Duyuru DetayıBAKANIMIZ URALOĞLU: “KAHRAMANMARAŞ'IN ULAŞIM VE İLETİŞİM ALTYAPISINI ESKİSİNDEN DAHA İYİ DURUMA GETİRECEĞİZ"

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu, 6 Şubat tarihinde meydana gelen deprem felaketinin merkez üssü Kahramanmaraş'ı ziyaret ederek son duruma ilişkin açılamalarda bulundu.

Kahramanmaraş'ta depremden 79 kilometrelik yol kesiminin etkilendiğini hatırlatan Uraloğlu, “İlk andan itibaren buralara ekiplerimizi yönlendirdik. Kahramanmaraş-Pazarcık-Malatya yolunda meydana gelen hasarlara ve Söğütlü Köprüsü yaklaşımında oluşan oturmalara müdahale ederek gerekli bakım onarım çalışmalarını yaptık. Kahramanmaraş-Göksun yolunda oluşan hasarların onarımlarını yaparak yolu trafiğe açtık. Hayati Vasfi Taşyürek Viyadüğü yaklaşım dolgusunda çatlak ve oturmalar için onarım çalışmalarını yaptık. Aşık Mahsuni Şerif ve Mehmet Akif İnan Tünellerinde yapılan ilk onarım çalışmalarının ardından yolu kontrollü olarak trafiğe açtık. Tünellerdeki kalıcı onarım çalışmaları için ihale yapmayı planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş'ın ulaşım ve iletişim altyapısını eskisinden daha iyi duruma getireceklerini ve son 21 yılda Kahramanmaraş'ın ulaşım ve iletişim altyapısına 39 milyar lira yatırım gerçekleştirdiklerini hatırlatan Bakanımız, 2003'te 72 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 364 kilometreye yükselttiklerini, 65 kilometre olan Bitümlü Sıcak Karışım Kaplamalı yol uzunluğunu 279 kilometreye çıkardıklarını söyledi.

Narlı-Pazarcık Devlet Yolu'nun önemini vurgulayarak bilgiler veren Uraloğlu, “Narlı-Pazarcık Devlet Yolu, Doğu Akdeniz'i Elazığ ve Malatya üzerinden Doğu Anadolu'ya, Karadeniz'e ve İran'a bağlayan güzergahta yer alması bakımından önem arz ediyor. Yaklaşık 45 kilometre uzunluğundaki yolumuz, mevcut haliyle 41,4 km'si sathi kaplamalı bölünmüş yol, 3,5 km'si sathi kaplamalı tek yol olarak hizmet veriyor. Yolumuzu bitümlü sıcak karışım kaplamalı hale getiriyoruz. Pazarcık şehir geçişinde 2 km'lik kesim ile Ulubahçe Mevkiinde 2,5 km'lik kesim olmak üzere toplam 4,5 km tamamladık. Üstyapı imalatlarına devam ediyoruz." dedi.

Proje kapsamında 10,5 kilometre uzunluğundaki Pazarcık Çevre Yolu'nun da yer aldığını ifade eden Uraloğlu, “Böylece projenin toplam uzunluğu 55,5 km'ye ulaşmaktadır. Çevre yolu ile; Pazarcık şehir merkezinden geçen şehirler arası trafiğin kentin dışına alınması sağlayarak, trafikte yaşanan yoğunluğun ve kazaların önüne geçmeyi hedefliyoruz. Ayrıca yolun devlet yoluna bağlantı noktalarında inşa edilecek 81 metrelik 2 adet farklı seviyeli kavşak ile trafiğin devlet yoluna güvenli katılımını da sağlayacağız." şeklinde konuştu. ​