Duyuru DetayıSAKARYA'NIN ULAŞIM ALTYAPISI YENİ KARAYOLU YATIRIMLARIYLA GÜÇLENDİRİLİYOR

Sakarya'nın ulaşım altyapısına güç katacak karayolu yatırımlarından Adapazarı-Karapürçek-Akyazı İl Yolu ve Kozluk Köprülü Kavşağı'nın yapımına 27 Nisan Perşembe günü gerçekleştirilen törenle başlandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu ile Karayolları Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu'nun katıldığı törende milletvekilleri, bürokratlar ve yüklenici firma temsilcileri hazır bulundu.

20232703Karapürçek-AkyazıTemelAtmaFotoBKN.jpg

Yıllık toplam 93,3 milyon TL tasarruf sağlanacak

Sakarya'da önemli projelere imza attıklarını dile getiren Bakanımız Karaismailoğlu, bugün çalışmalarını başlattıkları Adapazarı-Karapürçek-Akyazı Yolu'nun tamamlanması ile yüksek kapasiteli jeotermal kaynağı bulunan Karapürçek ve Akyazı yerleşkelerinin sağlık turizmi bakımından termal destinasyonunu sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Karapürçek ve Akyazı'nın ulaşım ihtiyaçlarını karşılayacak ve özellikle yaz aylarında turizm sebebiyle yaşanan trafik yoğunluğunu azaltacak projeye başladıklarını açıklayan Karaismailoğlu, yol standardının artırılmasıyla ulaşım süresinin 20 dakikadan 10 dakikaya düşürüleceğini ve nihayetinde trafiğin güvenli akışının tesis edilerek, can ve mal emniyetinin artırılacağını belirtti.

Projenin Adapazarı-Karasu istikametinden gelen araçların D-100 Devlet Yolu'na ve TEM Otoyolu'na girmeden Karapürçek ilçesine ve Akyazı-Dokurcun-Mudurnu istikametine yüksek standartlı ve kesintisiz bağlantı sağlayacağını ifade eden Bakanımız, proje sayesinde zamandan 84 milyon TL, akaryakıttan 9,3 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 93,3 milyon TL tasarruf sağlanacağı, karbon emisyonunun yıllık bin 218 ton azaltılacağı bilgisini paylaştı.

Kozluk Köprülü Kavşağı'nın Sakarya'nın D-100 Devlet Yolu'na kesintisiz ve güvenli katılımını sağlayacağını belirten Bakanımız, mevcut durumda hemzemin olarak hizmet veren kavşağın köprülü kavşak hâline getirilmesiyle trafikte yaşanan yoğunluğun ortadan kalkacağını, ayrıca TEM Otoyolu üzerinde yapımı tamamlanan Bekirpaşa Köprülü Kavşağı'nı kullanarak Sakarya'ya gelecek araçların da hızlı ve kesintisiz geçişini sağlayacağını söyledi.

20232703Karapürçek-AkyazıTemelAtmaFotoGM.jpg

“Sakarya'nın ulaşım standardını karayolu yatırımlarıyla yükseltiyoruz."

Törende konuşan Genel Müdürümüz Uraloğlu, Marmara Bölgesi'ndeki önemli yatırımların cazibe merkezlerinden biri olan Sakarya'nın ulaşım standardını karayolu yatırımlarıyla yükselttiklerini söyledi.

Uraloğlu, yapım çalışmaları başlatılan Adapazarı-Karapürçek-Akyazı Yolu'nun 15 km uzunluğunda, bitümlü sıcak karışım kaplamalı olarak projelendirildiğini, proje bünyesinde toplam uzunluğu 92 m olan 3 adet köprü inşa edileceğini açıkladı. D-100 Devlet Yolu'nun Sakarya ili Kozluk Mevkiinde inşa edilecek Kozluk Köprülü Kavşağı'nın ise toplam 6 km uzunluğunda olacağı bilgisini veren Genel Müdürümüz, kavşağın ana gövdesinin 1,5 km, kavşak kollarının ise 4,5 km uzunluğunda yapılacağını söyledi.

“Ülkemizin ulaştırmadaki öneminden azami şekilde faydalanmak için projeler hayata geçiriliyor"

Yollarımızın standardını yükselterek, ekonominin can damarı olan hareketliliği de önemli ölçüde artırdıklarını ifade eden Genel Müdürümüz Uraloğlu, 2022 yılında karayollarını kullanan araçların gerçekleştirdiği 140,5 milyar taşıt x km ile yük ve yolcu taşımasında 323,5 milyar ton x km ve 348,4 milyar yolcu x km değerlerine ulaşıldığını sözlerine ekledi.  


20232703Karapürçek-AkyazıTemelAtmaFotoAlt1.jpg  
 
​​Büyült
20232703Karapürçek-AkyazıTemelAtmaFotoAlt2.jpg  
 
​​Büyült