Duyuru DetayıZONGULDAK'IN BÖLÜNMÜŞ YOL AĞI 204 KİLOMETREYE ULAŞTI

içvwtdwrusywbyg.jpeg 

​Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu, devam eden ulaştırma yatırımlarını incelemek üzere 5 Ağustos Cumartesi günü Zonguldak'a ziyarette bulundu. İlk olarak Devrek ile Ereğli ilçeleri arasında yapımı devam eden kara yolunda inceleme yapan Uraloğlu daha sonra '2023 Şehir Buluşmaları' programına katıldı.

“Bölünmüş yol uzunluğunu 204 kilometreye çıkardık"

 Son 21 yılda Zonguldak'ın ulaşım ve iletişim yatırımlarına yaklaşık 39 milyar 411 milyon lira harcadıklarını dile getiren Bakanımız Uraloğlu, Zonguldak'taki ulaşım ve haberleşme yatırımlarına hız katarak devam ettiklerini söyledi. 2003'e kadar sadece 22 kilometre bölünmüş yolu varken, 182 kilometre daha ekleyerek 204 kilometreye çıkardıklarını vurgulayan Uraloğlu, kentteki karayolu yatırımlarına ilişkin şunları aktardı: “Bölünmüş yollarla ilimizi Bartın'a, Bolu'ya ve Düzce'ye bağladık. İl genelindeki bitümlü sıcak karışım kaplamalı karayolu uzunluğunu 16 kilometreden 221 kilometreye çıkardık. Buraya gelmeden önce Zonguldak'ın iki büyük ilçesi Ereğli ve Devrek arasındaki ulaşım standardını yükseltecek olan Ereğli – Devrek Yolu'nda incelemelerde bulunduk. Mevcut haliyle 57 km uzunluğunda hizmet veren yolumuzu proje ile 1,5 km kısaltıyoruz ve ulaşım süresini 65 dakikadan 48 dakikaya düşürmeyi hedefliyoruz. 44,5 km'lik kesimini sathi kaplamalı tek yol olarak tamamladık. Kalan 11 km'lik kesimde yol yapım çalışmalarına devam ediyoruz."

“Sinop, Bartın ve Zonguldak illerinin Düzce, Sakarya, Kocaeli ve İstanbul'a ulaşımı kolaylaşacak"

Bakanımız Uraloğlu, Zonguldak'ta yapım çalışmaları devam eden en önemli karayolu projelerinden birinin Batı Karadeniz Sahil Yolu olduğuna değinerek, projenin önemli bölümünün Zonguldak-Kilimli-Filyos-Çatalağzı Yolu projesi olduğunu bildirdi. Ortalama 7 metre genişlikteki mevcut yolun toplam 34,3 km uzunluğunda, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol projesi olarak hazırlandığını belirten Uraloğlu, “Projemizin tamamlanmasıyla birlikte yerleşim ve Filyos Limanı arasında daha güvenli ve konforlu seyahat yapılabilmesi sağlanacaktır. Böylelikle; mevcutta 45,6 km olan yol 34,3 km'ye düşecek, seyahat süresi 71 dakikadan 25 dakikaya inecektir. Güzergâh ile Sinop, Bartın ve Zonguldak illerinin Düzce, Sakarya, Kocaeli ve İstanbul'a ulaşımı kolaylaşacaktır. İlk aşamada bu projenin Zonguldak-Kilimli arasında kalan 6,5 km'lik kesimini tamamlayarak 5 Şubat 2022 tarihinde hizmete sunduk. Bu yol hattında yer alan Prof. Dr. Teoman Duralı Tünellerini açtık. Ağır sanayisi olan Zonguldak ile Kilimli'yi birbirine bağlayan yolda, tüneller ve bağlantı yollarıyla hızlı, konforlu ve güvenli ulaşım tesis ettik. Güzergâhta 4,5 km kısalma sağladık, 40 dakikada geçilen güzergâhı 35 dakika kısaltılarak seyahat süresini 5 dakikaya indirdik." diye konuştu.

Fevkani Köprüsü'ne alternatif köprü ve kavşak

Uraloğlu, Zonguldak'tan ayrılmadan önce Fevkani Köprüsü ve Yeni Kavşağı ile Türkali Şantiyesinde de incelemelerde bulunduklarını söyleyerek, “1956 tarihinde inşa edilen mevcut Fevkani Köprüsü'nün ekonomik ömrünü tamamlaması nedeniyle, bu köprüye alternatif olacak köprü ve kavşak projesini hayata geçiriyoruz. Proje kapsamında 33 metre uzunluğunda ve 22 metre genişliğindeki çelik köprümüzü döşeme seviyesinde tamamladık. Kavşak yapım çalışmalarımız da devam ediyor. Proje ile Devlet yolu üzerindeki trafiğin sürekliliği ve yol bütünlüğünü sağlayarak, trafik yoğunluğunun önüne geçeceğiz" dedi.