Duyuru DetayıKARAYOLLARINDA 19. DÖNEM TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Karayolları Genel Müdürlüğümüzde görev yapan 19 bin 541 işçi personeli kapsayan 19. Toplu İş Sözleşmesi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Vedat Bilgin, Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Abdulkadir Uraloğlu, Türk-İş Genel Başkanı Sayın Ergün Atalay, Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Sayın Ramazan Ağar, TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek ile işçilerimizin katılımıyla, 8 Eylül Çarşamba günü Ankara'da Karayolları Genel Müdürlüğü Halil Rıfat Paşa Konferans  Salonu'nda imzalandı.

 

IMG-20210908-WA0033.jpg
 

Törende konuşan Bakanımız Adil Karaismailoğlu, Türkiye'yi küresel lojistik güç yapmak, taşımacılıkta lider konuma yükseltmek adına tüm ulaşım modlarının uluslararası standartlara ulaştırılması için yoğun şekilde çalışıldığını; bu süreçte en büyük yatırım payının Karayollarına ayrıldığını söyledi.

“İşçi kardeşlerimiz hep yanımızda oldular"

Ülkemizin ekonomik olarak büyümesi, kalkınması ve projelerin söz verilen tarihte bitirilmesinde Karayolcuların desteğini her zaman arkalarında hissederek hedeflediklerini gerçekleştirdiklerinin altını çizen Bakanımız, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının, ülke genelindeki yatırımlarında ve işletmelerinde alın teri döken işçi kardeşlerimiz, gün geldi orman yangınlarında, gün geldi sel felaketlerinde de hep yanımızda oldular" dedi.

Son 19 yıl içerisinde hayata geçirilen projeler hakkında bilgi veren Karaismailoğlu, yaptıkları yol ve köprülerin istihdamı, üretimi, ticareti, kalkınmayı hatta eğitim, kültür ve sanat faaliyetlerini canlandırdığını, akarsu gibi geçtiği yerlere canlılık kattığını kaydederek bu başarıda Bakanlığın yatırımlarıyla işçi-işveren, kamu ve özel sektörün emek ve katkılarının büyük olduğunu vurguladı.

Karayolları sektöründe emek veren işçilerin, taşeronluktan daimi kadroya geçmelerini temin etmenin haklı gururunu yaşadıklarını belirten Bakanımız, “Karayolları Genel Müdürlüğünde ülke tarihinde bir ilk olarak, 9 bin 917 taşeron işçi daimi kadroya geçti. Ayrıca ücretlerinde de ciddi iyileştirmeler yapıldı. Bugün imzalanacak ve 19 bin 541 arkadaşımızı kapsayan 19. Dönem İşletme Toplu İş Sözleşmesi'ndeki hem ilk altı ayda yüzde 12'lik ücret artışı hem de devam eden dönemlerdeki artışlarla enflasyona karşı çalışanlarımızın ezdirilmemesi sevindiricidir. Her zaman vurguladığımız gibi Türkiye, işçisinin emeğiyle, milletinin azmiyle kalkınacak. Toplu sözleşme süreçlerindeki emeği geçen tüm arkadaşlarımıza tekrar yürekten teşekkür ediyorum. Yeni dönem toplu iş sözleşmesinin tüm taraflara hayırlı uğurlu olmasını dilerim." dedi.

 

 

IMG-20210908-WA0093.jpg
 

“Karayolcular zor zamanların da neferleri…"

Törende konuşan Karayolları Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu ise, ülke kaynaklarını en doğru yatırım hamleleri ile değerlendirerek, tüm sektörlere kaliteli altyapı hizmeti sunmak için çalıştıklarını belirterek, 60 yıla yaklaşan bir süredir imza altına alınan toplu iş sözleşmeleri ile imkanlar nispetinde personelin çalışma şartlarını her zaman koruyarak, geliştirilmesine öncülük ettiklerini,  işçi ve işverenlerin karşılıklı ekonomik ve sosyal durumları, çalışma şartlarını düzenleyerek iş barışını sağladıklarını ifade etti.

Tüm tarafların katkılarıyla mutabakata varıldığını ifade eden Genel Müdürümüz, 19. Dönem Toplu İş Sözleşmesinin gece gündüz, kar kış demeden ülkemizin dört bir yanındaki şantiyelerde, yol boylarında görev yapan işçilerimize hayırlı olması dileklerinde bulundu.

 

 IMG-20210908-WA0047.jpg

 

Uraloğlu, özveri, sevgi, saygı ve sorumluluk bilinciyle çalışan işçilerin, zor zamanların da neferleri olduğunu belirterek, "Son dönemlerde yaşadığımız sel, yangın gibi afetlerde, AFAD'ın koordinatör ortağı olan Kurumumuz adına ülkenin her yanından çok kısa bir süre içerisinde organize olarak afet bölgelerine ulaşan çalışanlarımız, mesai mefhumu gözetmeksizin karayolculuk ruhuyla görev yaparak, vatandaşımızın mağduriyetini gidermek için canla başla çalışmıştır." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Karayolları Genel Müdürlüğü 19. Dönem Toplu İş Sözleşmesi Sayın Bakanlarımız ve Sayın Türk-İş Genel Başkanı'nın şeref tanıklığında imzalandı.