Duyuru DetayıKIRMIZI KÖPRÜ VE AKÇALAR KÖPRÜSÜ İLE SINIR KAPILARINA KONFORLU ALTERNATİF ERİŞİM SAĞLANDI

 

Anadolu'nun Kafkaslara ve Orta Asya'ya açılan kapısı Kars ilimizde inşa edilen Kırmızı Köprü ve Akçalar Köprüsü 19 Kasım Cuma günü hizmete sunuldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu, eski Ulaştırma Bakanlarımızdan Ahmet Arslan, Karayolları Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu'nun katılımıyla gerçekleşen törende kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ile yüklenici firma temsilcileri de hazır bulundu.

içBKN.png

“Çalışmalarımızın nihai amacı ticaretimizi, turizmimizi daha da güçlendirmektir"

Açılış konuşmasında ülkemizi Kafkasya'ya bağlayan Kars'ın ulaşım ağını güçlendirecek her bir projenin değerinin farkında olduklarını belirten Bakanımız Adil Karaismailoğlu, şehrin büyüyen yapısına ayak uyduran ve gelişimini destekleyen ulaşım ve iletişim yatırımlarından önemli karayolu projeleri arasında yer alan Kırmızı Köprü ve Akçalar Köprüsü'nü hizmete alarak Ardahan, Iğdır ve Ağrı illerindeki sınır kapılarına daha hızlı ve daha konforlu alternatif erişim imkânı tesis edildiğini, komşu ülkelerle yapılan ticaret hacminin artırılmasına katkı sağlandığını söyledi.

DSİ'nin baraj çalışmaları ile Kars-Selim Ayrımı - Kağızman Yolu'nun su altında kalacak kesiminde 507 metre uzunluğunda Kırmızı Köprü'yü inşa ederek trafiğin kesintisiz akışını sağladıklarını belirten Bakanımız, Kars-Susuz Ayrımı-Arpaçay Yolu'nun 11,4. kilometresindeki Akçalar Köprüsü'nü de fiziki ve geometrik standartlara uygun olmadığı için, yenileyerek yolun doğusuna 75 metre uzunluğunda inşa ettiklerini söyledi.

 Bakanımız sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayrıca, Kırmızı Köprü'nün de üzerinde yer aldığı toplam 72 kilometrelik Kars-Kağızman güzergâhının 37,6 kilometrelik kesiminde devam eden iyileştirme çalışmalarının tamamlanmasıyla yol 3,7 kilometre kısalacak. Böylece zamandan 7,5 milyon TL, akaryakıttan 3 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 10,5 milyon TL tasarruf edilecek, karbon emisyonu 1.147 ton azaltılacak."

Üstün hizmet anlayışıyla çalıştıklarını kaydeden Bakanımız Karaismailoğlu, “Çalışmalarımızın nihai amacı ticaretimizi, turizmimizi daha da güçlendirmektir. Bu güç, halkımızın ve ülkemizin ekonomisine katma değer olarak dönüyor, refah seviyemizi yükseltiyor." vurgusunda bulundu.

İçGM.jpg

“Ülkemizin her yerinde eser niteliğinde karayolu yatırımlarını azimle çalışarak hayata geçiriyoruz."

 Törende konuşan Karayolları Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu da, Kars'ın doğunun önemli bir turizm merkezi haline geldiğini belirterek; “Kars şehir merkezi ile ilçeleri arasındaki ulaşım standardını artıran yatırımlarımızla şehrin gelişen sosyo-ekonomik yapısına önemli katkılar sağlıyoruz." dedi.  

Kars - Kağızman güzergahında inşa edilen 507 metrelik Kırmızı Köprü'nün bitümlü sıcak karışım kaplamalı tek yol standardında yapıldığını açıklayan Genel Müdürümüz, Kars-Kağızman Yolu'nda devam eden iyileştirme çalışmalarının da 5 km'sinin tamamlandığını belirtti.  

Kars'ın Arpaçay ilçesiyle ulaşımını sağlayan güzergahta yapılan Akçalar Köprüsü ile yolun fiziki ve geometrik standartlarının artırıldığını ifade eden Uraloğlu, 75 m uzunluğundaki köprünün bitümlü sıcak karışım kaplamalı tek yol standardında olduğu bilgisini paylaştı.  

Köprülerin yapımı için ana iş kalemleri kapsamında gerçekleştirilen imalatlara da değinen Genel Müdürümüz, 13 bin 700 m³ toprak işi, 10 bin 600 m³ beton, 1.661 ton betonarme demiri, 32 bin m³ taş tahkimat, 383 ton öngerme çeliği, 3 bin 200 m forekazık, 213 adet kiriş, 866 ton bitümlü sıcak karışım, 1.232 m otokorkuluk imalatı yapıldığını söyledi.

“Bakanlığımızın bütünsel kalkınma vizyonu ile ulaştıran ve kavuşturan Türkiye'yi imar ediyor, ülkemizin her yerinde eser niteliğinde karayolu yatırımlarını azimle çalışarak hayata geçiriyoruz" diyen Uraloğlu, hizmete sunulan yatırımların vatandaşlarımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diledi. ​


alt1.jpg  
 
​​Büyült
alt2.jpg  
 
​​Büyült
alt3.jpg  
 
​​Büyült
alt4.jpg  
 
​​Büyült