Duyuru DetayıOGS'nin İPTALİ KONUSUNDA BASIN DUYURUSU​!

     Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünce 31 Mart 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere otoyol ve köprü geçişlerinde OGS'nin kaldırılarak geçişlerin sadece HGS üzerinden yapılmaya başlanacağı duyurulmuştu.

    OGS cihazı kullanan vatandaşlarımızın bu uygulama değişikliğinden en az şekilde etkilenmesi için öncelikle ellerinde bulunan OGS cihazlarının yerine kullanılacak olan HGS etiketini ücretsiz olarak almak için OGS cihazının alındığı bankaya 31 Mart tarihinden önce başvurmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında vatandaşa ait OGS cihazı iptal edilerek, kendisine yeni bir HGS hesabı açılacak ve artık tüm geçişlerine ait ücretler bu HGS hesabından tahsil edilecektir. 1 Mart 2022 tarihinden önce OGS cihazını HGS etiketi ile değiştirmiş vatandaşlarımızın herhangi bir işlem yapmalarına gerek bulunmamaktadır.

     OGS sahibinin, OGS cihazının iptal tarihi öncesindeki tarihlere ait OGS geçişleri varsa bu geçişlerin ücretleri, kapatılacak olan OGS hesabındaki bakiyeden tahsil edilecektir. Bu işlemden sonra OGS hesabında halen para bulunuyor ise müşterilerin banka hesabına/kredi kartlarına iade edilecektir.

    31 Mart tarihine kadar kapatılmamış tüm OGS cihazları ise bu tarihten sonra iptal edilecektir.

   Vatandaşlarımız OGS cihazını ilk alırken, cihaz ücretinden hariç olarak OGS ile yapılan geçişlere ait ücretlerin kullanıcının OGS etiket bakiyesinden karşılanamaması durumlarında kullanılmak üzere -varsa- güvence kapsamında alınmış tutarlar müşterilerin banka hesabına/kredi kartlarına iade edilecektir.

     İlk başta OGS cihazı alınırken ödenen cihaz bedeli ile OGS – HGS ürünleri arasındaki fiyat farkı iade edilmeyecektir.​

    Tüm iade işlemleri, cihazın iptal tarihinden itibaren 30 gün içinde müşterilerin banka hesaplarına/kredi kartlarına yapılacaktır.