Duyuru Detayı1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ'NÜN SON TABLİYE MONTAJINI CUMHURBAŞKANIMIZ ERDOĞAN GERÇEKLEŞTİRDİ

 

Yap-işlet-devret modeliyle inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü'nün son tabliye montajını Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi. 13 Kasım Cumartesi günü düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, önceki Ulaştırma Bakanlarımız Sayın Binali Yıldırım, Sayın Ahmet Arslan, Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Abdulkadir Uraloğlu ile çok sayıda davetli katıldı.

CBiç.jpg

Yatırım tutarı 2.5 milyar euro olan köprü ve otoyolun 2023 hedeflerinin kritik projeleri arasında yer aldığını dile getiren Cumhurbaşkanımız, ülkemizin en çok nüfusunu barındıran, en büyük ticaret hacmine sahip, sanayi bölgelerini kuşatan Marmara Otoyol ringinin en zor ve prestijli bölümlerinden birinin daha tamamlandığını söyledi.

Köprü ile sık sık sis ve olumsuz hava şartları nedeniyle kesintiye uğrayan Çanakkale boğaz geçişinin hiçbir engele takılmadan 6 dakikada gerçekleşeceğini belirten Cumhurbaşkanımız, otoyol ve köprü projesinin inşasında 670'i mühendis, 5 binin üzerinde personel ve 740 iş makinesinin çalıştığını, 106 alt yüklenicinin görev yaptığını açıkladı.

 

“3 kıtadaki tüm kara, deniz, demir, hava yollarının ülkemizden ve boğazlarımızdan geçmeye başladığı bir döneme giriyoruz"

Cumhurbaşkanımız, köprünün 18 Mart'a ithafen 318 metre olarak belirlenen yüksekliği ve Cumhuriyetimizin 100. yılına işaret eden 2023 metre uzunluğu ile anlamlı mesajlara sahip olduğunu ifade etti. Köprünün Dünyanın en büyük orta açıklıklı özelliği, tasarımı, inşası ve ülkemize kazandırdığı teknik birikimi ile önemli bir eser olduğunu söyleyen Erdoğan, önümüzdeki yılın 18 Mart'ında, Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıl dönümünde hizmete açılacak köprü ile Türkiye'nin yeni bir sıçramayı gerçekleştireceğine dikkat çekti.

Dünya tarihinin en ciddi lojistik krizlerinden birinin yaşandığı dönemde böyle bir projenin hayata geçirilmesinin çok önemli bir atılım olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanımız Erdoğan, “Otoyollarımız, bölünmüş yollarımız köprülerimiz ve tünellerimizle karayollarımızın standartlarını yükselttik. Artık 3 kıtadaki tüm kara, deniz, demir, hava yollarının ülkemizden ve elbette boğazlarımızdan geçmeye başladığı bir döneme giriyoruz" şeklinde konuştu.


alt1.jpg  
 
​​Büyült
alt2.jpg  
 
​​Büyült
alt3.jpg  
 
​​Büyült
alt4.jpg  
 
​​Büyült