Duyuru Detayı“BALIKESİR KUZEYBATI ÇEVRE YOLU İLE BÖLGEDEKİ ULAŞIM STANDARDINI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTIRACAĞIZ"

 20230812_221044.jpg

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu, bir dizi ziyaretlerde bulunmak için gittiği Balıkesir'de, yapılan ulaştırma yatırımlarına değinerek yapımı devam eden Balıkesir Kuzeybatı Çevre Yolu ile ilgili bilgiler verdi.

2003 yılından bu yana Balıkesir'in ulaşım ve iletişim alt yapısına 20 milyar lirası Yap-İşlet-Devret kapsamında olmak üzere yaklaşık 62 milyar lira yatırım gerçekleştirdiklerini belirten Uraloğlu, 2003'te 70 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 693 kilometreye yükselttiklerini, 31 kilometre olan bitümlü sıcak karışım kaplamalı yol uzunluğunu da 679 kilometreye çıkardıklarını ifade etti.

İstanbul-İzmir Otoyolu projesi ile Balıkesir'i de otoyol konforu ile tanıştırdıklarını söyleyen Bakanımız, Balıkesir'i Bursa'ya, İzmir'e, Manisa'ya ve Çanakkale'ye bölünmüş yollarla bağladıklarını vurguladı.

Balıkesir-Dursunbey Yolu, Kuzeybatı Çevre Yolu, Bandırma Kavşağı gibi 5 milyar 403 milyon Lira proje tutarı ile 14 karayolu projesini hayata geçireceklerini dile getiren Uraloğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Özellikle şehir geçişine alternatif bölünmüş yol bağlantısı sağlayacak Balıkesir Kuzeybatı Çevre Yolu çok önemli. Bu proje ile şehir içerisinde kalan mevcut yol yerine kentin kuzeyinden geçecek bu yol ile bölgedeki ulaşım standardını önemli ölçüde artıracağız. 13 kilometre kat ederek geçilen güzergâhı 3 kilometre kısaltarak seyahat süresini 16 dakikadan 5 dakikaya düşüreceğiz. Ayrıca hızla artan sanayi tesislerine ve limanlara konforlu erişim imkânı da sağlayacağız."​

20230812_221052.jpg