Duyuru DetayıGENEL MÜDÜRÜMÜZ URALOĞLU, ÖZBEKİSTAN HEYETİNİ AĞIRLADI

DSC_9642.JPG
 

Karayolları Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu, Özbekistan İçişleri Bakan Yardımcısı Abdullaev Bekmurod Tozhimirzaevich ve beraberindeki heyetle iki ülkenin karayolu ulaşımına ilişkin görüş alışverişinde bulunmak üzere bir toplantı gerçekleştirdi. Genel Müdür Yardımcılarımız Selahattin Bayramçavuş ve Ahmet Sağlam ile Trafik Güvenliği Dairesi Başkanımız Aziz Bülent Öncel'in hazır bulunduğu toplantıda, Genel Müdürümüz Uraloğlu Türkiye'deki trafik güvenliğini anlatan bir sunum yaptı.

“Vizyonumuz; güvenli, zamanında ulaştıran, çevreye duyarlı, konforlu yollar inşa etmek"

Ülkemizdeki karayolu altyapısının mevcut durumu, ulusal trafik güvenliği stratejisi, trafik güvenliğine ilişkin yürütülen faaliyetler ve hedefler hakkında bilgiler veren Genel Müdürümüz Uraloğlu, “Karayolları Genel Müdürlüğü olarak vizyonumuz; güvenli, zamanında ulaştıran, çevreye duyarlı, konforlu yollar inşa etmek." dedi.

“Toplam yol ağımız 68 bin 686 kilometre"

Türkiye'de trafik hacminin her geçen gün arttığına işaret eden Uraloğlu, yapılan yollarla ve araç sayılarıyla ülkemizin çok ileriye taşındığını söyledi. Ülke genelinde 68 bin 686 kilometreye ulaşan yol ağımızda bölünmüş yol uzunluğunun 28 bin 660 kilometreye çıktığını sözlerine ekleyen Uraloğlu, yol varlığının toplam tutarının 118 milyar dolar olduğunu; bunun da 154 ülkenin GSYİH değerinden daha büyük olduğunu vurguladı.

“Hedefimiz; can kayıplarının meydana gelmediği bir trafik sisteminin vatandaşlarımıza sunulması"

Türkiye'nin trafik güvenliği alanında gelişmiş ülkeler seviyesini yakaladığını belirten Genel Müdürümüz Uraloğlu, 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve 2021-2023 Eylem Planı hakkında bilgiler verdi. Uraloğlu, güvenli sistem yaklaşımı ve trafikte sıfır can kaybı- vizyon sıfır yaklaşımının benimsendiğine dikkat çekerek, “2030 hedefimiz; trafik kazaları neticesinde meydana gelen can kayıplarının yüzde 50 azaltılması, 2050 hedefimiz ise can kayıplarının meydana gelmediği bir trafik sisteminin vatandaşlarımıza sunulması." diye konuştu.

Karayolları Genel Müdürlüğünde trafik güvenliği çalışmalarına da değinen Uraloğlu, çalışmalar kapsamında; kaza kara nokta iyileştirmeleri, projelerde trafik güvenliği kontrolü, sarsma bandı uygulamaları, trafik işaretlemeleri ve otokorkuluk tesisi, ulaşım etütleri, akıllı ulaşım sistemleri (AUS) uygulamaları, ağırlık ve boyut denetimlerinin yapıldığını açıkladı.

“Görüntü Tabanlı Bilgi Yönetim Sistemi'ni kullanıyoruz"

Karayollarında Görüntü Tabanlı Bilgi Yönetim Sisteminin kullanıldığına dikkat çeken Genel Müdürümüz, 68.686 kilometrelik yol ağını kapsayacak projenin Mobil lidar alanında Avrupa'nın en büyük projesi olduğunu söyledi. Çalışmanın Amerika, Avrupa ve ülkemiz örnekleriyle karşılaştırıldığında son kullanılan teknolojileri barındıran ve ülkemizde yapılacak bundan sonraki çalışmalara referans ve örnek olacağını aktaran Uraloğlu, sistemin faydalarını şu şekilde anlattı: “Tüm Karayolları yol ağının görüntülenmesi, panoramik görüntüleme sistemi, Mobil Lidar Tarama Sistemi, yol envanter bilgisi sayısallaştırma (aydınlatma, banket, drenaj, geçit, kaplama, kavşak, bariyer, yatay işaretleme, refüj, sinyalizasyon, trafik levhası, cepler, viyadük, tünel, dmi, tel çit vb), harita/cbs tabanlı bilgi yönetim sistemi, varlık yönetim, bakım, planlama, proje, değerlendirme ve ölçme."

Tozhimirzaevich: “Türkiye, trafik güvenliği alanında önemli çalışmalar yürütüyor"

Sunumun ardından karşılıklı bilgi alışverişinin yapıldığı toplantıda, Özbekistan İçişleri Bakan Yardımcısı Tozhimirzaevich, Türkiye'nin trafik güvenliği alanında önemli çalışmalar yürüttüğünü belirterek, iki ülkenin teknik bilgi alışverişinde iş birliği yapması gerektiğine vurgu yaptı.

Görüşme; toplu hatıra fotoğraf çekiminin ardından son buldu.  


 

DSC_9618Y.JPG  
 
​​Büyült
DSC_9642Y.JPG  
 
​​Büyült
DSC_9673 (2)Y.JPG  
 
​​Büyült
DSC_9685Y.JPG  
 
​​Büyült