Duyuru DetayıYUSUFELİ PROJESİNİN SON HALKASI DA TAMAMLANDI: MERKEZ VİYADÜĞÜ TRAFİĞE AÇILDI

Yusufeli ilçesinin yeni yerleşkesinden ve çevre köylerden Artvin'e en kısa, hızlı ve konforlu ulaşım imkanı sağlayan Yusufeli Merkez Viyadüğü 11 Haziran Salı günü trafiğe açıldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunun Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu, Yusufeli Viyadüğü ile Artvin-İspir aksının 15,5 kilometre kısalarak Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz arasındaki ulaşım bütünlüğünün sağlandığını ifade etti. Uraloğlu, 685 metre uzunluğundaki ve yaklaşık 150 metre yüksekliğindeki Yusufeli Viyadüğü ile birlikte seyahat süresinin 25 dakika azaldığını söyledi.

53266a18-cfbb-485b-a0f3-8f15b18e1e38.jpg

“Viyadük Tabliyesinin Yapımında 7 Bin 100 Ton Çelik Kullanıldı"

Çelik ortotropik köprü olarak projelendirilen Yusufeli Merkez Viyadüğü'nün itme-sürme yöntemi ile yapıldığını vurgulayan Uraloğlu, “Köprü tabliyelerinin yapımında yaklaşık 7 bin 100 ton çelik kullanıldı. Toplam 44 segmentin kaynak işlemlerini tamamlayıp 5 Şubat'ta son sürme işlemini gerçekleştirerek viyadüğün birleşimini tamamladık. 8 orta ayak, 2 de kenar ayak üzerine kurduğumuz köprünün en yüksek ayağı yaklaşık 150 metre." ifadelerini kullandı. Uraloğlu, Sarıgöl Kavşağı'ndan başlayan viyadüğün T-13 Tüneli'ne bağlandığını da vurguladı.

“Toplam 43 Milyon TL Tasarruf Edilecek"

Yusufeli Rölekasyon Yolları bünyesinde toplam uzunluğu 2 bin 188 metre olan 4 adet teknolojik köprü yapıldığını anımsatan Bakanımız Uraloğlu, “Bu köprülerden Tekkale Viyadüğü, Yusufeli Baraj Viyadüğü ve Şilenkar Viyadüğü'nü daha önce hizmete almıştık. Yusufeli Merkez Viyadüğü'nü de trafiğe açarak Artvin-İspir arasındaki mesafeyi 15,5 kilometre kısaltıyoruz. Viyadük ile kış aylarında meydana gelen buzlanma, kaya düşmesi ve heyelan gibi doğa olayları sonucunda yaşanabilecek tehlikelerin de önüne geçiyoruz, trafiğin güvenli hale getirilmesini ve seyahat konforunun artırılmasını sağlıyoruz." dedi. Uraloğlu Yusufeli Merkez Viyadüğü sayesinde, toplam 43 milyon TL tasarruf sağlanacağının da altını çizdi.

"Vatandaşlar hem zamandan hem yakıttan tasarruf edecek"

Yusufeli Barajı ve HES ile kapanan vadi güzergâhındaki yolların yerine yeniden inşa edilen karayolunda iki yakayı birleştiren Yusufeli Merkez Viyadüğü'nün trafiğe açılması ile birlikte Yeni Yusufeli ilçesi ve çevre köyler ile Artvin arasındaki 16,2 kilometrelik yolun 685 metreye indiğini kaydeden Bakanımız “Yusufeli merkezden Artvin'e gidiş-geliş süresini 25 dakika kısaltan Viyadüğümüz ile vatandaşlar hem zamandan hem de yakıttan tasarruf, konforlu bir şekilde seyahat edecek" dedi.


DJI_0470.JPG  
 
​​Büyült
DJI_0515.JPG  
 
​​Büyült
DJI_0544.JPG  
 
​​Büyült
DJI_0559.JPG  
 
​​Büyült
DJI_0572.JPG  
 
​​Büyült
DJI_0580.JPG  
 
​​Büyült
DJI_0603.JPG  
 
​​Büyült
DJI_0608.JPG  
 
​​Büyült
DJI_0624.JPG  
 
​​Büyült