehir içi yollarını kullanarak Sarıyer'e ulaşmalarının ortalama 35 dakika sürdüğünü ifade eden Uraloğlu; “Sarıyer- Kilyos Tüneli'nin hayata geçmesiyle, şehir içi imar yolları baypas edilecek ve Sarıyer'e ulaşım süresi 5 dakikaya kadar inecek. Bu da önemli ölçüde yakıttan ve zamandan tasarruf sağlayacak. Ayrıca, Maslak, Levent, Beşiktaş gibi İstanbul'un en canlı iş ve finans merkezleri, Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli ve hemen akabindeki Sarıyer-Kilyos Tüneli vasıtasıyla doğrudan Kuzey Marmara Otoyolu'na bağlanabilecek. Dünyanın en büyük havalimanlarından olan İstanbul Havalimanı'na erişimleri de kolaylaşacak." diye konuştu.

“İstanbul adına çok büyük ve önemli bir projeyi daha hayalden gerçeğe dönüştürmüş olacağız"

Sarıyer-Kilyos Tüneli'nin hem Kuzey Marmara Otoyolu hem de İstanbul Havalimanı ile kolay ulaşım ve entegrasyon açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Uraloğlu sözlerine şu şekilde devam etti: “Ülkemizin ulaşım alanındaki en önemli prestij projelerinden biri İstanbul-Kınalı mevkiinden başlayarak; İstanbul, Kocaeli, Sakarya illerini kuzeyden kat edip, Sakarya'nın Akyazı ilçesi yakınlarında sonlanan Kuzey Marmara Otoyolu'dur. Kuzey Marmara Otoyolu hem İstanbul, hem komşu iller hem de Marmara Otoyol Ringi için çok önemli bir kesimdir. Bu açıdan bakıldığında Kuzey Marmara Otoyolu'na entegrasyonu en hızlı ve en güvenli şekilde sağlayacak Sarıyer-Kilyos Tüneli projemizin İstanbul için ne kadar önemli olduğu açıktır. Sarıyer-Kilyos Tünelimizin açılışını gerçekleştirdiğimizde İstanbul adına çok büyük ve önemli bir projeyi daha hayalden gerçeğe dönüştürmüş olacağız."


WhatsApp Image 2023-11-04 at 13.40.53 (1).jpeg  
 
​​Büyült
WhatsApp Image 2023-11-04 at 13.40.53.jpeg  
 
​​Büyült
WhatsApp Image 2023-11-04 at 14.37.04.jpeg  
 
​​Büyült
WhatsApp Image 2023-11-04 at 14.37.05 (1).jpeg  
 
​​Büyült
WhatsApp Image 2023-11-04 at 14.37.05.jpeg  
 
​​Büyült