Duyuru DetayıKARAİSMAİLOĞLU: GELİBOLU-ECEABAT DEVLET YOLU'NU HİZMETE AÇIYORUZ

içnw6fw.jpg

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı'na hızlı, güvenli ve konforlu ulaşım sağlayacak olan Gelibolu- Eceabat Yolu'nun açılış töreni öncesinde TRT Haber'e açıklamada bulundu. Bugün ülkenin dört bir yanında çok büyük çalışmaların yapıldığını kaydeden Bakanımız Karaismailoğlu “Bir taraftan deprem bölgesindeki gelişmeleri, oradaki hareketliliği ve işlerimizi takip ederken ülkemizin dört bir tarafındaki ulaştırma ve altyapı projeleri de kesintiye uğramadan hızla devam ediyor." dedi.

Çanakkale'de Gelibolu-Eceabat arasındaki 47 kilometrelik yolumuzun 32 kilometresini hizmete aldıklarını belirten Karaismailoğlu, “Şehitlik Bölgesinden Eceabat'a, buraya gelen vatandaşlarımızın, turistlerimizin daha rahat ulaşımlarına imkan sağlayacak çok önemli bir projeyi Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bugün hizmete açıyoruz. İnşallah 32 kilometrelik bölünmüş yol ile buralarda ulaşım daha kolaylaşacak; Bu Bölge'nin turizmine, tarımına katkı sağlayacak. Ayrıca burası doğal sit alanı ve buradaki doğal, tarihi güzelliklerine de hiçbir zarar vermeden buraları tünelli geçerek Bölge'nin bu tarihi değerine değer katacağız. İnşallah yine Türkiye'nin dört bir yanında yaptığımız projeler gibi Gelibolu-Eceabat Yolu'nun da Çanakkale'ye ve bütün Türkiye'ye hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı. 

Bakanımız Karaismailoğlu, Çanakkale Zaferi'nin 107.yıl dönümünde hizmete açılan Köprü'nün yapımına ilişkin şu bilgileri aktardı: “Köprümüz Bugün 1 yaşında. Enlerin, simgelerin köprüsü. Dünyanın en büyük teknolojik işlerinden bir tanesi. 318 metrelik ayak yüksekliği ve Seyit Onbaşı'nın simge top mermileriyle 334 metreye yükselmesi, 2023 metrelik 2 ayak arasındaki açıklığı ayrıca 318 metre su üzerindeki yüksekliği, yine Anadolu yakasında 45 metre, Avrupa Yakası'nda 35 metrelik su derinlikleri ve su dip derinliğinin altında 80 metrelere kadar uzanan kazık boyları ve 370 tane kazıkla adeta su seviyesinin dip tabanının altında kazık tarlasına döndürüp, zeminin güçlendirildiği bir proje. Burada çok mühendislik hikayesi var. Köprümüzün uzunluğu kıyıdan kıyıya 4600 metre. Ayrıca bu proje içerisinde 100 kilometrelik Malkara-Çanakkale Otoyolu da var. Bu Otoyol sayesinde yolumuz 40 kilometre kısaldı. Saatler süren yolculuklar sadece 6 dakikaya düştü. Bu kadar muhteşem işi yaparak bu Bölge'nin ekonomisine, istihdamına, ticaretine, lojistiğine, tarımına, turizmine olağanüstü katkılar sağlayacak çok önemli bir işi bitirdik."

Bakanımız Karaismailoğlu, bugüne kadar tam 2 milyon 200 bin vatandaşımız Köprü'yü kullandığına işaret ederek, 2 milyona yakın vatandaşımızın da Malkara-Çanakkale Otoyolu'nu kullandığını açıkladı. Karaismailoğlu, “Her geçen gün bu sayılar artacaktır." dedi.


DJI_0125 (1).JPG  
 
​​Büyült
DJI_0825.JPG  
 
​​Büyült
DJI_0852.JPG  
 
​​Büyült