Duyuru DetayıEĞRİBEL TÜNELİ'NİN SAĞ TÜPÜ ULAŞIMA AÇILDI

kjwey36fe3r.jpg

Dereli-Şebinkarahisar Yolu üzerinde inşa edilen Eğribel Tüneli'nin sağ tüpü 28 Aralık Salı günü tamamlanarak çift yönlü olarak trafiğe açıldı.

Sivas - Giresun güzergahında, Şebinkarahisar ilçesindeki 2 bin 200 rakımlı Eğribel Geçidi'nde yapılan Eğribel Tüneli'nin toplam uzunluğu bağlantı yolları ile birlikte 7,7 kilometreyi buluyor. Karadeniz'i diğer bölgelere bağlayan, her biri 5 bin 900 metre olan çift tüplü tünelde sağ tüp imalatları bitümlü sıcak kaplamalı olarak tamamlandı; beton kaplaması bitti, asfalt dökülüp, yol çizgileri çizildi, elektronik ve aydınlatma sistemi monte edildi.

Kış mevsiminde tipi ve fırtına nedeniyle ulaşımın zaman zaman durduğu Eğribel Geçidi'ndeki güvenlik tehditlerini ortadan kaldıran tünel sayesinde yol; 6,5 kilometre kısalarak, güzergah üzerinde 20 dakikalık zaman tasarrufu sağlandı.

Çalışmaların aralıksız sürdürüldüğü tünelin sol tüpünde ise kazı ve destek imalatlarında sona gelindi. Giriş kesiminden itibaren nihai beton kaplama imalatları devam eden sol tüpteki imalatların da 2022 yılının Ekim ayında tamamlanması hedefleniyor.