Duyuru DetayıBAKANIMIZ KARAİSMAİLOĞLU: BEĞENDİK (BOTAN) KÖPRÜSÜ'NDEN 1 MİLYON ARAÇ GEÇTİ

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu, Siirt-Pervari Yolu temel atma töreni için geldiği Siirt'te daha önce hizmete açılan Türkiye'nin en yüksek köprüsü unvanına sahip Beğendik (Botan) Köprüsü'nü ziyaret ederek basına açıklamalarda bulundu.

içfoto.jpg

11 Temmuz 2020'de hizmete sunulan, Siirt'in Pervari ilçesi ile Bitlis'in Hizan ilçesi arasında yapılan köprünün, Bitlis ve Van illerini birbirine bağladığını vurgulayan Karaismailoğlu; köprüden 2 yılda 1 milyon aracın geçtiğini söyledi.

 Beğendik Botan Köprüsü'nün 210 metre orta açıklığı ile dengeli konsol sistemde Türkiye'nin en uzun orta açıklıklı kutu kesitli ard germeli köprüsü olduğunu belirten Bakanımız; “Köprünün uzunluğu 2 adet kenar açıklığı ile toplam 450 metreye ulaşıyor. Ayrıca, Beğendik Botan Köprüsü, 165 metre ile Türkiye'nin en yüksek köprüsü unvanına sahip. Beğendik-Pervari kesimini 8 kilometre kısaltıyor." dedi.

Köprünün Türk mühendis ve işçisinin emeği ile yüzde yüz yerli malzeme ile inşa edildiğini söyleyen Bakanımız, büyük yapıların bölgenin gelişimine katkı sağladığını dile getirerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Vatandaşımız, milletimiz bu yolları hak ediyordu. Tamamen kendi mühendisimiz, kendi işçilerimiz ile bu projeyi ürettik. 2020'de köprümüzü açtı, bölgede huzur var. Bu kadar konforlu yollar bölgenin çekim gücünü artırıyor. 165 metre yüksekliği ile en yüksek köprü. Geçmiş dönemlerde altyapı yapılmadığı için bölge geri kalmıştı. Yaşam koşullarını iyileştirmek yöneticilere bakar, bir bir çözümlere bakıyoruz."


WhatsApp Image 2022-09-22 at 16.37.19 (1).jpeg  
 
​​Büyült
WhatsApp Image 2022-09-22 at 16.37.19 (2).jpeg  
 
​​Büyült
WhatsApp Image 2022-09-22 at 16.37.19.jpeg  
 
​​Büyült