Duyuru DetayıÇORUM'UN ULAŞIM STANDARDI YENİ YATIRIMLARLA YÜKSELİYOR

Çorum'un karayolu standardını yükselterek daha güvenli ve konforlu ulaşım imkanı sağlayacak Çorum-İskilip Yolu'nun tamamlanan kesimleri, 17 Kasım Cuma günü düzenlenen törenle hizmete sunuldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu ve Karayolları Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen'in katıldığı açılış töreninde milletvekilleri, kamu kurum ve kuruluşlarından bürokratlar ve yüklenici firma temsilcileri yer aldı.

KGM_8991.JPG

“Çorum'u, Samsun'a, Kırıkkale'ye, Yozgat'a bölünmüş yollarla bağladık"

2002 yılından bu yana Çorum'un ulaşım ve iletişim altyapısına yaklaşık 25 milyar lira harcadıklarını dile getiren Bakanımız Uraloğlu; “Çorum'u; Samsun'a, Kırıkkale'ye, Yozgat'a bölünmüş yollarla bağladık. Samsun-Ankara Yolu, Kuzey Tetek Aksı, Çorum-Sungurlu ayrımı-Alaca, Çorum-Yozgat Yolu, İskilip Şehir Geçişi, İskilip-Çankırı Yolu ile birlikte Saraydüzü-Kargı Yolu gibi önemli projeleri bitirdik. Kırkdilim Geçişi'nin de içinde olduğu Çorum-Laçin- Osmancık Yolu başta olmak üzere birçok projemizde de çalışmalarımıza devam ediyoruz." diye konuştu.

Mevcut yolu baypas ederek farklı bir güzergahta bölünmüş yol standardında projelendirilen 9 kilometrelik kesimi hizmete sunduklarını söyleyen Uraloğlu, yolun trafiğe açılmasıyla birlikte toplam 30,5 kilometrelik kesimini tamamladıklarını ifade etti.

Vatandaşlarımızın sürüş konforunu ve trafik güvenliğini artırmış olduk"

Proje ile, Çorum-Ankara Devlet Yolu'nu İskilip-Tosya bağlantısı ile TETEK güzergahına, İskilip-Bayat bağlantısı ile de Kastamonu-Çankırı-Kırıkkale Devlet Yolu'na bağladıklarını vurgulayan Uraloğlu; “Bu güzergâh, Delice-Kırıkkale-Ankara yönünde trafik yoğunluğu olduğu dönemlerde Orta ve Doğu Karadeniz'den Ankara yönüne alternatif yol olarak kullanılması bakımından oldukça önemlidir. Yolun geometrik ve fiziksel standartlarını iyileştirerek, vatandaşlarımızın sürüş konforunu ve trafik güvenliğini de artırmış olduk." dedi.

KGM_8830.JPG

“Çorum-İskilip Yolu, şehrin karayolu ulaşım standardını yükseltecek"

Törende konuşan Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen, Çorum'un İç Anadolu'yu Karadeniz'e, Doğu Anadolu'yu Batı'ya bağlayan yolların kavşak noktasında bulunması bakımından bölgeler arası karayolu ulaşımında oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Şehrin karayolu ulaşım standardını yükseltecek Çorum-İskilip Yolu'nun 17,4 kilometresinin bölünmüş yol, 33,6 kilometresinin tek yol olmak üzere toplam 51 kilometre uzunluğunda olduğunu söyleyen Gülşen; yolun bitümlü sıcak karışım kaplamalı olarak projelendirildiğini belirtti.

Yolun 2021 yılında trafiğe açılan 21,5 kilometrelik tek yol kesiminin ardından, yapım çalışmaları tamamlanan 9 kilometrelik bölümünün daha bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol olarak kullanıma alındığını dile getiren Genel Müdürümüz projenin teknik bilgilerini paylaştı. Gülşen, hizmete sunulan kesimin ana iş kalemleri kapsamında; 1,9 milyon metreküp toprak işi, 12 bin 250 metreküp demirli beton, 170 bin ton mekanik imalatı, 100 bin ton bitümlü sıcak karışım imalatının yapıldığını ifade etti.

 


DJI_0078.JPG  
 
​​Büyült
DJI_0102.JPG  
 
​​Büyült
DJI_0124.JPG  
 
​​Büyült
DJI_0127.JPG  
 
​​Büyült
KGM_8546.JPG  
 
​​Büyült
KGM_9208.JPG  
 
​​Büyült
WhatsApp Image 2023-11-17 at 13.51.18 (1).jpeg  
 
​​Büyült
WhatsApp Image 2023-11-17 at 13.51.18.jpeg  
 
​​Büyült
WhatsApp Image 2023-11-17 at 13.51.19.jpeg  
 
​​Büyült