Duyuru DetayıIRF, ZİGANA TÜNELİ VE EĞİSTE HADİMİ VİYADÜĞÜ'NÜ ÖDÜLLENDİRDİ

​Uluslararası Yol Federasyonu (IRF Global), 2023 ödüllerini “Roads to Tomorrow (R2T)" konferansında açıkladı. Amerika Birleşik Devletleri'nin Arizona eyaletinde düzenlenen organizasyonda; Zigana Tüneli “Yapım Metodolojisi", Eğiste Hadimi Viyadüğü “Kalite Yönetimi" kategorisinde birinci seçilerek ödülün sahibi oldu.

Eğiste Hadimi Viyadüğü projesinde; kaliteyi garanti etmek ve tasarımdan inşaya kadar iş tekrarını önlemek için ISO 9001'e uygun bir proje kalite yönetim sistemi oluşturuldu ve uygulandı. Tasarım, malzeme ve inşaat yöntemleri için sistemli kalite politikaları ile tüm proje tarafları arasında işbirliği sağlandı.

Eğiste Hadimi Viyadüğü.jpg   

14,5 kilometre uzunluğuyla Avrupa'nın en uzun çift tüplü karayolu tüneli olan Zigana Tüneli'nin inşasında, karmaşık jeolojik ve topografik zorlukları aşan, titiz bir planlama ile son teknoloji ekipmanları kullanılarak ileri teknik gerektiren uygulamalar hayata geçirildi. Tünel kazısı için Yeni Avusturya Tünel Açma (NATM) metodu seçilerek kazı işleminin hassas ve beklenmedik zemin koşullarına cevap verebilecek şekilde tamamlanması sağlandı. Projede ayrıca, havalandırma için dikey şaft uygulaması yapıldı. Karayolu tüneli uygulamalarında özellikli bir yere sahip olan bu uygulama ile proje yenilikçi, güvenli ve sürdürülebilir şekilde inşa edildi.

DJI_0370.JPG 


Altyapı teknolojilerinin gelişmesini sağlayan mükemmel ve yenilikçi projeler ile bu alanda çalışan başarılı isimleri her yıl ödüllendiren Uluslararası Yol Federasyonu (IRF Global), bugüne kadar 30 ülkeden 150'den fazla projeyi ödüllendirerek, projelerin tanınmasını, global bir ün kazanmasını sağladı.

Daha önce 2019 yılında Yavuz Sultan Selim Köprüsü, “Dizayn" kategorisinde; 2021 yılında 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu “Proje Finansmanı ve Ekonomi" kategorisinde, 2022 yılında 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu “Yapım Metodolojisi" kategorisinde birincilik ödülüne layık görülmüştü. 


DJI_0223.JPG  
 
​​Büyült
Eğiste Hadimi Viyadüğü 2.jpg  
 
​​Büyült
Fotoğraf  (11).jpg  
 
​​Büyült
oxcmns822.jpg  
 
​​Büyült
xyzsks8.jpg  
 
​​Büyült